O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligida vazir Aziz Voitov va Jahon bankining oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi Hududiy boshqarmasi boshlig‘i Frauke Yungblut bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda Qishloq xo‘jaligining 2020-2030-yillarga mo‘ljallangan Strategiyasi doirasida O‘zbekiston va Jahon banki o‘rtasida agrar sohadagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama etildi. Jahon banki O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasining uzoq yillik ishonchli hamkori hisoblanadi. Uchrashuvda tomonlar Jahon banki bilan hamkorlikdagi umumiy qiymati 1,35 mlrd dollarlik 3 ta yirik loyihaning amalga oshirilishni davom ettirish bo‘yicha kelishib olishdi. Aynan:
Uchrashuv davomida tomonlar oziq-ovqat tizimini barqaror rivojlantirish uchun amalga oshiriladigan loyihalarning samaradorligini oshirish borasidagi chora-tadbirlarni muhokama qilishdi. Shu bilan birga, iqlim o‘zgarishlariga qishloq xo‘jaligi sohasidagi ishlab chiqaruvchilarni moslashtirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va buning uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirib o‘tildi.

В Минсельхозе прошла встреча министра сельского хозяйства РУ Азиза Воитова с делегацией экономистов по сельскому хозяйству Всемирного банка во главе с руководителем Регионального управления по вопросам продовольствия и сельского хозяйства Фрауке Юнгблут.
На переговорах были обсуждены перспективные направления сотрудничества Узбекистана и Всемирного банка в сельскохозяйственном секторе в рамках реализации Стратегии развития сельского хозяйства 2020-2030 гг. Всемирный банк давний и надёжный партнёр сельхоз сектора Узбекистана. На встрече стороны договорились о том, что Всемирный банк совместно с министерством продолжат реализацию трех крупных проектов на общую сумму 1,35 млрд. долларов. А именно:
В ходе встречи стороны обсудили меры по повышению эффективности реализуемых проектов для устойчивого развития продовольственной системы. Кроме того, участники встречи обменялись мнениями о важности повышения потенциала сельхоз производителей в вопросах адаптации к последствиям изменения климата, а также рационального использования природных ресурсов и внедрения с этой целью современных технологий.