O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Paxta seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari ilmiy-tadqiqot institutida “Qishloq xo‘jaligi ilm-fani va amaliyotining uyg‘unligida xotin-qizlarning roli” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi (AKIS), Paxta seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti, O‘zbekiston “OLIMA” xotin-qizlar uyushmasi, O‘zbekiston “Agrar soha ayollari” uyushmasi hamkorligida o‘tkazildi.
Unda Toshkent davlat agrar universiteti professor-o‘qituvchilari, magistrlari, agrar sohadagi yetakchi olim va tadqiqotchilar ishtirok etdilar.
Yig‘ilishni o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad – agrar sohada ilmiy izlanishlar olib borib, uning rivojiga hissa qo‘shayotgan, tashabbuskor olimalarni har tamonlama qo‘llab-
quvvatlash va ularning ilg‘or tajribalarini ommalashtirishdan iborat.
Uchrashuvda Paxta seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti professori Malohat Xalikova tarixda ilm-fan rivojida olima ayollarning o‘rni qay darajada bo‘lganligi xususida o‘z fikrlarini bildirdi. Toshkent davlat agrar universitetining professori Go‘zal Xolmurodova turli ekin turlarining seleksiyasi va urug‘chiligi borasida olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar va ularning samarasi haqida so‘z yuritdi.
Tadbir so‘ngida qishloq xo‘jaligi sohasida eng yaxshi ilmiy natijalarga erishgan yosh olimalarga diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi.

В Научно-исследовательском институте селекции, семеноводства и агротехнологии выращивания хлопка (НИИ) при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялось мероприятие на тему «Поддержка инициатив женщин-ученых в сельхозяйственной сфере».
Мероприятие организовано Национальным центром знаний и инноваций в сельском хозяйстве при Министерстве сельского хозяйства Узбекистана (AKIS), Научно-исследовательским институтом селекции, семеноводства и агротехнологии выращивания хлопка, Союзом женщин Узбекистана «Олима», узбекской ассоциацией «Женщины аграрной сферы».
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав Ташкентского государственного аграного университета ТГАУ, магистранты ТГАУ, ведущие ученые и исследователи в различных областях.
Основная цель мероприятия – всесторонняя поддержка предприимчивых ученых, которые проводят научные исследования в агропромышленном комплексе и вносят свой вклад в его развитие и популяризацию.
На встрече профессор Малохат Халикова из НИИ высказала свое мнение о роли женщин-ученых в развитии науки. Гозал Холмуродова, профессор ТГАУ, рассказала о научных исследованиях и их эффективности в области селекции и семеноводства различных сельскохозяйственных культур.
В завершение мероприятия молодые женщины-ученые с лучшими научными результатами в области сельского хозяйства были награждены почетными грамотами и памятными призами.