Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO)ning “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni takomillashtirishga innovatsion yondashuvlar” qo‘shma loyihasi bo‘yicha kirish seminari bo‘lib o‘tdi. Seminar maxsus qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni “yashil” usulida rivojlantirish bo‘yicha “Bir mamlakat – bir ustuvor mahsulot” (BMBM) global dasturini amalga oshirish doirasida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri maslahatchisi Alisher Shukurov, FAOning O‘zbekistondagi vakili o‘rinbosari Sherzod Umarov, vazirlikning boshqarma boshliqlari, qishloq xo‘jaligi sohasidagi milliy va xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
BMBMning birinchi bosqich loyihalarini amalga oshirishda 70 dan ortiq ariza beruvchi davlatlar ishtirok etdi va beshta pilot davlat, jumladan, O‘zbekiston ham tanlab olindi. Natijada mamlakatimizda gilos yetishtirish keng yo‘lga qo‘yiladi. BMBMning pilot davlatlari keyinchalik keng tarqalgan yoki kam foydalaniladigan va shu bilan birga milliy, mintaqaviy va xalqaro bozorlarda ilgari surish imkoniyatiga ega bo‘lgan o‘z ixtisoslashgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqish bo‘yicha o‘z tajribalari, innovatsiyalari va texnologiyalari bilan o‘rtoqlashadilar.
“Agroekologik sharoitlar butun mamlakat boʻylab mayda fermer xo‘jaliklariga kimyoviy moddalardan minimal foydalangan holda gilos yetishtirish imkonini beradi. Bundan tashqari, gilos ko‘p tarmoqli va barqaror dehqonchilik tizimini, shuningdek agro‘rmonchilik va o‘rmon yaylovchiligini rivojlantirish imkonini beradi. Shunday qilib, gilos yashil va inklyuziv rivojlanish uchun katta imkoniyatlarga ega”, — dedi FAOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbar o‘rinbosari Sherzod Umarov.
Shuni ta’kidlash kerakki, BMBMni amalga oshirish kichik fermerlarni qo‘llab-quvvatlaydi. BMBM biznes modeli kichik uy xo‘jaliklariga oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishni ko‘paytirishga yordam berishga, shu orqali daromadlarni oshirishga va pirovardida turmush sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan. Tadbir davomida O‘zbekistonda loyihani amalga oshirish doirasidagi asosiy tadbirlar va kutilayotgan natijalar muhokama qilindi.
– Loyiha dasturida fermerlarni o‘qitish, yangi navlarni yaratish, yangi bog‘lar barpo etish kabilar mavjud. Respublikada 20 ming gektardan ortiq gilos bog‘lari mavjud. 2022-yilda bu bog‘larni yana 1,5 ming gektarga ko‘paytirib, 200 ming tonnadan ortiq gilos yetishtirdik. Endilikda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi oldida mahsulot eksporti va gilos eksporti geografiyasini oshirish vazifasi ham turibdi, – deydi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi bog‘dorchilik va uzumchilik boshqarmasi boshlig‘i Akmal Mirzayev.

В Ташкенте состоялся вступительный семинар по совместному проекту Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан и Продовольственной и сельскохозяйственной организации (FAO) — «Инновационные подходы для улучшения сельскохозяйственной продукции». Семинар прошел в рамках реализации Глобальной программы по «зеленому» развитию производства особых сельскохозяйственных продуктов: «Одна страна — один приоритетный продукт» (ОСОП).
В мероприятии приняли участие советник министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Алишер Шукуров, заместитель Представителя ФАО в Узбекистане Шерзод Умаров, начальники управлений Минсельхоза, национальные и международные эксперты в области сельского хозяйства.
В реализации проектов первого раунда OCOП приняли участие более 70 стран-заявителей, после чего были выбраны пять пилотных стран, в их числе Узбекистан. Наша страна будет продвигать производство черешни. Пилотные страны по реализации ОСОП будут впоследствии делиться полученным опытом, инновациями и технологиями в ходе разработки своих специальных сельскохозяйственных продуктов, которые имеются в широком доступе или же используются недостаточно и в то же время обладают потенциалом для продвижения на национальном, региональном и международном рынках.
«Агроэкологические условия позволяют мелким фермерам по всей стране выращивать черешню с минимальным использованием химикатов. Кроме того, черешня позволяет применять диверсифицированные и устойчивые системы земледелия, включая агролесоводство и лесопастбищное животноводство. Таким образом, черешня обладает большим потенциалом для зеленого и инклюзивного роста», – отметил Заместитель Представителя ФАО в Узбекистане Шерзод Умаров.
Стоит отметить, что реализация ОСОП поддерживает мелких фермеров. Бизнес-модель ОСОП направлена на то, чтобы помочь мелким домохозяйствам расширять производство продуктов питания, и тем самым увеличивать доходы, а в конечном итоге повышать качество жизни. В ходе мероприятия были обсуждены основные механизмы и направления реализации проекта,а также прогнозируемые результаты.
«В программу проекта включено обучение фермеров, создание новых сортов, разбивка новых садов. Черешневые сады в Узбекистане расположены на территории в более чем 20 тыс. га. В 2022 году мы расширили площадь этих садов еще на 1,5 тыс. га и произвели более 200 тыс.тонн черешни. Сейчас перед Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан стоит задача не только увеличить объемы,но и расширить географию экспорта продукции», – подчеркнул начальник управления плодоовощеводства, виноградарства при Минсельхозе Акмаль Мирзаев.