O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligida vazir Jamshid Xodjayev AQSH elchixonasining muvaqqat ishonchli vakili Pol Politis hamda AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID)ning mamlakatimizdagi missiyasi direktori Mikaela Meredit bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv doirasida tomonlar O‘zbekiston qishloq xo‘jaligini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida hamkorlikni kengaytirishga kelishib olishdi. Yaqinda o‘z faoliyatini boshlagan USAIDning Agrobiznesni rivojlantirish dasturi orqali qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga ko‘maklashish uchun o‘zaro hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan o‘zaro Anglashuv memorandumining imzolanishi uchrashuvning ahamiyatli qismiga aylandi.
Vazir Jamshid Xodjayev birinchi navbatda Pol Politis hamda Mikaela Mereditni O‘zbekistondagi yangi tayinlov bilan qutladi va ularga muvaffaqiyat tiladi.
«Biz AQSH hukumatining qishloq xo‘jaligiga texnik yordam ko‘rsatish, agro-oziq-ovqat tizimlarining ishlab chiqarish va sotish zanjirlari salohiyatini rivojlantirish borasidagi ko‘magini juda qadrlaymiz, – dedi vazir. – Biz qishloq xo‘jaligida davlat boshqaruvining zamonaviy tizimini va qulay agrobiznes muhitini yaratishga intilmoqdamiz va hozirgi paytda biz O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasida tarixiy o‘zgarishlar davrini boshdan kechirmoqdamiz. Vazirlik O‘zbekistonda agro-oziq-ovqat sohasini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasiga muvofiq asosiy islohotlarni faol amalga oshirishni boshlab yuborgan. Shu nuqtai nazardan, USAIDning agrobiznesni rivojlantirish bo‘yicha 18,9 mln AQSH dollariga baholangan yangi loyihasi (ADA) birgalikdagi tashabbuslarimizni kuchaytirish hamda avvalgi «Qishloq xo‘jaligidagi qo‘shilgan qiymat zanjiri» loyihasi yutuqlarini kengaytirish uchun qulay imkoniyatga aylanadi. Men ushbu yangi loyihani amalga oshirish doirasida bugun imzolangan Memorandumni ko‘tarinki ruhda ma’qullayman va barchangizga, ayniqsa, loyiha jamoasiga muvaffaqiyatlar hamda barqaror natijalar tilab qolaman!
Tadbir davomida USAID O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligida band bo‘lgan ayollarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha 1 mln AQSH dollari ajratishini ma’lum qildi. Ushbu mablag‘lar qishloq ayollarining axborot texnologiyalari borasidagi va tadbirkorlik ko‘nikmalarini takomillashtirish, ularga tijorat korxonalarini ochish va mahalliy korxonalarga rasmiy ishga joylashishlariga ko‘maklashish uchun tasarruf etiladi.
«O‘n yildan ziyod vaqt mobaynida USAID O‘zbekiston hukumati va xususiy sektori bilan yuqori qiymatli tovarlarni yaratish maqsadida qishloq xo‘jaligini diversifikasiyalash bo‘yicha hamkorlik qilib kelmoqda, – dedi USAIDning O‘zbekistondagi missiyasi direktori Mikaela Meredit. – Ushbu kelishuv mamlakatda olib borilayotgan hamkorlikdagi faoliyatimizni yanada mustahkamlaydi va o‘zbekistonlik qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilariga chakana savdoda, mahalliy hamda xalqaro bozorlarga chiqishda raqobatbardoshlikni oshirishga yordam beradi».
2020 yilning iyul oyida o‘z faoliyatini boshlagan USAIDning Agrobiznesni rivojlantirish dasturi – maqsadli qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga qo‘shimcha qiymat qo‘shishning yangi texnologiyalari va boshqaruv amaliyotini joriy etish orqali O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasida xususiy sektor ulushining o‘sishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan besh yillik loyihadir. Mazkur sa’y-harakatlar O‘zbekistonda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan mahsulotlarni ishlab chiqarishni ko‘paytirish, ayollar va yoshlarni sohaga jalb qilish, ta’lim muassasalarini xususiy sektor ehtiyojlari bilan uyg‘unlashtirish va qishloq xo‘jaligi uchun qulay siyosatni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Ushbu loyiha doirasida shuningdek, Agrobiznesni rivojlantirish jamg‘armasi o‘z faoliyatini boshlagan bo‘lib, ushbu jamg‘arma O‘zbekiston bo‘ylab xususiy agrobiznes korxonalarining innovatsion g‘oyalarini moliyalashtiradi.

В Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан прошла официальная встреча министра сельского хозяйства Жамшида Ходжаева с Временным поверенным в делах Посольства США Полом Политисом и директором Миссии Агентства США по международному развитию (USAID) в Узбекистане Микаэлы Мередит. В рамках встречи стороны договорились о расширении сотрудничества в целях поддержки развития сельского хозяйства в Узбекистане. Знаковым событием стало подписание Меморандума о взаимопонимании, направленного на укрепление взаимодействия между сторонами в области сельского хозяйства через недавно начавший свою деятельность Проект USAID по развитию агробизнеса.
Министр Жамшид Ходжаев в первую очередь поздравил Пола Политиса и Микаэлу Мередит с новым назначением в Узбекистане и пожелал им успехов.
«Мы высоко ценим поддержку правительства США в части технической помощи сельскохозяйственному сектору Узбекистана, развития потенциала производственно-сбытовых цепочек агропродовольственных систем, — отметил министр. — Мы нацелены на создание современной системы государственного управления в сельхозсекторе и благоприятной агробизнес-среды, и в настоящее время переживаем период исторических трансформаций в сфере сельского хозяйства Узбекистана. Наше министерство уже начало активно реализовывать основные реформы согласно Стратегии агропродовольственного развития Узбекистана на 2020-2030 годы. В этом контексте новый проект USAID по развитию агробизнеса (ADA), оцененный в 18,9 млн долларов США, станет прекрасной возможностью для усиления наших совместных инициатив и расширения достижений предыдущего проекта «Цепочка добавленной стоимости в сельском хозяйстве». Я с большим воодушевлением приветствую сегодняшнее подписание Меморандума в рамках реализации этого нового проекта, и желаю всем нам и особенно команде проекта успешной реализации и устойчивых результатов!»
В ходе мероприятия USAID объявило о выделении дополнительных средств в размере 1 млн долларов США, направленных на поддержку женщин, занятых в сельскохозяйственном секторе Узбекистана. Эти средства будут использованы для совершенствования навыков сельских женщин в области информационных технологий и предпринимательства, расширения их возможностей для открытия коммерческих предприятий и получения штатной работы в местных компаниях.
«Более десяти лет USAID сотрудничает с правительством и частным сектором Узбекистана в области диверсификации сельскохозяйственного сектора в целях создания продукции с более высокой стоимостью, — сказала Микаэла Мередит, директор Миссии USAID в Узбекистане. — Данное соглашение придаст дополнительный импульс нашей совместной работе в стране и повысит конкурентоспособность сельскохозяйственного сектора Узбекистана, в том числе розничных торговых предприятий, как внутренних, так и международных».
Проект USAID по развитию агробизнеса, инициированный в июле 2020 года, представляет собой пятилетний проект, направленный на поддержку роста доли частного сектора в сельском хозяйстве Узбекистана посредством внедрения новых технологий и методов управления во всей цепочке создания добавленной стоимости плодоовощной продукции. Данные усилия будут сконцентрированы на увеличении объема производства продукции с добавленной стоимостью в Узбекистане, вовлечении женщин и молодежи, обеспечении связи образовательных учреждений с потребностями частного сектора и содействии созданию благоприятных условий для развития сельского хозяйства. В рамках проекта уже начал свою деятельность Фонд развития агробизнеса, который будет софинансировать инновационные идеи частных агропредприятий по всему Узбекистану.