2023-yilning 5-9-fevral kunlari “Bonofarm Group” kompaniyasi delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi vakillari bilan birgalikda Toshkent shahridagi oziq-ovqat mahsulotlarini tarqatish markazlari va supermarketlar tarmog‘i hamda Toshkent va Samarqand viloyatlaridagi parrandachilik korxonalarining faoliyati bilan tanishishdi. Shuningdek, Ohangaron tumanidagi parrandachilik klasterini qurish uchun mo‘ljallangan uchta yer uchastkasini ko‘zdan kechirishdi.
Eslatib oʻtamiz, Vengriya tomoni bilan hamkorlik dastlab, 2022-yil oktyabr oyida Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vaziri Aziz Voitovning Vengriyaga tashrifi chogʻida boshlangan va u yerda agrar tizimda shuningdek, qishloq xo‘jaligi fanlari, ta’lim va xizmatlar sohasida ikki davlat hamkorligini rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan profil uchrashuvlari oʻtkazilgan edi. Xuddi shu joyda O‘zbekistonda parrandachilik korxonasini tashkil etish bo‘yicha qo‘shma loyihani amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishilgandi.
Aynan shu maqsadda “Bonofarm Group” kompaniyasi olti kun davomida respublikamizning viloyatlari va Toshkent shahrida bo‘lishdi. Tomonlar Toshkent viloyatining Ohangaron tumanidagi parrandachilik klasteri qurish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishdi. Shiningdek, O‘zbekistonda mavjud parrandachilik xo‘jaliklari faoliyati bilan atroflicha tanishildi.
“Bonofarm Group” — Vengriyaning o‘simlikshunoslik, chorvachilik, vinochilik, ozuqa va go‘sht-sut mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Kompaniyaning delegatsiyasi Toshkentga ijrochi direktor Attila Chani boshchiligida keldi.
Shunday qilib, 6-fevral kuni delegatsiya a’zolari Toshkent viloyatidagi “Food City” logistika markazi hamda Sergeli tumanidagi “Sifatli Xin” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga tegishli parrandachilik klasteri faoliyati bilan tanishdi.
7-fevral kuni Vengriya kompaniyasi vakillari parranda go‘shti ishlab chiqarish va sotish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi “Saxovat-broyler” mas’uliyati cheklangan jamiyatining parrandachilik fermasiga tashrif buyurishdi.
8-fevral kuni O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Toshkent viloyati hokimligi vakillari bilan birgalikda “Bonofarm Group” delegatsiyasiga parrandachilik klasteri qurish uchun uchta yer uchastkasini taqdim etdi. Bu haqda batafsil mana bu yerda.
Vengriya delegatsiyasi tashrif yuqori saviyada tashkil etilganini va faoliyati bilan tanishgan korxonalarning ishini yuqori baholadi. Barcha kerakli maʼlumotlarni toʻplagan “Bonofarm Group” delegatsiyasi Oʻzbekiston Qishloq xoʻjaligi vazirligi vakillariga samarali uchrashuvlar oʻtkazgani uchun minnatdorchilik bildirib, mamlakatimizda parrandachilik klasterini tashkil etish loyihasini kelgusida bosqichma-bosqich targʻib qilishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.
Videolavhamiz orqali tashrif buyurilgan joylarni ko‘rishni, shuningdek, delegatsiya a’zolari va O‘zbekistondagi parrandachilik fabrikalari rahbarlarining fikrlarini eshitishni taklif etamiz.

С 5 по 9 февраля 2023 года делегация компании «Bonofarm Group» с представителями Министерства сельского хозяйства РУ ознакомились с деятельностью центров распределения продуктов питания и сети супермаркетов в Ташкенте, птицеводческих предприятий в Ташкентской и Самаркандской областях, а также осмотрели три участка земель в Ахангаранском районе, подходящих для строительства птицеводческого кластера.
Напомним, что начало сотрудничества с венгерской стороной началось еще в октябре 2022 года в рамках визита министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиза Воитова в Венгрию, где он проводил профильные встречи, ориентированные на развитие узбекско-венгерского сотрудничества в сельском хозяйстве, а также в сфере аграрной науки, образования и услуг. Там же и была достигнута договоренность о реализации совместного проекта по созданию птицеводческого предприятия в Узбекистане.
Именно с этой целью компания «Bonofarm Group» провела шесть дней в регионах и городе Ташкенте, где были проработаны вопросы по реализации проекта строительства птицеводческого кластера в Ахангаранском районе Ташкентской области и прошло ознакомление с деятельностью действующих птицеводческих хозяйств в Узбекистане.
Bonofarm Group – одна из ведущих компаний Венгрии в области растениеводства, животноводства, виноделия, производства кормов и мясомолочных продуктов. В Ташкент делегация прибыла во главе с исполнительным директором компании Аттилой Чаньи.
Так, 6 февраля члены делегации ознакомились с деятельностью логистического центра «Фуд Сити» в Ташкентской области и птицеводческого кластера ООО «Сифатли Хин» в Сергелийском районе. Об этом мы рассказывали ранее.
7 февраля венгерская компания посетила птицефабрику ООО «Saxovat-broyler», основной деятельностью которой является производство и реализация мяса птицы. Об этом можно прочитать здесь.
8 февраля министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов совместно с представителями хокимиата Ташкентской области представили делегации «Bonofarm Group» три участка земли под постройку птицеводческого кластера. Подробнее об этом здесь.
Делегация из Венгрии высоко оценила организацию визита и работу представленных предприятий. Собрав всю необходимую информацию, представители «Bonofarm Group» поблагодарили представителей Министерства сельского хозяйства Узбекистана за проведение плодотворных встреч и выразили готовность к дальнейшему поэтапному продвижению проекта по созданию птицеводческого кластера в Узбекистане.
В нашем видеорепортаже предлагаем посмотреть места посещения, а также услышать мнения членов делегации и руководителей птицеводческих фабрик в Узбекистане.