2023-yilning 29-yanvaridan 4-fevraliga qadar O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va BMT Taraqqiyot dasturi ko‘magida Qishloq xo‘jaligi tadqiqotlari va iqtisodiyoti kengashi (CREA) ekspertlari O‘zbekistonga tashrifi bo‘lib o‘tmoqda. Italiya milliy tadqiqot muassasasi – qishloq xo‘jaligi, agrosanoat, baliqchilik, o‘rmon xo‘jaligi va iqtisodiyot bo‘yicha tajribaga ega bo‘lib, operativ va innovatsion guruhlarni yaratish hamda rivojlantirish uchun har tomonlama yordam ko‘rsatuvchi yetakchi tashkilotdir.
Tashrif Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan “Agrooziq-ovqat sektorida yashil iqtisodiyotga inklyuziv o‘tishni qo‘llab-quvvatlash va O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi bilimlari va innovatsiyalarining “iqlimga mos” tizimini rivojlantirish” (EU-AGRIN) loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda.
Italiyalik ekspertlar O‘zbekistonning tajriba hududlarida loyihalarni amalga oshirish uchun innovatsion guruhlarni yaratish va faoliyat yuritish bo‘yicha mahalliy institut va muassasalarning bilim va salohiyatini oshirishga yordam beradilar.
Ushbu guruhlar iqlim o‘zgarishi asoratlarini yumshatish va moslashtirish choralarini qo‘llash va agrooziq-ovqat sektorida “yashil” o‘tishni tezlashtirishga qaratilgan.
Tashrif davomida tegishli tashkilot va idoralar mutaxassislari, fan, taʼlim sohasi vakillari, shuningdek, fermerlar va boshqa manfaatdor tomonlar uchun oʻquv seminari oʻtkazilmoqda.
Shuningdek, vazirlik va idoralar, xususiy sektor va ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazish ham rejalashtirilgan.

С 30 января по 4 февраля 2023 года при поддержке Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан и Программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане проходит визит экспертов Совета по сельскохозяйственным исследованиям и экономике (CREA) – итальянского национального научно-исследовательского учреждения с компетенцией в области сельского хозяйства, агропромышленности, рыбоводства, лесоводства и экономики.
CREA является ведущей организацией, оказывающей всестороннюю поддержку созданию и развитию операционных и инновационных групп в Италии.
Визит проходит в рамках проекта «Поддержка инклюзивного перехода к «зеленой» экономике в агропродовольственном секторе и разработке «климатически оптимизированной» системы сельскохозяйственных знаний и инноваций в Узбекистане» (EU-AGRIN), финансируемого ЕС.
Итальянские эксперты окажут содействие в повышении уровня знаний и потенциала местных институтов и учреждений в создании и функционировании инновационных групп для практической реализации проектов в пилотных регионах Узбекистана.
Данные группы нацелены на то, чтобы продемонстрировать меры по смягчению последствий и адаптации к изменению климата и ускорить «зеленый» переход в агропродовольственном секторе.
Во время данного визита будет проведен обучающий семинар для специалистов соответствующих организаций, ведомств, представителей науки, образования, а также фермеров и других заинтересованных сторон.