Kuni kecha Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Jazoir Xalq Demokratik Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Bumedien Gennad bilan uchrashuv o‘tkazdi. Unda agrar sohadagi ikki-tomonlama hamkorlikning joriy holatini tahlil qilish va yangi istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab olishdagi ayrim masalalari muhokama qilindi
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligida boy tarixga yega mamlakat sifatida va hozirgi kunda agrar sohada texnologiya va innovatsion amaliyotlardan foydalangan holda tarmoqlarni modernizatsiya qilishda salmoqli yutuqlarga yerishilgani hamda ushbu tajribani Jazoirlik hamkorlar bilan almashishga tayyorligini ma’lum qilindi.
Uchrashuvda, shuningdek, Orolbo‘yining qurg‘oqchil va sho‘rlangan yerlariga qarshi kurashda Jaizoir tajribasini, mutaxassislarini hamda yerlarni qayta tiklash va ekinlar yetishtirish bo‘yicha tajriba loyihasi uchun yer maydoni ajratishdan manfaatdorligini bildirildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Jazoirning sug‘orish texnikasi bo‘yicha tajribasidan foydalanishi mumkin, bu yesa O‘zbekiston paxta va mevali yekinlari hosildorligini oshirishga yordam berishiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Muzokaralarda O‘zbekiston Jazoirga quritilgan meva-sabzavot kabi qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilish salohiyati, o‘z navbatida, Jazoirdan O‘zbekistonga don va kartoshka mahsulotini eksport qilish imkoniyatlar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda qayd etilgan masalalarni atroflicha muhokama qilish maqsadida olim va mutaxassislardan iborat Jazoir delegatsiyasini O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish taklifi ilgari surildi.

Накануне министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов провел встречу с послом Алжирской народно-демократической республики Бумедьеном Геннадом. В ходе встречи были обсуждены вопросы анализа текущего состояния и определения новых перспективных направлений двустороннего сотрудничества в аграрной сфере.
В ходе диалога было отмечено, что Узбекистан, как страна с богатой историей в части развития сельского хозяйства, сегодня добился значительных успехов в модернизации отрасли за счёт использования современных технологий и инновационных решений, и готов поделиться этим опытом с алжирскими партнерами.
На встрече была выражена заинтересованность в изучении опыта, привлечении специалистов из Алжира для борьбы с опустыниванием и засолением земель Приаралья, а также в выделении земельного участка для восстановления почвы и реализации экспериментального проекта по выращиванию сельскохозяйственных культур.
Кроме того, Узбекистан может использовать опыт Алжира в области ирригационной техники, что позволит повысить урожайность хлопка и плодовых культур.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями об экспортном потенциале двух стран в целях налаживания поставок сушеных овощей и фруктов из Узбекистана и импорта из Алжира зерна и картофеля.
Также было предложено организовать визит алжирской делегации ученых и специалистов в Узбекистан в целях детального обсуждения обозначенных вопросов.