O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi stipendiyasining joriy etilishi bo‘yicha talabalar o‘rtasida o‘tkazilayotgan tanlovning yakuniy bosqichi bo‘lib o‘tmoqda. Toshkent davlat agrar universitetining 6 538 ta nomzodi orasidan 12 nafari, Xalqaro Qishloq xo‘jaligi universitetining 156 nafar nomzodidan 3 nafari tanlovning yakuniy bosqichida o‘zlarining ilmiy-innovatsion loyihalari bilan ishtirok etishdi.
Ushbu stipendiya Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitovning 2022-yilda talaba yoshlar bilan uchrashuvidagi yoshlarning takliflarini amalga oshirish maqsadida joriy etilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 311-sonli buyrug‘i bilan vazirlik stipendiyasi nizomi, tanlov komissiyasi tarkibi va ishtirokchilarni baholash mezonlari tasdiqlangan.
Qishloq xo‘jaligida biogaz, muqobil energiyadan foydalanish, yashil iqtisodiyot va agroturizm, raqamli taʼlim platformasi, fermer ayollarning bilim va tajribasini xalqaro miqyosda oshirish, dronlar yordamida yer maydonidagi zararkunandalarni skanerlash, agrar sohada tahsil olayotgan talabalarning amaliyoti va ishga joylashishini shakllantiruvchi raqamli platforma—bularning barchasi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi stipendiyasiga nomzod bo‘lgan talaba yoshlarning loyihalarida aks etdi.
Tanlov jarayonlari davom etmoqda. Ertaga tanlovning ikkinchi bosqichi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tasarrufidagi hududiy oliy taʼlim muassasalaridan ko‘rsatilgan nomzodlar o‘rtasida bo‘lib o‘tadi. Tanlov yakuni va O‘zbekiston Respublikasi Qishlqo xo‘jaligi vazirligi stipendiyasi sohiblari to‘g‘risida keyingi maqolamizda yoritamiz.

Проходит заключительный этап конкурса среди студентов на получение стипендии от Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан. 12 проектов из поданых 6 538 от Ташкентского государственного аграрного университета и 3 проекта из 156 проектов Международного сельскохозяйственного университета приняли участие в заключительном этапе конкурса по представлению научно-инновационных идей.
Стипендия предназначена для реализации предложений студентов, которые были озвучены на встрече молодежи с министром сельского хозяйства Азизом Воитовым в 2022 году. Приказом Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан № 311 утверждены Положения о министерской стипендии, состав конкурсной комиссии и критерии оценки участников.
Биогаз в сельском хозяйстве, использование альтернативной энергии, зеленая экономика и агротуризм, цифровая образовательная платформа, повышение знаний и опыта женщин—фермеров на международном уровне, сканирование земельных участков на наличие вредителей с помощью дронов, цифровая платформа для формирования стажировок и трудоустройства студентов, обучающихся в аграрной сфере, — все эти темы отражены в проектах студентов, претендующих на стипендию Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Процесс отбора проектов продолжается. Завтра состоится второй этап конкурса среди кандидатов от региональных вузов подведомственных министерству сельского хозяйства Узбекистана. Об итогах конкурса и присуждении стипендий победителям мы расскажем в следующих материалах.