O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi va BMT taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi o‘rtasida “Agro-oziq-ovqat sektorida yashil iqtisodiyotga inklyuziv o‘tishni qo‘llab-quvvatlash va qishloq xo‘jaligida bilimlar va innovatsiyalarning iqlimga moslashgan tizimini rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha hujjat imzolandi. Loyiha byudjeti 4 150 000 yevroni tashkil etadi, amalga oshirish muddati esa 2025-yil 30-sentyabrgacha.
Loyihani imzolash marosimi Qishloq xo‘jaligi vazirligida qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian va BMT taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Yangi qoʻshma loyiha Oʻzbekistonning oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sektorida yashil iqtisodiyotga inklyuziv oʻtish va qishloq xo‘jaligida bilimlar va innovatsiyalarning “iqlimga optimal moslashgan” tizimi (UAKIS)ni joriy etishga hissa qoʻshishga qaratilgan.
Loyiha doirasida mamlakat agrar sektori ishtirokchilarining institutsional salohiyatini oshirish, Yevropa institutlari bilan hamkorlikni rivojlantirish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, avvalo, kichik va oilaviy fermer xo‘jaliklari, keyin esa fermer xo‘jaliklari kooperativlari va mikro-agrobiznes darajasida innovatsion loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Loyihaning tajriba sinov hududlari tariqasida Toshkent, Qashqadaryo, Suxondaryo viloyatlari hamda va Farg‘ona vodiysi tanlab olindi.
Loyihadan kutilayotgan asosiy natijalar agro-oziq-ovqat sektorida innovatsiyalar va vositachilikni qo‘llab-quvvatlash xizmatlarini yaratish va operativ guruhlarni tuzish hamda hamkorlik o‘rnatishdan iborat.

Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан, делегация Европейского Союза в Узбекистане и Программа Развития ООН в Узбекистане подписали документ о реализации проекта «Поддержка инклюзивного перехода к зеленой экономике в агропродовольственном секторе и развитие климато-ориентированной системы сельскохозяйственных знаний и инноваций», финансируемого Европейским Союзом на сумму 4.150.000 евро. Период реализации – до 30 сентября 2025 года.
Церемония подписания состоялась в Министерстве сельского хозяйства при участии г-на Жамшида Ходжаева, министра сельского хозяйства Республики Узбекистан, г-жи Шарлотт Адриан, посла, главы делегации ЕС в Узбекистане и Матильды Димовска, постоянного представителя ПРООН в Узбекистане.
Новый совместный проект призван внести вклад в инклюзивный переход к зеленой экономике в продовольственном и сельскохозяйственном секторах Узбекистана, а также и во внедрение «климатически оптимальной» узбекской системы сельскохозяйственных знаний и инноваций.
В рамках реализации проекта предусмотрено повышение институционального потенциала участников аграрного сектора страны, развитие партнерства с европейскими институтами, а также реализация инновационных проектов на уровне фермерских хозяйств, ориентированных в первую очередь на мелких и семейных фермеров, а также фермерские кооперативы и микро-агробизнес.
В качестве пилотных регионов для реализации проекта были отобраны Ташкентская, Кашкадарьинская и Ферганская области. Срок реализации — 4 года.
Ожидаеся создание служб по поддержке инноваций и посредничеству в агропродовольственном секторе, а также операционных групп и партнерств по поддержке инноваций в агропродовольственном секторе.