O‘zbekiston Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov tashrifi davomida universitet faoliyati bilan tanishdi, auditoriyalar va laboratoriyalar uchun ajratilgan joylarni ko‘rib, professor-o‘qituvchilar bilan suhbatlashdi. Shundan so‘ng vazir talabalarga va ishtirokchilarga genomika bo‘yicha ma‘ruza o‘qidi, shuningdek, o‘zining ilmiy faoliyatidagi tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Ibrohim Abdurahmonov o‘z ma‘ruzasini ilmiy sohada bosib o‘tgan yo‘li, universitetlarda qanday o‘qigani va ushbu yo‘l o‘zi uchun qanchalik mashaqqatli, ammo ayni paytda qiziqarli ekanligi, bu yo‘lda savollariga javob topa oladigan insonlar bebaho tajribaga ega bo‘lgani haqida hikoya qilishdan boshladi.
Universitetning o‘qituvchilari va talabalari yig‘ilgan ma‘ruzalar zalida Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vaziri “Ribonuklein interferensiyasi: tamoyillar va mexanizmlar” nomli murakkab mavzu yuzasidan taqdimot qilish bilan birga, “Genomni tiklash” mavzusining mazmun-mohiyatini tushuntirib berdi.
Uchrashuv iliq va do‘stona ruhda o‘tdi, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi. Ushbu ma’ruza ularni loyihalari ustida ko‘proq ishlashga undaganligini e‘tirof etishdi.

Министру высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Иброхиму Абдурахмонову провели экскурсию по университету, показали аудитории и места для лабораторий, а также познакомили с преподавательским составом университета. После этого Иброхим Абдурахмонов провел лекцию по геномике, а также поделился со студентами своим опытом в научной среде.
Свою лекцию Иброхим Юлчиевич начал с рассказа о профессиональном пути в научной сфере, своих поездках и учебе в университетах, о том, как не прост, но одновременно интересен путь в науку и какой бесценный опыт получают люди, которые умеют искать и добывать ответы на свои вопросы.
В лекционном зале, где собрались студенты и преподаватели университета, в своей презентации Иброхим Юлчиевич смог доступно для собравшихся рассказать о такой непростой теме как «Рибонуклеиновые интерференции: принципы и механизмы», а также о теме «Исправление генома».
Встреча прошла в теплой и дружественной обстановке, студенты проявили большой интерес к спикеру, задавали вопросы и признавались, что сегодня получили мотивацию на то, чтобы усерднее работать над собой и своими проектами.