2023-yil 16-mart kuni Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetida (IAU) “Meva yetishtirish: biznes va suv resurslarini boshqarish” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Niderlandiya Qishloq xo‘jaligi, tabiat va oziq-ovqat sifati vazirligi, Jahon banki, IAU ko‘magida “Niderlands Fruit Solutions in Uzbekistan” konsorsiumi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Seminarda Niderlandiya Qirolligining Markaziy Osiyodagi Favqulodda va muxtor elchisi Andre Karstens, “Agroservis operatori” DUK direktori Aziz Shukurov, Niderlandiya Qishloq xo‘jaligi, tabiat va oziq-ovqat sifati vazirligining maxsus elchisi Frederik Vossenaar, “Netherlands Fruit Solutions in Uzbekistan” konsorsiumi koordinatori Alfred Evers, Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti rektori Munira Aminova, Qishloq xo‘jaligi vazirligi mas’ul xodimlari, qishloq xo‘jaligi korxonalari rahbarlari, universitet professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etdi.
Seminardan ko‘zlangan maqsad O‘zbekiston oldidagi dolzarb va strategik ahamiyatga ega masala – suv xo‘jaligi bo‘yicha Niderlandiya tajribasini o‘rganishdan iborat.
Mamlakatimiz geografik joylashuvi, suv resurslarining umumiy kamayishi, suv taqsimotidagi transchegaraviy muammolar va noratsional foydalanish muammolari tufayli qishloq xo‘jaligi uchun suvning keskin tanqisligini boshdan kechirmoqda.
“Har ikki davlat ham aholini xavfsiz oziq-ovqat bilan ta’minlash bo‘yicha o‘zaro manfaatdordir. Hozirda Niderlandiya oziq-ovqat mahsulotlari eksporti bo‘yicha dunyoda ikkinchi o‘rinda turadi. Bu qishloq xo‘jaligimiz juda samarali ekanidan dalolatdir. Biz o‘z tajribamizni boshqa xalqlarga yetkazishimiz kerak. Bu borada O‘zbekiston ajoyib hamkor, chunki mamlakatingiz qishloq xo‘jaligi bo‘yicha juda qadimiy an’analarga ega, odamlar yerga ishlov berishni biladi. Sizda esa, biz kabi, suv bilan bog‘liq muammolar bor. Hosilni ko‘paytirish, hattoki mahsulotimizni qo‘shni davlatlarga eksport qilish uchun suvni ko‘proq tejashimiz kerak”, — dedi Niderlandiya Qirolligining Markaziy Osiyodagi Favqulodda va muxtor elchisi Andre Karstens.
Seminarda quyidagi mavzular muhokama qilindi:
Shuningdek, O‘zbekistonda meva yetishtirish salohiyati, mamlakatimizda meva-sabzavot yetishtirish sohasidagi siyosat va subsidiyalash tartiblariga alohida e’tibor qaratildi.
“Niderlandiya juda kichik davlat, ammo mahsulotlarining eksport hajmi katta. Biz uchun qo‘shma klaster yaratish, Gollandiya kompaniyalari bilan hamkorlik qilish muhim. Fermer va tadbirkorlarimiz bilan bevosita hamkorlik qilish uchun aloqalar mavjud, – dedi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi agentlik investitsiyalar va xalqaro aloqalar boshqarmasi boshlig‘i Azamat Isayev o‘z nutqida.
Alfred Evers o‘z taqdimotida 2023-2026-yillarga mo‘ljallangan Samarqand, Farg‘ona, Toshkent shaharlarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan tadbirlar bilan tanishtirdi. Ular orasida qo‘shma mevali modulli fermer xo‘jaligi ham bor. Bundan tashqari, ma’ruzachi “Oltin uchburchak modeli” – K2K-G2G-B2B – kommunikatsiyalar orqali integratsiyalashgan axborot va savdo tashkiloti haqida gapirdi.
“Oltin uchburchak aslida sir. Niderlandiyaliklar qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirishda juda muvaffaqiyatli va bu bizda bir tomondan hukumat, ikkinchi tomondan ilmiy-tadqiqot institutlari va haqiqiy mahsulot ishlab chiqaruvchilar bilan ochiq hamkorlik o‘rnatilgani bilan bog‘liq. Shunday qilib, bu hamkorlik juda yuqori qo‘shimcha qiymat yaratadi. Ushbu bog‘liqlik – «Oltin uchburchak»dir, – deya Alfred Evers sirni ochib berdi.
O‘zbekiston va Niderlandiya qishloq xo‘jaligi sohasida uzoq an’ana va tarixga ega. Agro-oziq-ovqat mahsulotlari O‘zbekiston-Niderlandiya hamkorligining ustuvor yo‘nalishi hisoblanadi. O‘zbekiston hukumati, ilmiy-tadqiqot muassasalari, xususiy sektor bilan birgalikda xalqaro moliya tashkilotlari ko‘magida Niderlandiya O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligini yanada rivojlantirishga hissa qo‘shishi mumkin.

16 марта 2023 г. в Международном Сельскохозяйственном Университете (IAU) прошел семинар, посвященный теме «Фруктовое садоводство: управление водными ресурсами и бизнесом».
Мероприятие организовано Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Министерством сельского хозяйства, природы и качества продуктов питания Нидерландов, консорциумом «Нидерландские фруктовые решения в Узбекистане» при поддержке Всемирного Банка, IAU.
В семинаре приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Центральной Азии Андре Карстенс, директор ГУП «Агросервис оператор» Азиз Шукуров, специальный посланник Министерства сельского хозяйства, природы и качества продуктов питания Нидерландов Фредерик Воссенаар, координатор консорциума «Нидерландские фруктовые решения в Узбекистане Альфред Эверс, ректор Международного сельскохозяйственного университета Мунира Аминова, ответственные работники Минсельхоза, руководители сельхозпредприятий, профессорско-преподавательский состав университета, студенты.
Цель семинара – обмен опытом Нидерландов по управлению водными ресурсами, что актуально для Узбекистана и является проблемой стратегической важности.
Наша страна особенно остро испытывает дефицит воды для сельского хозяйства в силу особенностей географического расположения, общего истощения водных ресурсов, трансграничных проблем с водораспределением и проблем с нерациональным использованием.
«У нас взаимный интерес с Узбекистаном – кормить людей. Нидерланды сейчас экспортер номер два в мире по производству продуктов питания. Это доказательство того, что у нас очень эффективная агрокультура. Надо передать наш опыт другим народам. В этом плане Узбекистан отличный партнер, потому что ваша страна с очень древними традициями, агрокультурой, люди умеют работать на земле. И у вас, как и у нас, есть проблемы с водой. Надо больше воды сэкономить, чтобы увеличить урожай и даже экспортировать свою продукцию в соседние страны», – отметил Андре Карстенс, Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Центральной Азии.
На семинаре обсуждались следующие темы:
Кроме того, особое внимание уделили потенциалу выращивания фруктов в Узбекистане, политике в области выращивания фруктов и овощей в нашей стране и схемам субсидирования.
«Нидерланды очень маленькая страна, но размер и объем экспорта их продукции большой. Нам важно сделать совместный кластер, совместную кооперацию с голландскими компаниями. У нас есть контакты и связи, с которыми мы хотим напрямую работать с нашими фермерами и предпринимателями», – подчеркнул в своем выступлении Азамат Исаев, Начальник инвестиционного отдела и международных отношений в Агентстве при Минсельхозе РУ.
В своей презентации Альфред Эверс представил мероприятия на период 2023-2026 гг., которые планируется провести в Самарканде, Фергане, Ташкенте. Среди них создание совместной фруктовой модульной фермы. Кроме того, докладчик рассказал о Модели «золотого треугольника» – К2К-G2G—B2B – это организация комплексного информационного и торгового посредством коммуникаций.
«Золотой треугольник на самом деле является секретом. Нидерландцы очень успешны в продвижении сельскохозяйственного сектора, и это связано с тем, что у нас открытое сотрудничество между правительством, с одной стороны, научно-исследовательскими институтами, с другой стороны, и с настоящими производителями продукции. Таким образом, это сотрудничество создает очень высокую добавленную стоимость. Такая взаимосвязь и есть «Золотой треугольник», – раскрыл секрет Альфред Эверс.
Узбекистан и Нидерланды имеют давние традиции и историю в области сельского хозяйства. Агропродовольствие является приоритетным сектором узбекско-голландского сотрудничества. Вместе с правительством Узбекистана, научными и научно-исследовательскими институтами, частным сектором при поддержке международных финансовых организаций Нидерланды могут внести свой вклад в дальнейшее развитие сельского хозяйства Узбекистана.