O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligida vazir Jamshid Xodjayevning turli sektorlarda faoliyat olib boruvchi «Ihlas Holding» turk kompaniyasi ijrochi direktori Rasim Kan Aytogu boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Turkiya va O‘zbekiston tomonlari o‘rtasida istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlarini takomillashtirish, mamlakatimizda agrar sektorni yangi innovatsion texnologiyalarni joriy qilish orqali rivojlantirish, shuningdek, investitsiya loyihalarini birgalikda amalga oshirish masalalari muhokama etildi.
Muzokaralar chog‘ida Turkiya vakillarining O‘zbekiston iqtisodiyotining moliyaviy barqarorligiga ishonchi ortib borayotgani tufayli qishloq xo‘jaligi sohasidagi ilg‘or mexanizm va texnologiyalarni baham ko‘rishga tayyor ekani ma‘lum qilindi.
O‘z navbatida vazir tomonidan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha bir nechta loyihalar, shu jumladan, Respublika hududlarida amalga oshiriladigan pilot dasturlar taklif etildi.
Muzokaralar yakuniga ko‘ra, mazkur yo‘nalishda vazirlikning mas‘ul xodimlari belgilandi. Shuningdek, tomonlar yaqin vaqtda navbatdagi uchrashuvlarni bevosita yuzma-yuz yoki videokonferensaloqa formatida o‘tkazishga kelishib oldilar.

В Минсельхозе РУ состоялась встреча министра сельского хозяйства Жамшида Ходжаева с делегацией крупной, осуществляющей деятельность в различных секторах, турецкой компании «Ihlas Holding» во главе с исполнительным директором компании Расимом Каном Айтогу.
Цель встречи – обсуждение перспективных направлений сотрудничества между турецкой и узбекской стороной, развитие сельскохозяйственного сектора в Узбекистане путем внедрения новых инновационных технологий, а также реализация совместных инвестиционных проектов.
В ходе переговоров было озвучено, что благодаря растущей уверенности в финансовой устойчивости экономики Узбекистана, турецкая сторона готова развивать активное сотрудничество и поделиться передовыми механизмами и технологиями в сфере сельского хозяйства.
В свою очередь министром сельского хозяйства было предложено рассмотреть несколько направлений развития сотрудничества, в том числе пилотные программы в регионах республики.
По итогам встречи были определены ответственные сотрудники министерства по данному направлению. Также стороны договорились провести очередную встречу в ближайшее время в очном формате или посредством ВКС.