O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitovning Saudiya Arabistonining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yusuf al-Otaibi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy masalalari muhokama etildi. Ikki mamlakat orasidagi masofa uzoq bo‘lishiga qaramasdan, o‘zaro mahsulot almashinuvi yildan yilga o‘sib borayotganligi taʼkidlandi.
Muloqot davomida O‘zbekiston Prezidentining Saudiya Arabistoni Podshohligiga oliy darajadagi tashrifi davomida agrar sohada bir qator kelishuvlarga erishilgani tilga olindi. Mazkur muzokaralar Qishloq xo‘jaligi vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik Memorandumi orqali mustahkamlangan edi.
Uchrashuvda taʼkidlanishicha, hamkorlikni rivojlantirish maqsadida belgilangan vazifalarni amalga oshirish yuzasidan qo‘shma ishchi guruhni tashkil etish va uning 1-chi yig‘ilishini o‘tkazish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Saudiya Arabistoni Qishloq xo‘jaligi vazirligi masʼullari bilan onlayn uchrashuvlar tashkil etish hamda o‘zaro tashriflarni amalga oshirish nazarda tutilgan.
Aziz Voitov Elchi Yusuf al-Otaibi bilan muloqot yakunida Qishloq xo‘jaligi vazirligi Saudiya Arabiston tomoni bilan har doimgidanda ko‘ra yaqinroq hamkorlik qilishga va soha doirasida yangi takliflar berishga tayyor ekanini bildirdi.

Состоялась встреча Министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиза Воитова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Саудовской Аравии в Узбекистане Юсуфом аль-Отаиби.
На встрече обсуждены основные вопросы взаимовыгодного сотрудничества в области сельского хозяйства двух стран. Было отмечено, что взаимный товарообмен растет из года в год, несмотря на большое расстояние между странами.
Было отмечено, что в ходе визита Президента Узбекистана в Королевство Саудовская Аравия достигнут ряд договоренностей в аграрной сфере. В ходе этих переговоров сотрудничество между министерствами сельского хозяйства было укреплено посредством Меморандума.
На встрече отмечалось, что ведется работа по созданию совместной рабочей группы и проведению ее 1-го заседания в целях реализации поставленных задач по развитию сотрудничества. Планируется организация онлайн-встреч с официальными лицами Минсельхоза Саудовской Аравии и осуществление взаимных визитов.
В завершение беседы с послом Юсуфом аль-Отаиби Азиз Воитов сказал, что Министерство сельского хозяйства готово более тесно сотрудничать с Саудовской Аравией, чем когда-либо, и вносить новые предложения в сотрудничество.