O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligida vazir o‘rinbosari Qahramon Yuldashev va “John Deyere Walldorf GmbH & Co.HG” kompaniyasi rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumki, qishloq xo‘jaligida, xususan paxtachilikda qo‘l mehnatini kamaytirish va mexanizatsiya darajasini hamda hosildorlikni oshirish choralari ko‘rilmoqda.
Respublikamizda agrar sohada, xususan, paxtachilikda texnika taʼminoti va mexanizatsiya darajasini oshirish mavzusi muhokama etilgan uchrashuvda paxta xomashyosini 20 foizi paxta terish mashinalari yordamida terib olinayotganiga eʼtibor qaratildi.
Mamlakatimizda 1 mln gektardan ortiq maydonda paxta xomashyosi yetishtiriladi. Sohada 1,5 mingdan ortiq paxta terish mashinalarining 140 tasi aynan “John Deere” rusumli paxta terish mashinalari hisoblanadi.
Uchrashuv mobaynida hozirgacha birgalikda erishilgan yutuqlar va kelgusida amalga oshirilishi mo‘ljallangan ko‘p qirrali hamkorliklar bo‘yicha kelishib olindi.

В Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялась встреча с заместителем министра Кахрамоном Юлдашевым и руководством компании «John Deere Walldorf GmbH & Co.HG».
Принимаются меры по сокращению ручного труда и повышению уровня механизации и производительности в сельском хозяйстве, особенно в хлопководстве.
На встрече, где обсуждалась тема повышения уровня оснащения и механизации агропромышленного комплекса, в частности хлопководства, было обращено внимание на то, что 20% хлопка-сырца убирается с помощью хлопкоуборочных машин.
В нашей стране хлопок-сырец выращивается на более 1 млн га площади. Из более чем 1500 хлопкоуборочных машин в нашей стране 140 хлопкоуборочных машин марки John Deere.