Germaniya delegatsiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri maslahatchisi Alisher Shukurov va Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti rektori Munira Aminova hamrohlik qilishdi.
Mehmonlar orasida Bundestag deputatlari: Aniko Glogovski-Merten, Andreas Larem, Robin Vagener, shuningdek, Germaniya elchixonasi xodimlari ham bor edi.
Delegatsiya vakillari Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti faoliyati, mazkur muassasa talabalari tahsil olayotgan yo‘nalishlar bilan yaqindan tanishdi.
Kun tartibidan o‘rin olgan “Ta‘lim – kelajak” mavzusiga oid masalalar muhokama qilinib, ta’lim va ilmiy tadqiqotlar muammolari ko‘tarildi. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilishga alohida e‘tibor qaratildi.
O‘zbekistonga tashrifi doirasida Germaniya delegatsiyasining 1-2 noyabr kunlari Toshkent va Samarqand viloyatlaridagi yirik korxonalarga ham tashrif buyurishti.
Malumot o‘rnida, Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti delegatsiyasi 2022-yil oktyabr oyi o‘rtalarida Germaniyada bo‘lib, Veyxenstefan-Triesdorf amaliy fanlar universitetining o‘quv kurslari va ushbu universitetning ta‘lim tuzilmasi bilan tanishgan edi. Shu bilan birga, ikki universitet o‘rtasida amaliy o‘quv markazini tashkil etishga ko‘maklashish kabi mavzularni o‘z ichiga olgan hamkorlik shartnomasi imzolangandi. Olimlar, o‘qituvchilar va talabalarning o‘zaro tajriba almashinuvi; o‘qitishning ilg‘or uslublarini ishlab chiqish bo‘yicha hamkorlik, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, qo‘shma professional konferentsiyalar va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvga erishilgandi.

1 ноября 2022 года, в рамках международного визита Федеративной Республики Германии (ФРГ) в Узбекистан, делегация депутатов Бундестага ФРГ посетила Международный сельскохозяйственный университет в Ташкенте.
Немецкую делегацию сопровождали Советник министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Алишер Шукуров и ректор Международного сельскохозяйственного университета Мунира Аминова.
В числе гостей с немецкой стороны были депутаты Бундестага: Анико Глоговски-Мертен, Андреас Ларем, Робин Вагенер, а также сотрудники посольства Германии.
Делегация ознакомилась с деятельностью международного аграрного университета, с направлениями, по которым проходят обучения студенты данного учреждения.
На повестке дня обсуждались вопросы относительно темы: «Образование – это будущее», поднимались проблемы образования и научных исследований. Также особое внимание уделили обсуждению перспективных направлений сотрудничества в области сельского хозяйства.
В рамках визита в Узбекистан немецкая делегация также посетит крупные предприятия Ташкентской и Самаркандской областей.
Основные мероприятия визита прошли 1-2 ноября.
Делегация международного сельскохозяйственного университета в середине октября 2022 года посещала Германию и ознакомилась с образовательными курсами Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences и образовательной структурой данного университета.
Тогда же был подписан договор о сотрудничестве между двумя университетами, который содержит такие темы, как поддержка в создании центра практического обучения; взаимный обмен учеными, преподавателями и студентами; обмен опытом разработки передовых методов обучения; осуществление совместных исследовательских проектов, совместные профессиональные конференции и другие направления.