Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “Tuproqsifattahlil” davlat unitar korxonasi laboratoriyasi Jahon bankining Tuproq laboratoriyalarini modernizatsiya va jihozlash loyihasi doirasida Germaniyaning qiymati 117 160 AQSH dollariga teng bo‘lgan ICP “OES SPECTRO GENESIS” jihozi bilan taʼminlandi.
Ushbu jihoz Mendeleyev davriy jadvalidagi elementlarni yuqori aniqlik hamda maksimal tezlik rejimi asosida aniqlash imkoniyatiga ega.
U Yevropa standartlari asosida ishlash imkonini beradi hamda tahlillar ISO halqaro standartlar asosida amalga oshiriladi.
“SPECTRO GENESIS” o‘zining qo‘llash doirasini yana-da kengaytirish uchun keng turdagi aksessuarlarga ega va yana bu jihoz nafaqat tuproqni balkiy kanalizatsiya loylari, eskirgan metallar va neft qo‘shimchalari, xom neft, dizel va biodizel kabi barcha umumiy atrof-muhit va sanoat ilovalarini qamrab oladi.
“CCD-ICP” texnologiyasidan foydalanish kuchli, arzon va mutaxassislar uchun qulay tahliliy tizimdan foydalanish imkonini beradi.
Hozirda ushbu jihoz “Tuproqsifattahlil” DUK laboratoriyasiga joylashtirilgan bo‘lib, ular yordamida malakali mutaxassislar tomonidan tuproq tahlillari olib borilmoqda.

Лаборатория государственного унитарного предприятия «Tuproqsifattahlil» при Министерстве сельского хозяйства РУ была оснащена оборудованием «ICP OES SPECTRO GENESIS», стоимостью в 117,16 тыс. долл. США, в рамках проекта Всемирного банка модернизации и оснащения почвенных лабораторий.
«ICP OES SPECTRO GENESIS» способно определять элементы таблицы Менделеева на основе режима высокой точности и максимальной скорости.
Оборудование работает на основе европейских стандартов, а анализы проводятся на основе международных стандартов ISO. Имеет широкий спектр аксессуаров для дальнейшего расширения области применения. Устройство подходит не только для почвы, но и всех общих сред, таких как осадки сточных вод, отходы металлов и присадки к маслам, сырая нефть, дизельное и биодизельное топливо.
Технология «CCD-ICP» позволяет использовать мощную, недорогую и удобную для специалистов аналитическую систему.
В настоящее время это оборудование размещено в лаборатории ГУП «Tuproqsifattahlil», с помощью которого специалистами проводятся анализы почв.