2023-yilning 19-21-yanvar kunlari O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov boshchiligidagi delegatsiya vakillari “Xalqaro yashil haftalik (IGW)” o‘tkazilayotgan Berlin shahrida (Germaniya) rasmiy tashrif bilan bo‘lishmoqda. Haftalik doirasida qishloq xo‘jaligi, bog‘dorchilik va xalqaro oziq-ovqat ko‘rgazmasi tashkil etiladi. Unda respublikamiz “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” stendini taqdim etadi.
240 kvadrat metr maydonga joylashtirilgan O‘zbekiston stendida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, mamlakatimiz viloyatlari va Toshkent shahridan 60 dan ortiq tadbirkorlarning milliy mahsulotlari namoyish etilmoqda. Jumladan: 227 turdagi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari – yangi va qayta ishlangan meva-sabzavotlar, qayta ishlangan sut va go‘sht mahsulotlari, yog‘ va yog‘ mahsulotlari, salqin ichimliklar, qandolat mahsulotlari, un va un mahsulotlari, margarin mahsulotlari va boshqalar o‘rin olgan. Bundan tashqari, o‘zbekistonlik oshpazlar har kuni milliy taomlarni (sho‘rva, somsa, non va boshqalar) tayyorlab, ko‘rgazma mehmonlarini siylashadi.
O‘zbekiston tadbirkorlari “Yashil haftalik”da boshqa davlatlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish niyatida ishtirok etib, turli mahsulotlarni import va eksport qilish bo‘yicha shartnoma va bitimlar tuzishga tayyor. O‘zbekiston meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni kengaytirishni rejalashtirgan. O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasida savdo-bozor munosabatlarini yanada mustahkamlashga, shuningdek, mamlakatimizda yetishtirilayotgan zotli qoramol, go‘sht va go‘sht-sut mahsulotlarini import qilish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga katta qiziqish bildirildi. Germaniya tomoni mamlakatimizning baliqchilik tarmog‘iga ham qiziqish bildirmoqda.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonning “Yashil haftalik”da ishtirok etishidan ko‘zlangan maqsad — qator muzokaralar olib borish, shuningdek, umumiy qiymati 100 million AQSh dollaridan ortiq eksport shartnomalarini tuzishdan iborat.
Shu tariqa, O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi vakillari 19-yanvar kuni Berlinda bo‘lib o‘tadigan Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha xalqaro forumda (GFFA) ishtirok etmoqda. Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasining rasmiy tashrifi doirasida vazir Aziz Voitovning Mo‘g‘uliston, Germaniya, Qozog‘iston, Kanada, Gruziya kabi davlatlar vazirlari va qishloq xo‘jaligi vakillari bilan bir qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazishi rejalashtirilgan. Polsha, Niderlandiya, Latviya, Fransiya, Turkiya, shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO), Jahon banki va Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi (IFAD) rahbarlari bilan ham uchrashuvlar kutilmoqda.
O‘tkazilgan uchrashuvlar va erishilgan kelishuvlar haqida ularning natijalaridan so‘ng kanalimizda yoritib boramiz.
Xalqaro yashil haftalik (IGW) —bu oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi va bog‘dorchilik bo‘yicha xalqaro savdo yarmarkasi hisoblanadi.
Bu yerda dunyoning turli burchaklaridan oziq-ovqat va ichimliklar ishlab chiqaruvchilari tashrif buyurib, ko‘rgazma maydonida o‘z mahsulotlarini namoyish etishmoqda. Ko‘rgazmada ishtirokchilar o‘z mahsulotlarini sinovdan o‘tkazadi, uning odamlar uchun qiziqarli yoki aksincha ekanini tahlil qiladi, shuningdek, o‘z mahsulotlari nomini va butun mamlakat imidjini mustahkamlaydi. So‘nggi yillarda ular fermerlarga zamonaviy xizmatlarni (masalan, qishloq joylarda xarid qilish va dam olish), shuningdek, qayta tiklanadigan energiya va resurslar haqida ma‘lumotlarni taklif qilishmoqda. Ko‘rgazmada Germaniya va boshqa mamlakatlardan qishloq va o‘rmon xo‘jaligi, bog‘dorchilik va baliqchilikning barcha yo‘nalishlaridan vakil va mutaxassislar ham ishtirok etmoqda.
Ko‘rgazmaning tematik bo‘limlari quyidagilardan iborat: yog‘och va yog‘och mahsulotlari; qishloq joylari uchun ko‘ngilochar dam olish; fermer xo‘jaligi tadbirlari; organik mahsulotlar; qayta tiklanadigan resurslar; xalqaro oziq-ovqat mahsulotlari; fast food taomlari; kelajakdagi oziq-ovqat tendentsiyalari; vino; agrosanoat; gullar; chorvachilik.

С 19 по 21 января 2023 года делегация Министерства сельского хозяйства Узбекистана во главе с министром Азизом Воитовым находится с официальным визитом в Берлине (Германия), где проходит Международная Зеленая неделя (International Green Week (IGW). В ее рамках организована международная выставка продуктов питания, сельского хозяйства и садоводства. На ней Узбекистан представит свой стенд «Сделано в Узбекистане».
На стенде Узбекистана площадью 240 квадратных метров представлены национальные продукты от более чем 60 предпринимателей из Республики Каракалпакстан, регионов страны и города Ташкента. Среди них: 227 видов сельскохозяйственной и продовольственной продукции – свежие и переработанные фрукты и овощи, переработанные молочные и мясные изделия, масложировая продукция, безалкогольные напитки, кондитерские изделия, мука и мучные изделия, маргариновые продукты и многое другое. Кроме этого, повара из Узбекистана ежедневно будут готовить и угощать гостей выставки национальными блюдами (шурпой, самсой, лепешками и др.).
Предприниматели Узбекистана принимают участие в Зеленой неделе с намерением налаживать сотрудничество с другими странами и готовы заключать соглашения и договора по импорту и экспорту различной продукции. Есть планы и по расширению дополнительных возможностей по экспорту узбекских фруктов и овощей. Большой интерес проявлен в развитии сотрудничества между Узбекистаном и Германией по вопросам дальнейшего развития торгово-рыночных отношений, а также по ввозу породистой скотины, мясной и мясомолочной продукции которую производит Узбекистан. С немецкой стороны также есть заинтересованность к рыбной промышленности нашей страны.
Стоит отметить, что целью участия Узбекистана в «Зеленой неделе» является проведение ряда переговоров, а также заключение экспортных контрактов на сумму более 100 млн долл. США.
Так, представители Минсельхоза Узбекистана примут участие в Международном форуме по продовольствию и сельскому хозяйству (GFFA), который пройдет в Берлине 19 января. Также в ходе официального визита делегации Узбекистана у главы министерства Азиза Воитова запланирован ряд встреч и переговоров с министрами и представителями сельского хозяйства таких стран, как Монголия, Германия, Казахстан, Канада, Грузия, Польша, Нидерланды, Латвия, Франция, Турция, а также главами Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), Всемирного банка и Международного фонда сельскохозяйственного развития (IFAD).
О встречах и достигнутых договоренностях мы будем рассказывать на нашем канале по итогам их проведения.
Международная Зеленая неделя (International Green Week (IGW)) – это международная выставка продуктов питания, сельского хозяйства и садоводства. Здесь со всего мира собираются производители продуктов питания и напитков, представляя на площадке выставки свою продукцию. На выставке участники тестируют свой продукт, анализируют, интересен ли он для людей, а также укрепляют имидж своей продукции и страны в целом. В последние годы здесь все чаще предлагают современные услуги фермерам (такие как отдых и шоппинг в сельской местности), а также информацию о возобновляемых источниках энергии и ресурсах. Также в выставке принимают участие представители и эксперты всех сфер сельского и лесного хозяйства, садоводства и рыболовства из Германии и других стран. Тематические разделы выставки: дерево, древесина и древесные изделия; развлечения для сельской местности; события для фермы; органические продукты; возобновляемые ресурсы; интернациональные продукты питания; уличная еда; продуктовые тренды будущего; вино; агропромышленность; цветы; животные.