O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi xuzuridagi Agrosanoatni raqamlashtirish markazi tomonidan Xorazm viloyatining Urganch, Xonqa, Qo‘shko‘pir, Yangibozor, Xazorasp, Bog‘ot va boshqa tumanlarida “Agrosubsidiya” axborot tizimidan foydalanish bo‘yicha treninglar tashkil etildi. Markaz tomonidan ishlab chiqilgan mazkur tizim fermer va dehqon xo‘jaliklariga davlat tomonidan ajratiladigan subsidiyalarni ortiqcha ovoragarchiliksiz va shaffoflik tamoyillari asosida olish imkoniyatini yaratadi.
Endi qishloq xo‘jaligi mahsuloti ishlab chiqaruvchilari suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish bilan bog‘liq subsidiyalarni vakolatli davlat organlaridan olish uchun arizalarni elektron tarzda agrosubsidiya.uz yagona axborot tizimi orqali yuborish imkoniyatiga ega.
Treninglarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari hamda subsidiya ajratish bo‘yicha masʼul ishchi guruh vakillari qatnashdi. Tadbir doirasida 3 yillik imtiyozli davr bilan 10 yillik muddatga lizing sharti asosida yillik 2,5 foiz stavkada beriladigan “BAUER” (Avstriya) zamonaviy yomg‘irlatib sug‘orish uskunalari taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi. Ushbu qurilmalar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 14-iyuldagi 441-son “Qishloq ho‘jaligida suvni tejaydigan zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida belgilan shartlar asosida taqdim etiladi.
Uskunalar bo‘yicha batafsil maʼlumot olish uchun telefonlar:
(+998) 71-206-72-19,
(+998) 90-966-71-55.
Taʼkidlash kerakki, bunday seminar-treninglar respublikamizning barcha hududlari bo‘ylab o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Maʼlumot uchun: “Agrosubsidiya” axborot tizimi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 1-martdagi PQ-144-son “Qishloq xo‘jaligida suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilishdagi kamchilik va muammolarni bartaraf etish, suv tanqisligining salbiy taʼsirini yumshatish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishda suv resurslaridan samarali foydalanish maqsadida ishlab chiqilgan.

Центр цифровизации АПК при Министерстве сельского хозяйства РУ организовал тренинги по использованию информационной системы «Agrosubsidiya» в Ургенчском, Ханкинском, Кошкупырском, Янгибазарском, Хазараспском, Багатском и других районах Хорезмской области. Система, разработанная специалистами данного центра, позволяет фермерским и дехканским хозяйствам получать государственные субсидии без лишних хлопот и на принципах прозрачности.
Теперь производители сельскохозяйственной продукции могут подавать заявки на получение субсидии от компетентных госорганов на внедрение водосберегающих технологий в электронном виде через единую электронную систему agrosubsidiya.uz.
В тренинге приняли участие сельхозпроизводители и представители рабочей группы, ответственной за субсидирование. В рамках мероприятия также состоялась презентация современных мобильных установок по дождевальному орошению BAUER (Австрия), которые можно приобрести на условиях 10-летнего лизинга с 3-летним льготным периодом по ставке 2,5% годовых. Данные установки предоставляются в соответствии с условиями Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14 июля 2021 года № 441 «О дополнительных мерах по внедрению современных водосберегающих технологий в сельском хозяйстве».
Для получения дополнительной информации по данным установкам можно обратиться по следующим номерам:
(+998) 71-206-72-19,
(+998) 90-966-71-55.
Следует отметить, что подобные обучающие семинары планируется провести во всех регионах страны.
Для справки: Информационная система «Agrosubsidiya» была разработана согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2022 года № ПП-144 «О мерах по дальнейшему совершенствованию внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве» в целях устранения недостатков и проблем во внедрении водосберегающих технологий, смягчения негативного воздействия дефицита воды, а также дальнейшего эффективного использования водных ресурсов при выращивании сельскохозяйственных культур.