Ma’lumki, mamlakatimizda Farg‘ona viloyati bog‘dorchilik bo‘yicha katta tajriba maktabiga ega. Hududda yetishtirilayotgan ko‘plab meva-sabzavotlar dunyo bozorlarida ham xaridorgirligi sir emas.
2020-yilda Farg‘ona viloyati Qo‘shtepa tumanidagi “Grapes and Gardens Investment” aksiyadorlik jamiyati tomonidan tashkil etilgan intensiv bog‘ misolida vodiy bog‘dorchiligi kelajagini ko‘rish mumkin. Aksiyadorlik jamiyatida bog‘dorchilik yo‘nalishida o‘rik, gilos va shaftoli ko‘chatlarini ekish uchun 151 gektar yer maydoni ajratilgan. Bu yer maydonlariga o‘rik ko‘chatining 11 xil navi, gilosning 3 xil navlari ekilgan. Jumladan, o‘rikning “Primaya”, “Luna”, “Rubista”, “Kosmos”, “Kolorado” kabi navlari yurtimiz iqlimiga mosligi bilan bir qatorda hosildorligi, 97-98 foizgacha sifatli meva berishi, ertapisharligi, ayniqsa, eksportbopligi bilan ajralib turadi.
Tolibjon G‘ofurov, “Grapes and gardens investment” aksiyadorlik jamiyati agronomi:
— Hozirgi kunda yig‘im-terim davom etmoqda. Ko‘chatlarimiz tomchilatib sug‘orish asosida sug‘oriladi. Har 50 gektarda 1 nafardan nasos operatorlarini joylashtirganmiz. 4 nafar traktorchi, 3 nafar qorovul smena asosida faoliyat yuritadi. 5 yildan keyin har bir gektar maydondan 35-40 tonna hosil olish rejalashtirilgan. Mana 3 yildirki gektaridan 20-25 tonna hosil olinmoqda. Bog‘ qator oralalaridan unumli foydalanish maqsadida 50 gektar yer maydoniga soya o‘simligini ham ekkanmiz. Hozirgi kunda soyadan ham yuqori hosil kutmoqdamiz.
Ko‘chatlar 4×2 sxemada ekilgan bo‘lib, 1 gektar maydonda 1 200 tup ko‘chat joylashtirilgan. Ushbu bog‘da ayni damlarda pishib yetilgan hosilning yig‘im-terim ishlari amalga oshirilmoqda. Yetishtirilgan hosilning 80 foizi MDH davlatlariga eksport uchun, 20 foizi esa ichki bozorga yo‘naltirilmoqda. Qayd etilishicha, intensiv bog‘ni tashkil etishda Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi (IFAD) dan “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish” loyihasi asosida 3 milliard 100 million so‘m mablag‘ ajratilgan.
— Yuqori hosil olganimiz uchun o‘zimiz ko‘chat yetishtirishni ham yo‘lga qo‘yganmiz. O‘rikning “Rubista” navi ko‘chatini yetishtirdik. Gilosning 3 xil navi – “Svet aryana”, “Svet laryans”, “Irlet burla” ko‘chatlarini yetishtirmoqdamiz. Bundan tashqari, uzumning “Avatar” navi ko‘chatini yetishtirdik. Bu navni ham quritib mayiz qilsa, ham barra holida eksport qilsa bo‘ladi.

Известно, что в нашей стране Ферганская область имеет большой опыт и школу в области садоводства. Ни для кого не секрет, что многие фрукты и овощи, выращенные в регионе, продаются на мировых рынках.
На примере интенсивного сада, созданного в 2020 году АО «Grapes and Gardens Investment» в Коштепинском районе Ферганской области, можно увидеть будущее садоводства Ферганской долины. В акционерном обществе под посадку абрикосовых, вишневых и персиковых саженцев плодовых деревьев выделен 151 гектар земли. На этих участках посажено 11 сортов абрикосов и 3 сорта вишни. В частности, такие сорта абрикоса, как «Примая», «Луна», «Рубиста», «Космос» и «Колорадо» отличаются хорошей приспособленностью к климату нашей страны, высокой урожайностью, высоким уровнем плодоношения (до 97-98%) и скороспелостью, в том числе с возможностью экспорта.
Толибжон Гафуров, агроном акционерного общества «Grapes and gardens investment»:
— В настоящее время сбор урожая продолжается. Наши саженцы поливаются на основе капельного орошения. На каждые 50 гектаров задействовано по 1 оператору насосной станции. 4 тракториста и 3 охранника работают на основе сменного режима. Через 5 лет планируется получать урожай по 35-40 тонн с гектара. В настоящее время на 3-й год c каждого гектара собирают 20-25 тонн урожая. Для эффективного использования областей между садовыми рядами мы также посадили сою на 50 гектарах земли. В настоящее время мы также ожидаем высокий урожай сои.
Cаженцы высаживали по схеме 4х2, на 1 гектар помещали 1 200 саженцев. В настоящее время в этом саду идут работы по сбору созревшего урожая. 80 процентов выращенного урожая экспортируется в страны СНГ, а 20 процентов — направляется на внутренний рынок. Отмечается, что при создании интенсивного сада финансирование в размере 3,1 миллиарда сумов было выделено из средств Международного фонда сельскохозяйственного развития (IFAD) на основе проекта «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан».
Поскольку мы получили высокий урожай, то сами начали выращивать саженцы. Мы вырастили саженцы сорта абрикоса «Рубиста». На данное время выращиваем саженцы 3-х сортов вишни — «Свет Арьяна», «Свет Ларьянс» и «Ирлет Бурла». Кроме того, мы вырастили саженцы сорта винограда «Аватар». Этот сорт можно сушить в виде изюма или экспортировать в свежем виде.