Amalga oshirish muddati: 2020-2025-yillar
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 10 apreldagi “Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi ishtirokidagi “Meva-sabzavotchilik tarmog‘ida qo‘shilgan qiymat zanjiri yaratishni rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi PQ-4669 sonli qarori.
Maqsadi: Respublikada meva-sabzavotchilik tarmog‘ini rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlarni o‘z muddatida samarali amalga oshirish, qishloq xo‘jaligi korxonalarining moliyaviy barqarorligini taʼminlash, raqobatbardosh meva-sabzavotchilik mahsulotlarini ishlab chiqarishni rivojlantirish hamda respublika hududlarida yangi ish o‘rinlarini yaratish.

Зарубежный партнер/кредитор: Японское агентство международного сотрудничества (JICA)
Основание: Постановление Президента Республики Узбекистан от 10.04.2020 года ПП-4669-сон «О мерах по реализации проекта «Развитие создания цепочки добавленной стоимости в отрасли плодоовощеводства» с участием Японского агентства международного сотрудничества (JICA).
Цель: Своевременная эффективная реализация мер, направленных на ускоренное развитие отрасли плодоовощеводства, обеспечение финансовой устойчивости сельскохозяйственных предприятий, развитие производства конкурентоспособной плодоовощной продукции, а также создание новых рабочих мест в регионах Республики.