Ushbu haftada qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov rahbarligida agrar sohada moliyalashtirish, kreditlashtirish, lizing va sug‘urta tizimini tubdan yangilash maqsadida qaror loyihasini ishlab chiqish yuzasidan davra suhbati bo‘lib o‘tgan edi.
Muhokama Prezidentning asosiy oziq-ovqat mahsulotlari narxining barqarorligini taʼminlash va zahirasini yaratishga bag‘ishlangan videoselektorida berilgan vazifalarning ijrosini taʼminlash maqsadida o‘tkazildi.
Ishchi uchrashuvda respublika tijorat banklari boshqaruv raisi o‘rinbosarlari, sug‘urta va lizing kompaniyalari raislari hamda eksportchi, qayta ishlovchi korxonalar rahbarlari ishtirok etdi.
Xususiy korxona rahbari Faxriddin Ilyasov tijorat banklaridan kredit olish uchun hujjatlarni rasmiylashtirishni soddalashtirish va ular tomonidan faktoring asosida ajratiladigan kreditlarni uzoq muddatlarga berish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirib o‘tdi.
“Berad Agro” MChJ kompaniyasi rahbari Sardor Hamidov qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun uzoq muddatli kreditlar ajratishni yo‘lga qo‘yish hamda sug‘urta polislaridan garov taʼminoti sifatida foydalanish bo‘yicha fikr-mulohazalarini bildirdi.
Uchrashuvda mahsulot yetishtiruvchi va sotib oluvchi korxonalar o‘rtasida tuzilgan shartnomalarda tomonlarning javobgarligini oshirish lozimligi aytib o‘tildi.

На этой неделе под руководством министра сельского хозяйства Азиза Воитова состоялся рабочий круглый стол, посвященный вопросам разработки проекта постановления о коренном обновлении системы финансирования, кредитования, лизинга и страхования в сельскохозяйственном секторе.
Обсуждение было проведено в целях выполнения задач, поставленных на видео-селекторе Президента, посвящённого обеспечению стабильности цен на основные продукты питания, товары, а также созданию их резервов.
В рабочей встрече приняли участие руководители и заместители коммерческих банков республики, страховых и лизинговых компаний, экспортных и перерабатывающих предприятий.
Так, Фахриддин Ильясов, руководитель частного предприятия, высказал свои предложения по упрощению подготовки документов для получения в коммерческих банках и выдачи на долгосрочный период кредитов на основе факторинга.
Сардор Хамидов, глава ООО «Берад Агро», высказал свое мнение по поводу налаживания системы выдачи долгосрочных кредитов на производство сельскохозяйственной продукции и использования страховых полисов в качестве залога.
На встрече отмечалось, что необходимо повысить ответственность сторон в договорах, заключаемых между производящими и закупающими продукцию предприятиями.