Bugungi kunda O‘zbekistonda bosh o‘raydigan salat (boshsalat) yoki aysberg salati ekib kelinmoqda. Uni asosiy ekin sifatida, ertaki va takroriy muddatlarda ekish mumkin. Ammo yetishtirishda ilmiy asoslangan texnologiya albatta, zarur. Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti olimlari tomonidan tajribalar o‘tkazib kelinmoqda. Xususan, aysberg salatining yangi navlarini olib kelish, uning turlarini oshirish, tovarbop hosil olish, oziqlantirish, ekish sxemasini o‘rganish bo‘yicha tadqiqotlar olib borilmoqda. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, ushbu ekinni tog‘li mintaqalarda ham yetishtirsa bo‘ladi.
Salat bargining ildiz tizimi deyarli kuchli emas, ammo tez qayta tiklanadi va o‘sadi, shu bois o‘simlik ko‘chatlarini ko‘chirib o‘tkazish yengil kechadi. Ildizning yuqori qismi yo‘g‘on, kuchli shoxlanuvchan va ko‘p mayda ildizlardan iborat bo‘lib, ular tuproqning yuqori qismida joylashgan. Bosh o‘raydigan salatning bir oz ko‘tarilib o‘sadigan barglari to‘pbarg yoki uncha yirik bo‘lmagan, diametri 10-15 sm li yumshoq bosh o‘raydi. Boshi yumaloq yoki yumaloq yassi shaklda. Aysberg salati naviga qarab, 60-80 kunda yetiladi.
Salat o‘simligi ilitilgan yerlarda va issiqxonalarda o‘stiriladi. Issiqxonalarda ko‘kat-sabzavotlar asosiy ekinlar (bodring va pomidor) ekilgunga qadar yoki asosiy ekin tugagach, erta bahorda yoki kech kuzda ekib yetishtiriladi. Chunki qimmat turuvchi issiqxonalarni ko‘kat-sabzavotlar bilan band qilish maqsadga muvofiq emas. Ayrim vaqtda tezpishar bir yillik ko‘katlarni issiqxonalarda asosiy ekinlarga (bodring va pomidorga) zichlashtirib ekiladigan ekin sifatida ham yetishtirish mumkin. Bunda ularning urug‘i yoki ko‘chati asosiy ekin ekilishidan bir necha kun ilgari ekilib, 25-30 kun davomida yetishtiriladi.
Haroratga munosabati
Aysberg salati sovuqqa chidamli o‘simlik. U +5°C haroratda ham o‘sadi, ammo yaxshi o‘sishi va rivojlanishi uchun maqbul harorat +15 – +20 °C dir. Boshchalar +12-+14 °C da yetishtirilganda ancha zich bo‘ladi. Turli navlarning sovuqqa chidamliligi bir xil emas, ayrim navlar ochiq yerda qishni o‘tkazishi mumkin, ayrimlari o‘tkaza olmaydi. Salatning ayrim navlari urug‘i yuqori haroratda (+25 – +28 °C dan yuqori) unib chiqmasligi ham mumkin. Shu bois urug‘ ekilganda sovuq suv bilan sug‘orish kerak. U ekinlar bilan zichlashtirib ekilganda yorug‘lik kam tushadigan bo‘lsa, boshlar hosil bo‘lmaydi.
Tuproq sharoiti
Bosh salat tuproq va havo namligiga talabchan, lekin meʼyoridagi namlik maqbul hisoblanadi. Meʼyoridan oshiq namlik ham zararli, bunda pastki barglari chirib, ayrim kasalliklar rivojlanadi va hosilning kamayishiga olib keladi. U tuproq unumdorligiga talabchan. Chunki tez o‘sadi, uning o‘sish davri qisqa, ildiz tizimi esa uncha rivojlanmaydi. Chuqur, namni o‘zlashtiruvchi, yumshoq, organik moddalarga boy, oziq moddalarni yengil o‘zlashtiradigan qumloq tuproqlarda yetishtirish yaxshiroq. Gumusga boy tuproqlarda salat mineral o‘g‘itlar bilan oziqlantirish, ayniqsa, azotli o‘g‘itlarni berish juda samarali natija beradi. Salatni bitta dalaga ketma-ket ekish yaxshi emas. Takroran yana o‘sha dalaga ekilsa, kasallik va zararkunandalari ko‘payib ketadi. Uni pomidor, qovoqdoshlar oilasi, shirin jo‘xori, lavlagi va sabzi kabi sabzavotlar bilan almashlab ekish mumkin.
Ekish muddati va usullari
O‘zbekistonda salat bargining 3-5 ta haqiqiy barg chiqargan, 20-25 kunlik ko‘chati asosiy joyga, yaʼni issiqxonalarga fevral va aprel oylarida ekib yetishtiriladi. Parniklarda esa u mart-iyun oylarida ekib yetishtiriladi. Yengil plyonkali qurilmalarda qish oldi va erta bahor davrlarida ekib o‘stiriladi. Parniklarda bargli salatni navlariga qarab 10×10, 15×15 va 20×20 sm masofada, issiqxonalarda 4-5 qatorli kichik egatlarga, egatlar orasini 15-20 sm, qatorda o‘simliklar orasini 10-15 sm qilib ekiladi.
Parvarishlash
O‘simliklarni parvarishlash sug‘orish, oziqlantirish, egatlar orasini yumshatish, begona o‘tlarni yulish va yagana qilishdan iborat. Salatni kamroq, ammo katta meʼyorda sug‘orish (1 m2 ga 2-3 l har 5-7 kunda), shundan so‘ng inshootni shamollatish kerak, chunki meʼyoridan oshiq namgarchilik o‘simliklarning zamburug‘ kasalliklari bilan zararlanishiga olib keladi. Tuproq namligi 70-80%, havo namligi – 60-70% bo‘lishi kerak. Sug‘orilgandan so‘ng, o‘simliklar bir-biriga tutashib ketmasdan egatlar orasi yumshatilishi zarur. O‘simlik azotli va kaliyli o‘g‘itlar
bilan ikki marotaba oziqlantiriladi, bunda birinchi oziqlantirish ko‘chat ekilgandan so‘ng 5-7 kun o‘tgach (10 l suvga 60-80 g ammiakli selitrani eritib), ikkinchi marta esa birinchi oziqlantirishdan 7-10 kun o‘tgach (10 l suvga 40 g ammiakli selitra va 15 g kaliy tuzini eritib), oziqlantiriladi. Salat o‘simligining har xil navlarini kichik hajmli gidroponika sharoitida ham o‘stirish mumkin. Bu usulda qisqa muddatda sifatli mahsulot olinadi, ammo o‘ziga xos xarajatlarni talab etadi.
Hosilni yig‘ib olish
Hosil ko‘chat ekilgandan so‘ng 30-40 kundan keyin yig‘ishtiriladi, bunda o‘simlik ildizi bilan sug‘urib olinib, silkitib tuproqdan tozalanadi va yashiklarga zich qilib joylashtiriladi. Erta bahorda mahsulotni barvaqt olish uchun uni kuzda yoki erta bahorda ekib, hosilni may oxiri yoki iyunning birinchi o‘n kunligida olish mumkin. Aysberg salatini yig‘ishda va sotishda so‘ligan, dag‘al va sarg‘aygan barglari bo‘lmasligi kerak. Plyonkali issiqxonalarda uning hosildorligi 1 m2 dan 3-4 kg, kichik hajmli plyonkali inshootlarda 2-2,5 kgni tashkil qiladi. Bargli salatni salqin xonalarda, yuqori namlikda saqlash tavsiya etiladi.

На сегодняшний день в Узбекистане налажено выращивание кочанного салата или салата под названием айсберг. Его можно сажать как основную, раннюю и повторную культуру. Но при его выращивании безусловно необходима технология, основанная на науке. В связи с этим учеными Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан проводятся исследования и опыты. В частности, проводятся исследования по выведению новых сортов салата айсберг, увеличению его видов, получению хорошего урожая, подкормке, изучению схемы посадки. По словам специалистов, эту культуру можно выращивать даже в горных районах.
Корневая система салата не очень крепкая, но быстро регенерирует и разрастается, поэтому рассаду легко пересаживать. Верхняя часть корня толстая, сильно разветвленная и состоит из множества мелких корешков, расположенных в верхней части почвы. Листья кочанного салата, растущие немного приподнятыми образуют шаровидную форму или не очень крупный кочан, диаметром 10-15 см. Головка округлой или приплюснутой формы. Салат айсберг созревает за 60-80 дней, в зависимости от сорта.
Салат выращивают в отапливаемых помещениях и теплицах. В теплицах выращивают ранней весной до посева основных культур (огурцов и помидоров) или после их сбора, ранней весной или поздней осенью. Нецелесообразно заполнять дорогостоящие теплицы зеленью. Иногда скороспелую однолетнюю зелень можно выращивать в теплицах плотно посадив культуру рядом с основными видами овощей (огурцами и томатами). В этом случае их семена или рассаду высевают за несколько дней до посадки основной культуры и выращивают на протяжении 25-30 дней.
Реакция на температуру
Салат айсберг – холодостойкое растение. Растет даже при температуре +5°С, но оптимальная температура для его хорошего роста и развития +15 — +20 °С. Головки становятся более плотными при выращивании при +12 — +14 °С. Морозостойкость разных сортов не одинакова, некоторые сорта могут перезимовать в открытом грунте, некоторые нет. Семена некоторых сортов салата могут не прорастать при высоких температурах (+25 — +28 °С). Поэтому необходимо поливать семена холодной водой. При плотной посадке рядом с другими культурами, если мало света, головки могут не формироваться.
Почвенные условия
Салат кочанный требователен к влажности почвы и воздуха, но допустимо умеренное
увлажнение. Вредна и чрезмерная влажность, при которой загнивают нижние листья, развиваются некоторые болезни, это приводит к снижению урожая. Не требователен к плодородию почвы. Поскольку он быстро растет, его период вегетации короткий, а корневая система развивается слабо. Лучше выращивать на глубоких, влагоемких, мягких, богатых органикой, песчаных почвах, легко
усваивающих питательные вещества. Нужно подкармливать салат минеральными удобрениями на богатых гумусом почвах, особенно азотные удобрения дают очень эффективный результат. Нельзя сажать салат повторно на одном и том же поле. Если его снова посадить на то же место, то количество болезней и вредителей увеличится. Его можно сажать попеременно с такими овощами, как томаты, кабачки, сладкая кукуруза, свекла и морковь.
Срок и способы посадки
В Узбекистане 20-25-дневную рассаду салата с 3-5 настоящими листьями высаживают на теплицы зимнего вида, в феврале-апреле. А в теплицах легкой конструкции высаживают в марте-июне. Высаживают в поле с тонкими пленками в предзимний и ранневесенний периоды. В теплицах салат листовой высаживают на расстоянии 10х10, 15х15 и 20х20 см в зависимости от сорта, в теплицах в 4-5 рядов грядками, 15-20 см между грядками, и 10-15 см между растениями в ряду.
Уход
Уход за растением состоит из полива, подкормки, рыхления почвы между растениями, удаления сорняков и прореживания. Салат следует поливать реже (2-3 л на 1 м2 каждые 5-7 дней) но большими объемами воды, после чего необходимо проветривать конструкцию, т. к. чрезмерный полив приведет к поражению растений грибковыми заболеваниями. Влажность почвы должна быть 70-80%, влажность воздуха 60-70%. После полива необходимо разровнять пространство между растениями, чтобы они не прилипали друг к другу. Растение подкармливают двукратно азотными и калийными удобрениями, первую подкормку проводят через 5-7 дней после высадки рассады (растворив 60-80 г аммиачной селитры в 10 л воды), а вторую подкормку через 7-10 дней после первой подкормки (растворив в 10 л воды 40 г аммиачной селитры и 15 г калийной соли). На небольшой гидропонике можно выращивать различные сорта салата. При этом способе качественный продукт получается за короткий промежуток времени, но требует определенных затрат.
Сбор урожая
Урожай собирают через 30-40 дней после посадки, при этом растение вырывают с корнями, стряхивают с него почву и плотно укладывают в ящики. Чтобы получить продукт ранней весной, его можно сеять осенью. А с посеянных ранней весной семян, урожай можно получить в конце мая или первой декаде июня. При сборе и реализации салата айсберг не должно быть увядших, грубых и желтых листьев. В пленочных теплицах его урожайность составляет 3-4 кг с 1 м2, а в небольших пленочных конструкциях — 2-2,5 кг. Листовой салат рекомендуется хранить в прохладных помещениях с повышенной влажностью.