Bugungi qishloq xo‘jaligi zamonaviylik va muvaffaqiyatlar bilan hamnafas ildamlamoqda. Ayniqsa, sohaga tadbiq etilayotgan zamonaviy texnikalar fermer va dehqon xo‘jaliklarining ishini ming chandon osonlashtirmoqda, yangi imkoniyatlar eshigini ochmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti (QXMITI)ning moddiy-texnika bazasini tubdan yangilash va mustahkamlash yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar ham mana shu imkoniyatlardan foydalanishga intilish desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Jumladan, BMT va Jahon bankining “Rivojlanish va atrof-muhit bo‘yicha dasturlari” doirasida faoliyat yuritadigan Global ekologik jamg‘armaning kichik grantlar dasturi bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, qishloq xo‘jaligi uchun tuproqni himoyalovchi yangi texnika va texnologiyalarni O‘zbekiston fermerlari o‘rtasida keng joriy etish maqsadida loyiha ishlab chiqildi.
Uning ilk amaliyoti sifatida Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti (QXMITI)ga 50 ming AQSh dollari qiymatidagi zamonaviy dastgohlar va asbob-uskunalar jamlanmasi olib kelindi. Endilikda institutda qishloq xo‘jaligi uchun tuproqni himoyalovchi va boshqa yangi vositalarni ishlab chiqaradigan kichik majmua faoliyatini yo‘lga qo‘yish imkoniyati yaratildi. Bu esa, ushbu texnika vositalarining so‘nggi 30 yildagi dastlabki yangilanishi bo‘ldi.
Ushbu zamonaviy dastgohlar va asbob-uskunalar jamlanmasi institut olimlari tomonidan yaratilgan yangi ishlanmalarni tijoratlashtirish hamda respublikamizning dehqon-fermerlariga yetkazib berishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Современное сельское хозяйство — это синтез традиций и самых передовых технологий. В частности, последние технические разработки используемые в земледелии значительно облегчают труд фермерских и дехканских хозяйств, создают возможности для минимизации расходов при высокой урожайности.
Не секрет, что проводимая работа по коренной модернизации и укреплению материально-технической базы НИИ механизации сельского хозяйства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан является ни чем иным, как желанием идти в ногу со временем, и применять технические новинки на основе научных исследований и заключений. Так, налажено сотрудничество с программой малых грантов Глобального экологического фонда в рамках программ развития и окружающей среды ООН и Всемирного банка, с целью разработки проекта по широкому внедрению новых видов техники и технологий, способных защитить почву на площадях для сельского хозяйства.
В качестве первого шага по его реализации в Научно-исследовательский институт механизации сельского хозяйства (НИИМСХ) был доставлен комплект современных машин и оборудования стоимостью 50 000 долларов США. Отныне в институте появилась возможность создать небольшой цех по производству средств для защиты почвенного покрова и других видов техники для сельского хозяйства. Заметим-это первое подобное обновление данного вида оборудования за последние 30 лет.
Комплект современных машин и инструментов имеет важное значение в процессе коммерциализации новых разработок, созданных учеными института, и доведения их до фермеров и дехкан нашей республики.