Toshkentda “22-aprel – Xalqaro Yer kuni”ga bag‘ishlangan “Markaziy Osiyoda yer degradatsiyasiga qarshi kurash: muammolar va yechimlar” mavzusida xalqaro forum bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan BMTning Taraqqiyot dasturi, Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) hamkorligida tashkil etildi.
Unda Markaziy Osiyo davlatlari, Rossiya, Germaniya, Turkiya, Janubiy Koreya kabi mamlakatlardan iqlim o‘zgarishi va yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurash bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralar vakillari, ekspertlar, olimlar ishtirok etishdi.
Keyingi yillarda qishloq xo‘jaligi yerlarining unumdorligini saqlash va oshirish, yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish, eroziya, sho‘rlanish, botqoqlanish va cho‘llanishning oldini olish masalalari global miqyosda hal etilishi zarur bo‘lgan vazifalarga aylandi. Shu bois, bunday tadbirlarning o‘tkazilishi jamoatchilik e‘tiborini mazkur masalalarga qaratishga xizmat qilmoqda. Forumda yer resurslarini muhofaza qilish va undan oqilona foydalanish, yerdan barqaror foydalanish masalalariga oid mavzular atroflicha muhokama qilindi.
Forum ishtirokchilari tomonidan taqdimotlar o‘tkazildi, turli mamlakatlardan kelgan ekspertlar yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish, qurg‘oqchilik va cho‘llanishning oldini olish, tuproq unumdorligini oshirish, yaylovlarni tiklash, global iqlim o‘zgarishlariga moslashish, oziq-ovqat xavfsizligini ta‘minlash, qishloq xo‘jaligiga zamonaviy innovatsion usullarni joriy etish borasida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2022-yil 10-iyun kuni “Yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashishning samarali tizimini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorni imzolagan edi.
Ushbu Qarorga muvofiq, qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimida yerlarning degradatsiya jarayonlariga qarshi kurashish masalalari Departamenti tashkil etildi, unga yerlarning degradatsiya jarayonlariga qarshi kurashish bo‘yicha davlat dasturlari va istiqbolli strategiyalarni ishlab chiqish, shuningdek, ularni amalga oshirishda ishtirok etuvchi vazirliklar va idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish vazifalari yuklatildi.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda O‘zbekistonda yerlarning degradatsiya jarayonlariga qarshi kurashish, global iqlim o‘zgarishlariga moslashish, qurg‘oqchilik va cho‘llanishning oldini olish bo‘yicha umumiy qiymati qariyb 50 million AQSh dollarini tashkil etadigan 15 ga yaqin loyihani amalga oshirmoqda.
Forumda 2026-yilga kelib tuproqdagi chirindi miqdorini 1 million gektar ekin maydonlarida ko‘paytirish, sho‘rlangan yer maydonini 100 ming gektarga qisqartirish, 1,7 million gektar degradatsiyaga uchragan yaylovlarni tiklash va 26 ming gektar qishloq xo‘jaligi yerlarida himoya o‘rmonlar yaratish bo‘yicha strategik vazifa ham belgilandi. Bugungi kunga kelib ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. 232,8 ming gektar degradatsiyaga uchragan hududlarda o‘rmon hududlarini yaratish ishlari olib borildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda loyihalar amalga oshirilmoqda, uning doirasida Orol dengizining qurigan tubida 1,7 million gektar maydonda saksovul, cherkez va qandim kabi tuz va qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklardan tashkil topgan “yashil qoplamalar” yaratilmoqda.
Xalqaro forum turli mamlakatlar mutaxassislarining ilg‘or tajribalari va ilmiy yangiliklarini o‘zaro almashishga asoslangan bo‘lib, global iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlarini yumshatishga, kelgusida mintaqaning oziq-ovqat xavfsizligini ta‘minlashga salmoqli hissa qo‘shadi, bu esa, barqaror rivojlanishga qaratilgan aniq strategik maqsadlarni belgilashga yordam beradi.

27 апреля в Ташкенте состоялся международный форум «Борьба с деградацией земель в Центральной Азии: проблемы и решения», приуроченный к «Международному дню Земли». Организатором мероприятия выступило Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан в сотрудничестве с Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН), Продовольственной и сельскохозяйственной организацией (ФАО) и Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ). В форуме приняли участие эксперты в области изменения климата и деградации земель, ученые, представители профильных министерств и ведомств из стран Центральной Азии, России, Германии, Турции, Республики Корея и другие.
В последние годы вопросы сохранения и повышения плодородия сельскохозяйственных угодий, борьбы с деградацией земель, предотвращения эрозии, засоления, заболачивания и опустынивания стали задачами, которые необходимо решать глобально. Именно поэтому проведение подобных мероприятий помогает привлечь внимание общественности к этим вопросам. На форуме детально обсуждались темы по охране и рациональному использованию земельных ресурсов, а также вопросы устойчивого землепользования. Участники форума выступали с докладами, а специалисты из разных стран делились своим опытом о том, как у них проводится работа по борьбе с деградацией земель, предотвращению засухи и опустынивания, повышению плодородия почв, восстановлению пастбищ, адаптации к глобальному изменению климата, обеспечению продовольственной безопасности, внедрению современных инновационных методов в сельское хозяйство и подготовке кадров.
Стоит отметить, что 10 июня 2022 года Президент Республики Узбекистан подписал Постановление «О мерах по созданию эффективной системы противодействия деградации земель». В соответствии с данным постановлением в системе Министерства сельского хозяйства был создан Департамент по вопросам борьбы с процессами деградации земель, на который были возложены задачи по разработке государственных программ и перспективных стратегий по борьбе с процессами деградации земель, а также координация деятельности министерств и ведомств, участвующих в их реализации.
Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с международными финансовыми институтами реализуется около 15 проектов по борьбе с процессами деградации земель в Узбекистане, адаптации к глобальному изменению климата и предотвращению засухи и опустынивания общей стоимостью около 50 миллионов долларов США.
На форуме была обозначена и стратегическая задача по увеличению количества гумуса в почве на 1 миллион гектар пахотных земель к 2026 году, сокращению площади засоленных земель на 100 тысяч гектар, восстановлению 1,7 миллиона гектар деградированных пастбищ и созданию защитных лесополос на 26 тысячах гектар сельскохозяйственных угодий. На сегодняшний день по этим направлениям уже ведется работа. На 232,8 тысячах гектар деградированных территорий была проведена работа по созданию лесных зон. Также, по инициативе Президента Республики Узбекистан в сотрудничестве с международными организациями реализуются проекты, в рамках которых на высохшем дне Аральского моря на площади 1,7 миллиона гектар создаются «зеленые покровы», состоящие из таких устойчивых к соли и засухе растений, как саксаул, черкез и кандым.
Международный форум основан на обмене передовым опытом и научными инновациями специалистов разных стран, а в будущем внесет существенный вклад в обеспечение продовольственной безопасности региона, что поможет обозначить конкретные стратегические цели устойчивого развития, направленного на смягчение негативных последствий глобального изменения климата.