Qishloq xo‘jaligi vazirligida vazir o‘rinbosari Qahramon Yuldashev va Italiyaning dunyoga mashhur elektr nasoslar ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi “Pentax Industries S.p.A.” kompaniyasi rahbariyati o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi maydonlarida suv tejovchi texnologiyalar va uskunalardan foydalanish ko‘lamini oshirish hamda kompaniya bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida kompaniya vakillari tomonidan muvaffaqiyatli loyihalar taqdimoti o’tkazilib, dunyoning 100 dan ortiq mamlakatlarida kompaniya mahsulotlari qo‘llanilayotganligi ta‘kidlab o‘tildi.
Kompaniya boshqaruv direktori Jorjio Pedrollo o‘z nutqida O‘zbekistondagi suv tejovchi nasoslar va uskunalarni talabga muvofiq, yuqori sifatda yetkazib berishga tayyorligini bildirib o‘tdi.
Vazir o‘rinbosari Q.Yuldashev tomonidan hozirgi kunda AKIS agroxizmatlar tizimi va undagi imkoniyatlar to‘g‘risida ma‘lumotlar taqdim etilib, kompaniyada ishlab chiqarilayotgan nasoslar va suv tejovchi texnologiyalarni Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi ko’rgazma maydonida fermerlarga namoyish etish taklifi bildirildi.
Shuningdek, uchrashuv mobaynida hozirda qishloq xo‘jaligida suv tejovchi Avstriya texnologiyalaridan foydalangan holda erishilgan yutuqlar e’tirof etildi. Shunga mos ravishda ushbu kompaniya bilan kelajakdagi o‘zaro munosabatlarni yanada rivojlantirish va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish yuzasidan amalga oshiriladigan rejalarga e’tibor qaratildi.

В Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя министра сельского хозяйства РУ Кахрамона Юлдашева с руководством всемирно известного итальянского производителя электронасосов – компании «Pentax Industries S.p.A.».
В нем обсуждались вопросы расширения использования водосберегающих технологий и техники в сельскохозяйственных угодьях Узбекистана и налаживания сотрудничества с компанией.
В ходе встречи представители компании представили успешные проекты, а также было отмечено, что продукция компании используется более чем в 100 странах мира.
В свою очередь управляющий директор компании Джорджио Педролло заявил, что готов поставить в Узбекистан качественные водосберегающие насосы и оборудование в соответствии с требованиями.
Заместитель министра К. Юлдашев представил информацию о системе АКИС и ее возможностях, а также предложил показать фермерам производимые компанией насосы и водосберегающие технологии на выставочной площадке Национального Центра.
Также в ходе встречи были отмечены достижения, достигнутые при использовании водосберегающих австрийских технологий в сельском хозяйстве. Соответственно было обращено внимание на планы дальнейшего развития отношений и расширения многостороннего сотрудничества с этой компанией.