2022-yil 4-iyul kuni Toshkentda Turkiy Davlatlar Tashkiloti (TDT) qishloq xo‘jaligi vazirlarining birinchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tashkilotchi – O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi.
Tadbirda TDTga a’zo mamlakatlar (Turkiya, Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, O‘zbekiston) qishloq xo‘jaligi vazirlari, kuzatuvchi davlatlarning (Vengriya va Turkmaniston) rasmiy vakillari ishtirok etdilar.
Yig‘ilish doirasida TDT bosh kotibi Bag‘dod Amreyev, TDTga aʼzo davlatlar qishloq xo‘jaligi vazirlari Inam Karimov (Ozarbayjon), Yerbol Karashukeyev (Qozog‘iston), Askarbek Janibekov (Qirg‘iziston), Vaxit Kirishchi (Turkiya) so‘zga chiqishdi. Tadbirga mezbon mamlakat qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev moderatorlik qildi.
“Qishloq xo‘jaligi va agrosanoat TDTga a‘zo davlatlarning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy aktivi hisoblanadi. TDT platformasidan foydalanish a‘zo davlatlar o‘rtasida samarali muvofiqlashtirish, tajriba va ilg‘or amaliyotlarni almashish, investitsiyalarni ko‘paytirish yo‘llarini topish imkonini beradi”, – deya taʼkidlab o‘tdi J. Xodjayev.
Uchrashuvning maqsadlari:
– qishloq xo‘jaligi sohasida mavjud ko‘p tomonlama hamkorlikni baholash va TDT a’zolari hamda kuzatuvchilar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning salohiyatli yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashish;
– texnik hamkorlik, salohiyatni oshirish va texnologiyalarni yetkazish hamda qishloq xo‘jaligi mahsuldorligini oshirish orqali oziq-ovqat xavfsizligini yaxshilash bo‘yicha mintaqaviy sa’y-harakatlarda sinergiyani kuchaytirish bo‘yicha harakatlarni muvofiqlashtirish;
– a’zo davlatlar va kuzatuvchilar o‘rtasida texnologiyalarni yetkazish hamda tajriba, ilg‘or amaliyotlar va tegishli bilimlar almashinuviga ko‘maklashish;
– o‘simlik mahsulotlari va dorivor o‘simliklar ishlab chiqarish sohasida hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganish;
– a’zo davlatlar va kuzatuvchilar o‘rtasida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosining bir-birini to‘ldirishini va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining mintaqalararo savdosini oshirish imkoniyatlarini baholash.
Vazirlar yig‘ilishini har yili TDTga a’zo davlatlardan birining hududida tomonlar tashabbusi bilan yoki alifbo tartibida o‘tkazish rejalashtirilgan.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, zamonaviy texnologiyalar va innovatsion yechimlarni joriy etish, yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish, shuningdek, tajriba va bilim almashish, ilg‘or amaliyotlarni qo‘llash hamda ilmiy tadqiqotlar olib borish bo‘yicha ishchi ekspertlar kichik guruhlarini tashkil etish to‘g‘risida kommyunike imzolandi.

4 июля 2022 года в Ташкенте состоялась Первая встреча министров сельского хозяйства Организации тюркских государств (ОТГ). Организатором выступает Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие министры сельского хозяйства стран участниц ОТГ (Турция, Азербайджан, Киргизия, Казахстан, Узбекистан), официальные представители стран-наблюдателей (Венгрия и Туркменистан).
В рамках совещания выступили Генсек ОТГ Багдад Амреев, министры в области сельского хозяйства стран-участниц ОТГ Инам Каримов (Азербайджан), Ербол Карашукеев (Казахстан), Аскарбек Жаныбеков (Кыргызская Республика), Вахит Киришчи (Турция).
Модерировал мероприятие министр сельского хозяйства принимающей страны Жамшид Ходжаев.
«Сельское хозяйство и агропромышленность – это основной актив устойчивого социально-экономического развития государств-членов ОТГ. Платформа ОТГ будет способствовать осуществлению эффективной координации между государствами-членами, обмену опытом и передовой практикой, поиску путей для расширения инвестиций», — подчеркнул Ж.Ходжаев.
Цели заседания:
– оценка существующего многостороннего сотрудничества в области сельского хозяйства и обмен мнениями о потенциальных сферах взаимодействия между членами ОТГ и наблюдателями;
– координация действий по усилению синергии в региональных усилиях по повышению продовольственной безопасности посредством технического сотрудничества, наращивания потенциала и передачи технологий и повышения производительности сельского хозяйства;
– содействие передаче технологии и обмену опыта, передовой практики и соответствующих знаний между государствами-членами и наблюдателями;
– изучение возможности сотрудничества в области производства растительных продуктов и лекарственных трав;
– оценка взаимодополняемости торговли сельскохозяйственной продукцией между государствами-членами и наблюдателями и возможности увеличения внутрирегиональной торговли сельскохозяйственными товарами.
Совещание министров планируется проводить на ежегодной основе на территории одного из государств-членов ОТГ по инициативе сторон или в алфавитном порядке.
По итогам совещания состоялось подписание коммюнике о создании рабочих экспертных подгрупп по основным направлениям сотрудничества ОТГ в области сельского хозяйства, включая внедрение современных технологий и инновационных решений, рационального использования земельно-водных ресурсов, а также обмена опытом и знаниями, применения лучших практик и проведения научных исследований.