Qishloq xo‘jaligida olib borilayotgan islohotlar bo‘yicha platforma yaratish, davlat tashkilotlari vakillari, tadbirkorlar va mutaxassislar o‘rtasidagi muloqotni rivojlantirish kabi masalalar Yevropa Ittifoqining Qishloq xo‘jaligi vazirligi ko‘magi ostidagi ASK (Agriculture Support and Knowledge) loyihasining asosiy mavzusiga aylandi. Muloqot Toshkent viloyatidagi Qishloq xo‘jaligida bilim, innovatsiyalar va xizmatlar AKIS markazida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda agrar soha mutaxassislari, qishloq xo‘jaligini kreditlash bo‘yicha muqaddam o‘tkazilgan dasturlar benefitsiarlari, hududiy qishloq xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutlari tadqiqotchilari, fermerlar, bog‘bonlar va chorvadorlar ishtirok etishdi. Mavjud muammolar va ularni hal etish yo‘llari ko‘rib chiqildi.
“Qishloq xo‘jaligida amalga oshirilayotgan islohotlar turli sohalarni o‘z ichiga oladi, shuning uchun davlat ushbu islohotlar benefitsiarlari, ya’ni qishloq xo‘jaligiga jalb etilgan xususiy sektor vakillari bilan doimiy ravishda muloqot qilib turishi darkor. Qishloq xo‘jaligi qo‘llab-quvvatlash va bilimlarni oshirish dasturi (ASK) ustuvor yo‘nalishlarni isloh qilish bo‘yicha harakatlar amalga oshirilishini boshqarish maqsadida davlat va xususiy sektor o‘rtasida muloqot o‘rnatish uchun platforma ishlab chiqishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ydi. Bugungi uchrashuvni davlat va xususiy sektor o‘rtasidagi munosabatlarning qayta o‘rnatilishi deb hisoblash mumkin”, — dedi agromoliyalashtirish bo‘yicha eksperti Adham Ergashev.
Dastlabki bosqichda bunday tadbirlar 4 viloyatda o‘tkazildi: Farg‘ona, Navoiy, Samarqand va Qashqadaryo. Joylarda fermer xo‘jaliklari va uyushmalar vakillari, AKIS markazlari mutaxassislari, tadbirkorlar va davlat xizmatchilari bilan uchrashuvlar tashkillashtirildi.
Davlat-xususiy muloqot respublika platformasi har chorakda hududiy va respublika miqyosida o‘tkaziladi. Kelgusida platformaning barqaror rivojlanishi uchun ASK dasturi muloqotlar o‘tkazishni Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar markazlari (AKIS)ning viloyat bo‘limlariga topshiradi.

Создание платформы по проводимым сельхозреформам, а также развитие диалога между представителями государственных организаций, предпринимателями и специалистами стали основными темами мероприятия в рамках проекта Европейского союза ASK (Agriculture Support and Knowledge) при поддержке Министерства сельского хозяйства РУ. Диалог прошел в Центре сельскохозяйственных знаний, инноваций и услуг AKIS в Ташкентской области.
В мероприятии приняли участие специалисты аграрной сферы, бенефициары ранее проводимых программ по кредитованию сельского хозяйства, исследователи региональных сельскохозяйственных научно-исследовательских институтов, фермеры, садоводы и животноводы. Были рассмотрены существующие проблемы и возможные пути решения.
«Проводимые реформы в сельском хозяйстве охватывают различные сферы, и поэтому государству необходимо иметь постоянный диалог с бенефициарами этих реформ, то есть с представителями частного сектора, задействованными в сельском хозяйстве. Программа поддержки сельского хозяйства и повышения знаний (ASK) поставила себе задачу разработки платформы для диалога между государственным и частным секторами для осуществления руководства при реализации действий по реформированию приоритетных направлений. Сегодняшнюю встречу можно считать перезапуском партнерских отношений между государственным и частным сектором», — отметил эксперт по агрофинансированию Адхам Эргашев.
На первоначальном этапе мероприятия были проведены в 4 областях: Ферганской, Навоийской, Самаркандской и Кашкадарьинской областях, где прошли встречи с представителями фермерских хозяйств и ассоциаций, специалистами АКИС центров, предпринимателями и государственными служащими.
Республиканская платформа государственно-частного диалога будет проводиться ежеквартально на региональном и республиканском уровне. В дальнейшем для устойчивого развития платформы, программа ASK передаст проведение диалогов областным Центрам системы сельскохозяйственных знаний и инноваций (AKIS).