Davlatimiz rahbarining korrupsiyaga qarshi kurashishga doir tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlagan holda, Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimida ham korrupsiyaga qarshi kurashish bilan bog‘liq faoliyatni takomillashtirish yuzasidan kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, vazirlik tizimida faoliyat yuritayotgan ishchi xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish borasida huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish maqsadida joriy yil uchun o‘quv-trening mashg‘ulotlari o‘tkazilmoqda.
Shunday tadbirlardan biri Toshkent davlat agrar universitetida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuratura Akademiyasi bilan hamkorlikda Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimida korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish hamda korrupsiyaviy xavf-xatarlarning oldini olish bo‘yicha “Korrupsiyaviy harakatlar uchun javobgarlik” mavzusida tashkil etildi.
Unda vazirlik tizimidagi barcha idora va tashkilotlar xodimlari, universitetning professor o‘qituvchilari va hududiy boshqarmalarning vakillari ham ZOOM platformasi orqali ishtirok etdi.
O‘quv-treningda O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi katta prokurori – Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy ta’lim markazi boshlig‘i vazifasini bajaruvchi Xudoyberdi Tursunbekovning “Korrupsiyaviy harakatlar uchun javobgarlik” mavzusidagi ma’ruzasi tinglandi. Ma’ruzada korrupsiyaga qarshi kurashish borasida qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun-mohiyati va uni sodir etgan shaxslarga qonun hujjatlarida belgilangan javobgarlik turlari xususida ma’lumotlar berib o‘tildi.
Ma’ruzada qayd etilishicha, korrupsiya bu – mansabdor shaxs tomonidan unga berilgan mansab vakolatlari va huquqlardan, shuningdek, bu bilan bog‘liq rasmiy nufuz maqomidan, imkoniyatlar va aloqalaridan o‘zlarining shaxsiy manfaatlarini ko‘zlab qonunchilik va axloq qoidalariga zid ravishda
foydalanish tushuniladi. Oddiy til bilan aytganda, har qanday pora olish, berish va unda vositachilik qilish, mansab vakolatidan chetga chiqish, mansab vakolatidan foydalanib talon-taroj qilishning barchasi bu korrupsion jinoyatlarni tashkil qiladi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar tomonidan korrupsiyaga qarshi kurash borasida bildirilgan takliflar orqali o‘quv seminar savol-javoblarga boy bo‘ldi.

Поддерживая инициативы главы нашего государства по борьбе с коррупцией, в системе Минсельхоза реализуются комплексные меры по совершенствованию деятельности, связанной с противодействием коррупции.
В частности, в целях борьбы с коррупцией в этом году уже начали проводится тренинги по повышению правосознания и культуры сотрудников, работающих в системе министерства.
Одно из таких мероприятий было организовано в Ташкентском государственном аграрном университете совместно с Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан. Мероприятие называлось «Ответственность за коррупционные действия» и было призвано сформировать бескомпромиссное отношение к коррупции в системе Министерства сельского хозяйства и предотвратить возможные коррупционные риски.
В тренинге приняли участие сотрудники всех ведомств и организаций системы министерства, а также профессорско-преподавательский состав и представители региональных отделений (через платформу ZOOM).
В ходе мероприятия, свой доклад представил Худойберди Турсунбеков, исполняющий обязанности начальника Антикоррупционного научно-учебного центра Академии правоохранительных органов Республики Узбекистан. В его докладе была дана информация о сути принятых нормативных правовых документов по вопросам борьбы с коррупцией и установленных законом видах ответственности за нарушение законодательства.
Согласно докладу, коррупция определяется как использование должностным лицом предоставленных ему служебных полномочий и прав, а также связанного с ним служебного положения, возможностей и связей в личных интересах вопреки законам и этическим правилам. Проще говоря, любой вид взяточничества, дачи и посредничества, уклонения от служебных полномочий и мародерства с использованием служебных полномочий — все это коррупционные преступления.