Joriy yildan boshlab O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi uchun mo‘ljallangan yerlarni ijaraga berishda hokim qarorini olish tartibi bekor qilindi. Bundan ko‘zlangan maqsad qanday? Qanday yerlar qishloq xo‘jaligi uchun ijaraga berilishda foydalaniladi va ularni kimlar olishi mumkin?
O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligining Yer tuzish va yer munosabatlarini tartibga solish boshqarmasi boshlig‘i Oybek Soatov javob beradi.
– Maʼlumki, 2022–yil 24–martda O‘zR Prezidentining 91-sonli “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarini ijaraga berish tartibini soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni imzolandi. Uning asosiy mohiyatini tushuntirib bersangiz.
– Ushbu Farmon yer ajratish tizimini to‘liq elektron shaklga o‘tkazish, aholining hokimliklar tomonidan yer ajratish jarayonlardagi nohaqliklari ustidan bildirgan eʼtirozlariga barham berish borasida bajarilgan eng muhim ishlardan va yer sohasidagi katta islohotlardan biri bo‘ldi. Elektron tartibda tanlov o‘tkazilgan yer ajratish tizimida viloyat hokimliklarining qaroriga zarurat yo‘q ekanligi amaliyotda o‘z isbotini topdi. Dastlab bu masala keng doirada, O‘zR Adliya vazirligining huquqshunos mutaxassislari, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Vazirlar Mahkamasining mutasaddi xodimlari bilan birga muhokama qilindi va barcha buni maʼqulladi. Yer ajratishda shaffof tizimlarni yaratish sohasida Respublikamizda so‘nggi yillarda o‘tkazilgan islohotlarning natijasi sifatida 91-sonli Farmon bilan ochiq elektron tanlov natijalarini hokimning qarori bilan tasdiqlash mexanizmi bekor qilindi. Faqat tanlov yakuni bo‘yicha bayonnoma rasmiylashtirishning o‘zi huquqiy kuchga ega ekanligi va yer ajratish uchun asos bo‘lishi yuridik jihatdan isbotlab berildi.
Shu asosda o‘tgan yili qabul qilingan 6243-sonli “Yer munosabatlarida tenglik va shaffoflikni taʼminlash, yerga bo‘lgan huquqlarni ishonchli himoya qilish va ularni bozor aktiviga aylantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoniga va 20-sonli “Meva-sabzavotchilik va uzumchilikda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, qishloq ho‘jaligi ishlab chiqarishida dehqon xo‘jaliklarining ulushini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qaroriga o‘zgartirishlar kiritildi.
– Maʼlumki, O‘zbekistonda yerga egalik qilishning klaster, fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa xo‘jaliklari tizimi bor. Yangi amaliyotga kirayotgan tartib qanday tizim sifatida yuritiladi va ijaraga yer olayotganlar kimga murojaat qilishi kerak? Shuningdek, u yerda nima ekish belgilangan?
– Birinchi navbatda yer olishga talabgor bo‘lgan fuqarolar shuni bilishlari shartki, O‘zbekiston Respublikasining yer qonunchiligiga binoan faqat bo‘sh turgan yer uchastkalarigina tanlovga qo‘yiladi va fuqarolarda mana shu bo‘sh yer uchastkasini olishga imkoniyatlar mavjud. Yerga egalik qilish huquqini mustahkamlash maqsadida o‘tgan yilgi qonunchilikda o‘zgartirish bilan faqat bo‘sh turgan yer uchastkalarigina ajratiladi degan norma belgilab qo‘yildi. Bo‘sh turgan yer uchastkasini hokim Kadastr agentligi yordamida davlat mulki sifatida ro‘yxatdan o‘tkazadi. Kadastr agentligi o‘z navbatida elektron axborot almashish tizimi orqali Qishloq xo‘jaligi vazirligining E ijara axborot tizimiga bo‘sh uchastkani o‘tkazib beradi. Qishloq xo‘jaligi vazirligi yer tuzish loyihasini ishlab chiqadi. Yaʼni, bog‘dorchilik, sabzavotchilik kabi ixtisosliklar aniq belgilanib, tuman hokimi bilan tasdiqlanib kelishilganidan so‘ng E auksion savdo platformasiga o‘tkaziladi. Yer ajratish bo‘yicha talabgor shaxslar avvalo mana shu auksion tizimiga murojaat qiladi. Platforma 15 kun davomida OAV, maxsus saytlar orqali eʼlon beradi va shu vaqt davomida arizalarni qabul qilib, belgilangan tartib bo‘yicha mezonlarni ixtiyoriy ravishda tanlash orqali talabgorlarning eng yuqori ball to‘plagani yerni ijaraga olish huquqini qo‘lga kiritadi.
– Ushbu tartib bo‘yicha yer ajratishda xorijdan qaytib kelgan O‘zbekiston fuqarolariga ustunlik berilishi aytib o‘tilgan. Bu tartib qanday yo‘lga qo‘yiladi va tartibga solinadi?
– Yuqorida taʼkidlab o‘tganimdek, 91-sonli PFga ko‘ra o‘tgan yil qabul qilingan 20-sonli Qarorga o‘zgartirish kiritildi. Oldingisida faqat temir daftar, ayollar va yoshlar daftarlariga kirgan fuqarolarga maʼlum imtiyozlar belgingan edi. Hozirgi joriy qilingan Farmon bilan xorijdan kelgan mehnat migrantlariga xuddi shu imtiyozlar qo‘llaniladi. Yaʼni, ularga umumiy ballga nisbatan 10 foiz qo‘shimcha ball beriladi. Yana muhim jihat, ushbu fuqarolar tanlovda ishtirok etganda tizimni saqlab turish maqsadida to‘lanadigan mablag‘ miqdorini to‘lamasdan qatnashadi. Undan tashqari, dehqon xo‘jaligini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish ham bepul amalga oshiriladi. Bu yerda shaffoflik to‘liq hisobga olingan. Agar bir xil ball to‘g‘ri kelib qolsa, avvalo birinchi ariza bergan shaxs g‘olib deb eʼlon qilinadi. Ilgari yer ajratishda turli salbiy holatlar ko‘p uchragan. Shuning uchun yangi tizimni yaratishda ushbu holatlarga barham berish uchun, bo‘sh yer maydonini ajratib berishda bir-biridan mutlaqo mustaqil va aloqada bo‘lmaydigan bir necha tashkilotlar masʼul qilindi hamda E-AUKSION savdo platformasi ishlab chiqildi.
– Ijaraga berilgan yerlarni soliqqa tortish, olingan hosildan daromad solig‘i kabi masalalar qanday hal qilinadi?
– Soliq kodeksiga muvofiq yer solig‘i yer uchastkasi normativ qiymatining 0,95 foizi miqdorida to‘lanadi. Bu borada ko‘p omillar hisobga olinadi. Yerning unumdorlik sifati ko‘rsatkichi, qaysi mahsulot yetishtirilganligi, uning bozordagi narxi kabi omillar. Shularga qarab yerning normativ qiymati hisoblab chiqiladi va yerdan ijara huquqi bilan foydalanayotgan shaxsga yer solig‘i chiqarib beriladi. 25-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 179-sonli “Paxta maydonlarida tuproq unumdorligini va hosildorlikni oshirish, sug‘orishning yangi texnologiyalarini joriy etishni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi yana bir Qarori imzolandi. Unda tuproq unumdorligini oshirganligi uchun 1 gektar maydonga 1 million so‘mdan subsidiya berish joriy etildi. Past unumdorlikdagi yerlarning unumdorligini tiklab olish uchun qonunchilikda mana shunday subsidiyalash tizimi, qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash tadbirlari belgilangan.
– Yoshlarga fermer xo‘jaliklari yerlari hisobidan yer bo‘lib berish amaliyoti davom ettiriladimi?
– O‘tgan yili yoshlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ikki xil yo‘nalish amaliyotda qo‘llab ko‘rildi. Birinchisi g‘alladan qisqargan yer uchastkalaridan 25 sotixdan yoshlarga bo‘lib berish yo‘lga qo‘yildi. Bu faqat takroriy ekin uchun mo‘ljallangan. Suv bilan yaxshi taʼminlangan, eng unumdor yerlar yoshlarga berildi. Ularga mahalliy tajribali dehqonlar biriktirilib, ularning tavsiyasi bo‘yicha mahsulot yetishtirildi. Bu amaliyot kutilgan natijani berdi.
Ikkinchi tizim O‘zR Prezidentining noyabr oyidagi 20-sonli Qarori bo‘yicha yo‘lga qo‘yildi. Bunda paxta va g‘alladan qisqartirilgan yer uchastkalarini 10 sotixdan 1 gektargacha bo‘lgan o‘lchamda temir, ayollar va yoshlar daftariga kirgan fuqarolarga bo‘lib berish nazarda tutildi. Shu asosda 2022-2026-yillar uchun 200 ming gektar ajratish belgilab olindi. 2022-yilda 81 ming gektar yer maydoni lotlarga bo‘linib elektron savdolarga chiqarildi va g‘oliblar aniqlanib kelinmoqda. Yana alohida eʼtibor qaratilgan jihat, aynan ushbu ajratilgan yerlarda aksariyat fuqarolarning imkoniyati cheklanganligi (temir, ayollar va yoshlar daftarlari) sababli ularning mana shu tizimda ishtirok etishi uchun tizimni saqlab turish maqsadida to‘lovlardan ham ozod qilindi. Qo‘shimcha ballni oshiruvchi koeffitsiyentlar belgilandi. Bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi ilmiy-tadqiqot institutlari (ITI), oliy taʼlim muassasalari olimlari, mutaxassislaridan iborat ishchi guruhi tuzilib, turli agrotexnik ishlarni o‘tkazish bo‘yicha o‘quv seminarlari tashkil etilyapti. Har bir hududga ITI mutaxassislari doimiy biriktirilib, yerlardan foydalanayotgan fuqarolarimizga tavsiyalar berib kelmoqda.

С этого года в Узбекистане отменен порядок получения решения хокима при выделении в аренду земель для сельскохозяйственной деятельности. В чем заключается цель данного нововведения? Какие земли передаются в аренду для сельхоздеятельности и кто может их получить?
Отвечает Ойбек Соатов, начальник управления землеустройства и регулирования земельных отношений Министерства сельского хозяйства РУ.
– Известно, что 24 марта 2022 года был подписан Указ Президента Республики Узбекистан №91 «О мерах по упрощению порядка предоставления в аренду земельных участков сельскохозяйственного назначения». Можете разъяснить его основную суть?
– Данный Указ стал одним из важнейших шагов в переведении системы отвода земель полностью на электронный формат и в сфере устранения жалоб населения на то, что хокимияты допускают несправедливость в процессе отвода земель, а также результатом крупнейших земельных реформ. На практике подтвердилось, что нет необходимости в решении хокимиятов областей в процессе электронного землеотвода. Предварительно этот вопрос обсуждался в широких кругах – с юристами-экспертами Министерства юстиции РУ, должностными лицами Министерства сельского хозяйства, Кабинета Министров, которые сочли данное нововведение уместным. Указом №91 упразднен механизм утверждения результатов открытых электронных выборов по решению хокимов. С юридической точки зрения было доказано, что оформление протокола по результатам конкурса имеет юридическую силу и является основанием для отвода земли. После принятия Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по упрощению порядка предоставления в аренду земельных участков сельскохозяйственного назначения» были внесены изменения в принятый в прошлом году Указ Президента №6243 «О мерах по обеспечению равенства и прозрачности в земельных отношениях, надежной защите прав на землю и превращению их в рыночный актив», а после и в Постановление Президента №20 «О мерах по развитию семейного предпринимательства в плодоовощеводстве и виноградарстве, увеличению доли дехканских хозяйств в сельскохозяйственном производстве».
– Известно, что в Узбекистане существует такие системы землевладения, как кластер, фермерские и дехканские хозяйства и приусадебные участки. Как будет обозначаться новая, только вводимая в практику система, к кому могут обращаться арендаторы? А также, какие культуры нужно сажать на этих землях?
– Прежде всего, претендующие на получение земельного участка граждане должны знать, что согласно земельному законодательству Республики Узбекистан на конкурс выставляются только пустующие земельные участки, и граждане имеют возможность получить данные земли. В целях укрепления права собственности на землю в прошлом году в законодательство были внесены поправки, установившие норму о том, что будут выделяться только свободные земельные участки. Хоким регистрирует свободный земельный участок в качестве государственной собственности с помощью Кадастрового агентства. Кадастровое агентство, в свою очередь, передает свободный участок в информационную систему E-IJARA Минсельхоза через электронную систему обмена информацией. Министерство сельского хозяйства разрабатывает проект землеустройства. То есть после определения специализации земель, например, на садоводство, овощеводство, также утверждения и согласования с хокимом их переводят на торговую платформу Е-auksion. Претенденты на отвод земли в первую очередь обращаются в систему аукциона. Платформа в течение 15 дней дает объявление через СМИ и специальные сайты, и в течение этого времени принимает заявки, претенденты добровольно выбирают критерии в установленном порядке, а получишие наивысший балл – получают право аренды земли.
– Согласно данному порядку, при отводе земель предпочтение отдается гражданам Узбекистана, вернувшимся из-за границы. Как устанавливается и регулируется данный порядок?
– В соответствии с Указом Президента №91 внесены изменения в принятое в прошлом году Постановление №20. В предыдущей версии определенные привилегии были даны только гражданам, включенным в «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» и «Ёшлар дафтари». Текущая версия предусматривает такие же льготы для трудовых мигрантов из-за рубежа. То есть им дается дополнительно 10% от общего балла. Также важно, что эти граждане участвуют в конкурсе не оплачивая сумму, необходимую для поддержания системы. Кроме того, государственная регистрация дехканского хозяйства тоже осуществляется бесплатно. Здесь полностью учитывается прозрачность. При наборе одинакового количества баллов преимущество отдается претенденту, подавшему заявление. В прошлом было много негативных моментов в распределении земли. Поэтому, в целях исключения подобных случаев, при создании новой системы выделения свободных земель теперь отвечают несколько совершенно не зависимых и не связанных друг с другом организаций, а также разработана специальная торговая площадка E-AUKSION.
– Как решаются вопросы налогообложения арендованной земли и подоходного налога с урожая?
– Согласно Налоговому кодексу, земельный налог уплачивается в размере 0,95% от нормативной стоимости земельного участка. При этом учитываются многие факторы. Например, плодородие, показатели качества почвы, вид выращиваемой продукции, ее рыночная цена и другое. На основании таких критериев исчисляется нормативная стоимость земли и взимается земельный налог с лица, использующего землю на правах аренды. 25 марта принято еще одно Постановление Президент Республики Узбекистан №179 «О мерах по повышению плодородия почвы и урожайности, поддержке внедрения новых технологий орошения на хлопковых площадях». Согласно ему внедрено субсидирование в размере 1 млн сумов за повышение плодородия почвы на 1 гектаре земельной площади. Для восстановления плодородия малоурожайных земель законодательством предусмотрена такая система субсидирования, дополнительные меры поддержки.
– Будет ли продолжена практика выделения земли молодежи за счет сельхозугодий фермерских хозяйств?
– В прошлом году для поддержки молодежи на практике было использовано два разных направления. Первое – налаживание системы выделения молодежи по 25 соток освобожденных от зерна земельных участков. Они предназначены только для повторного посева. Молодежи были отведены самые плодородные, хорошо орошаемые земли. К ним были прикреплены опытные местные дехкане, и по их рекомендациям молодежь выращивала урожай. Эта практика дала ожидаемый результат.
Вторая система установлена Указом Президента Республики Узбекистан №20 от ноября. Данный указ предусматривает систему выделения освобожденных от хлопчатника и зерна земель, в размере от 10 соток до 1 га гражданам, включенным в «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» и «Ёшлар дафтари». Исходя из этого, на 2022–2026 годы определено выделение 200 тыс. гектаров земли. В 2022 году 81 тыс. гектаров земли были разделены на лоты и выставлены на электронный конкурс, где определяются победители. Стоит также отметить, что в силу ограниченных возможностей большинства граждан («Темир дафтар», «Аёллар дафтари» и «Ёшлар дафтари»), они также были освобождены от уплаты средств по сохранению системы. Определены коэффициенты, повышающие дополнительные баллы. На сегодняшний день сформирована рабочая группа, в состав которой входят ученые и специалисты научно-исследовательских институтов (НИИ), высших учебных заведений Минсельхоза, проводятся учебные семинары по различным агротехническим работам. Специалисты НИИ прикреплены к каждому региону на постоянной основе и дают рекомендации гражданам-землепользователям.