Bugun Berlindagi “Yashil haftalik–2023” doirasidagi ko‘rgazmada «Made in Uzbekistan» stendining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Unga Germaniya Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi federal vaziri Jem O‘zdemir ham tashrif buyurdi.
Vazir Aziz Voitov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi delegatsiyasi Germaniya delegatsiyasi hamda Germaniya Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi federal vaziri Jem O‘zdemir bilan uchrashdi.
O‘zbekiston tomoni “Made in Uzbekistan” stendi bo‘ylab sayohat tashkil etib, mamlakatimizdagi qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarishning yo‘nalishlari va yetishtirilgan mahsulotlar bilan tanishtirdi.
Mehmonlar O‘zbekiston stendiga katta qiziqish bildirdilar va kelgusida hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar. Tanishuvdan so‘ng Aziz Voitov va Jem O‘zdemir o‘zaro esdalik sovg‘alarini almashishdi va birgalikda suratga tushishdi.
Eslatib o‘tamiz, 240 kvadrat metr maydonga joylashtirilgan O‘zbekiston stendida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, mamlakatimiz viloyatlari va Toshkent shahridan 60 dan ortiq tadbirkorlarning milliy mahsulotlari namoyish etilmoqda. 227 turdagi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari – yangi va qayta ishlangan meva-sabzavotlar, qayta ishlangan sut va go‘sht mahsulotlari, yog‘ va yog‘ mahsulotlari, salqin ichimliklar, qandolat mahsulotlari, un va un mahsulotlari, margarin mahsulotlari va boshqalar shular jumlasidan.
Shuningdek, bugun “Made in Uzbekistan” stendi hududida mehmonlarni o‘zbekistonlik oshpazlar “sho‘rva”, “somsa”, “non” va boshqa milliy taomlar bilan siylashdi, jonli tarzda milliy musiqalar ijro etildi.

На выставке в рамках «Зеленой недели-2023» в Берлине, сегодня состоялась презентация стенда «Сделано в Узбекистане». Его посетил Джем Оздемир, федеральный министр продовольствия и сельского хозяйства Германии.
Делегация Министерства сельского хозяйства РУ, во главе с министром Азизом Воитовым встретили делегацию Германии и Джема Оздемира, федерального министра продовольствия и сельского хозяйства Германии. Узбекская сторона провела экскурсию по стенду «Сделано в Узбекистане», представила свою продукцию, познакомила с направлениями сельхоз производства нашей страны. Гости проявили большой интерес к стенду Узбекистана и выразили готовность к дальнейшему сотрудничеству. После экскурсии Азиз Воитов и Джем Оздемир обменялись памятными презентами и сделали общее фото.
Отметим, что на стенде Узбекистана площадью 240 квадратных метров представлены национальные продукты от более чем 60 предпринимателей из Республики Каракалпакстан, регионов страны и города Ташкента. Среди них: 227 видов сельскохозяйственной и продовольственной продукции – свежие и переработанные фрукты и овощи, переработанные молочные и мясные изделия, масложировая продукция, безалкогольные напитки, кондитерские изделия, мука и мучные изделия, маргариновые продукты и многое другое.
Также сегодня на территории стенда «Сделано в Узбекистане» всех гостей и посетителей стенда повара из Узбекистана угощали национальными блюдами: пловом, самсой, шурпой, лепешками и многим другим, а работа стенда проходила в сопровождении национальной музыки в живом исполнении.