O‘tgan hafta yakunida qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov vazirlik huzuridagi Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi, Toshkent davlat agrar universiteti qoshidagi Axborot-maslahat markazi va “AgroVitroClone” kichik innovatsion korxonasiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida ushbu muassasalar faoliyati o‘rganilib, taklif va mulohazalar tinglandi, zarur topshiriqlar berildi.
Aziz Voitov o‘rganish ishlarini dastlab Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligidan boshladi. Agentlik mutasaddi rahbarlari va xodimlarining tashkilot faoliyatiga doir o‘tkazgan taqdimotlari va bergan hisobotlaridan so‘ng uchrashuv faol savol-javob tarzida davom etdi.
Yig‘ilish mobaynida Agentlikning Toshkent davlat agrar universiteti, Akademik Mahmud Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti, Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikdagi ishlari yetarli darajada bo‘lmagani uchun, kelgusida hamkorlikni yanada kengaytirish, birgalikda loyihalar sonini oshirish topshirig‘i berildi.
Issiqxona xo‘jaligi rivojlangan davlatlarning yetuk tajribasini o‘rganish va O‘zbekistonda qo‘llash maqsadida Agentlik xodimlarini chet davlatlarga yuborishni faol davom ettirish masalasi muhokama etildi. Qolaversa, uzumchilik sohasini rivojlantirishda Xitoy va boshqa davlatlarning investorlarini jalb etib, uzum mahsulotini qayta ishlash, saqlash va sotish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga doir qator vazifalar belgilab olindi.
Aziz Voitov Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “Agrosanoatni raqamlashtirish markazi” DM mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilgan “Agrosubsidiya” yagona axborot tizimi platformasini Agentlik tomonidan ajratilayotgan subsidiyalarga nisbatan faol qo‘llash masalasiga alohida urg‘u berib, ushbu platformani yanada takomillashtirish, tadbirkorlik subyektlari tomonidan subsidiya olishda inson omilini kamaytirish, ortiqcha so‘rovnomalarni bekor qilish bo‘yicha qatʼiy ko‘rsatma berdi.
“Agrosubsidiya” Axborot tizimida talabgorlar arizalarining yagona maʼlumotlar bazasini yaratish, ishchi guruhlar xulosalari va talabgorlar arizalari shakllarini elektron shaklda rasmiylashtirish va qog‘oz ko‘rinishida hujjat almashinuvini bekor qilish, shuningdek, subsidiya ajratish jarayonlarini monitoring qilish, qishloq xo‘jaligi sohasida taqdim etilayotgan subsidiyalar to‘g‘risida ochiq va shaffof statistik maʼlumotlarni shakllantirish imkoniyati yaratilgan.
Maʼlumki, Prezidentning 2022-yil 10-sentyabrdagi “Dehqon xo‘jaliklari tashkil etishni qo‘llab-quvvatlash orqali aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-373 Qaroriga asosan Agentlikka yangi vazifalar yuklandi.
Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan bog‘dorchilik va uzumchilik loyihalariga subsidiyalar ajratib kelinmoqda. Xususan, 2021-yilning o‘zida bog‘larda tomchilatib sug‘orish yo‘nalishida 40,0 mlrd so‘mlik, burg‘ulangan quduqlar uchun 9,3 mlrd so‘mlik subsidiyalar ajratildi. Xuddi shu davr uchun tokzorlarda tomchilatib sug‘orish yo‘nalishida 46,3 mlrd so‘mlik, burg‘ulangan quduqlar uchun 8,9 mlrd so‘mlik subsidiyalar berildi.
Vazir Toshkent davlat agrar universitetida agrar taʼlim sohasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan ham tanishib chiqdi. Xususan, TDAU qoshidagi Axborot-maslahat markazi (Extension center) faoliyati o‘rganildi. 2020-yili o‘z ishini boshlagan Markazning maqsadi innovatsion ishlanmalar va ilg‘or tajribalarni amaliy mashg‘ulotlar vositasida TDAU talabalari orasida keng targ‘ib qilish, vatanimiz va dunyo fani yutuqlarini o‘zlashtirish asosida axborot-maslahat xizmatlarini amalga oshirishdan iborat.
Axborot-maslahat markazi, shuningdek, maʼlumotlar, uslubiy va o‘quv adabiyotlarni chop etish, video mahsulotlarini tayyorlash, o‘quv seminarlar, treninglarni o‘tkazish hamda ko‘rgazmalar, yarmarkalar, dala kunlarini tashkil etish bilan shug‘ullanadi.
Bugungi kunda Axborot-maslahat markazi DUK o‘quv tajriba stansiyasi yer maydonlari 54,4 gektardan iborat. Bu yerda issiqxonalar, baliqchilik va chorvachilik ilmiy markazlari, mevali va manzarali bog‘lar, gulchilik ekin maydonlari mavjud.
O‘rganishlar davomida tajriba maydondagi xo‘jaliklarni takomillashtirish bo‘yicha takliflar bildirildi. Shu yerda ekofiziologik tadqiqotlar ilmiy laboratoriyasini ishga tushirish va mavjud gidroponika issiqxonasini takomillashtirish bo‘yicha qilinajak ishlar belgilab olindi. Aziz Voitov o‘quv tajriba stansiyasi hududida faoliyat yuritayotgan “Fermerlar maktabi” ishtirokchilari bilan ham suhbatda bo‘lib, ularning ehtiyojlari, talab va takliflari, erishayotgan yutuqlari bilan tanishdi.
Shuningdek, vazir tomonidan TDAU hududida qurilgan qozonxonalarni ishga tushirish hamda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha gaz tarmoqlarini ulash ishlarini yakuniga yetkazish bo‘yicha topshiriq berildi.
O‘rganish uchun borilgan keyingi manzil “AgroVitroClone” kichik innovatsion korxonasi bo‘ldi.
Bu yerda Aziz Voitov korxona faoliyati bilan tanishish barobarida yurtimizga Toshkent viloyati Ohangaron tumanidagi yerlarni o‘rganish uchun kelgan isroillik va vengriyalik olimlar bilan muloqot o‘tkazib, ushbu ekspertlarning taqdimoti bilan tanishdi. Olimlar Ohangaran tumani yer osti suviga boyligi, undan foydalangan holda tumanda uzumchilik plantatsiyalarini yaratish mumkinligini aytib o‘tishdi.
Taʼkidlanishicha, vazirlik huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar Milliy markazi zimmasiga Ohangaron tumanidagi 50 000 gektar yer maydoniga tuproq sharoiti va o‘simlik biologiyasiga asoslanib, olimlar bilan birgalikda qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirish vazifasi yuklangan.
Shu maqsadda, Milliy markazda mahalliy va horijiy ekspertlar ishtirokida maxsus guruh tuzildi. O‘zbekistonga Isroil davlatidan agrar sohaning sug‘orish, o‘g‘itlash, bog‘dorchilik, smart texnologiyalar kabi yo‘nalishlarida faoliyat olib borayotgan mutaxassislari Israeli Etan, Oren Tal, Ralf Jorj, Erez Fait hamda vengriyalik olim Akos Molnar tashrif buyurdi. Ular bir hafta davomida Ohangaron tumanida tuproq unumdorligi va hosildorligini oshirish borasida hamkorlikda ish olib borishdi.
Vazir “AgroVitroClone” korxonasiga tashrifi davomida in vitro laboratoriyasida yetishtirilayotgan mevali, manzarali va noyob o‘simlik navlari, dorivor o‘simlik turlari, shuningdek, payvandtaglar yetishtirish hamda ularni kasalliklarsiz va viruslardan holi mikroklonal ko‘paytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan ham tanishdi.
Tanishuv doirasida laboratoriyada ko‘paytirilayotgan endemik, dorivor Ajuga turkestanica va Codonopsis bacteriana o‘simliklari haqida ilmiy maʼlumotlar taqdim etildi. Shuningdek, amalga oshirilayotgan tadqiqotlar, ularning natijalari hamda bu yerda talabalar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida alohida to‘xtalib o‘tildi.
Aziz Voitoz o‘z navbatida kompaniya laboratoriyasiga malakali yosh kadrlarni ko‘proq jalb etish, ilmiy yangiliklarni ishlab chiqarishga kengroq joriy etish bo‘yicha o‘z takliflarini berdi. Shuningdek, ushbu korxona laboratoriyalaridan Toshkent davlat agrar universiteti va agrar sohadagi boshqa OTM talabalari uchun trening markazi sifatida foydalanish kerakligi aytib o‘tildi.

В конце прошлой недели министр сельского хозяйства Азиз Воитов посетил Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства при министерстве, Информационно-консультационный центр при Ташкентском государственном аграрном университете, а также малое инновационное предприятие «AgroVitroClone». В ходе визита была изучена деятельность учреждений, выслушаны предложения и замечания, даны необходимые поручения.
Азиз Воитов начал ознакомление с Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства. После презентаций и отчетов официальных руководителей и сотрудников агентства о деятельности организации, встреча продолжилась в формате активных вопросов и ответов.
В ходе встречи была рассмотрена работа Агентства в сотрудничестве с Ташкентским государственным аграрным университетом, Научно-исследовательским институтом садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Махмуда Мирзаева, Научно-исследовательским институтом овощебахчевых культур и картофеля, где были даны рекомендации усиливать это сотрудничество.
Для изучения опыта стран с развитым тепличным хозяйством обсуждался вопрос о продолжении обмена опыта, для чего будут продолжать активно организовывать выезды сотрудников Агентства в зарубежные страны. Кроме того, поставлен ряд задач по привлечению инвесторов из Китая и других стран в развитие отрасли виноградарства, налаживанию сотрудничества в сфере переработки, хранения и реализации продукции этой отрасли.
Министр Азиз Воитов особо подчеркнул активное использование платформы единой информационной системы «Агросубсидия», разработанной специалистами «Центра цифровизации агропромышленного комплекса» при Министерстве сельского хозяйства в отношении субсидий, выделяемых Агентством, а также дал четкие указания по дальнейшему совершенствованию этой
платформы, снижению человеческого фактора при получении субсидий субъектами предпринимательства, отмене ненужных процедур. В информационной системе «Агросубсидия» создана единая база для заявлений пользователей. Здесь есть возможность в электронном виде оформить заключения рабочих групп, оставить заявление по отмене бумажного документооборота, а также ведется мониторинг процессов выделяемых субсидий в сфере сельского хозяйства и есть открытый, прозрачный доступ к статистическим данным по этим субсидиям.
Как известно, на основании Постановления Президента от 10 сентября 2022 года ПП-373 «О дополнительных мерах по увеличению доходов населения путем поддержки создания дехканских хозяйств» перед Агентством были поставлены новые задачи.
В частности:
Фонд развития садоводства и тепличного хозяйства выделяет субсидии на проекты по садоводству и виноградарству. В частности, только в 2021 году на капельное орошение в садах выделено 40,0 млрд сумов субсидий, на бурение скважин – 9,3 млрд сумов. За этот же период на капельное орошение виноградников выдано субсидий на сумму 46,3 млрд сумов, на бурение скважин – 8,9 млрд сумов.
Азиз Воитов посетил и Ташкентский государственный аграрный университет, где ознакомился с деятельностью Информационно-консультационного центра (Extension center) при ТГАУ. Центр действует с 2020 года. Его цель – популяризировать инновационные разработки и передовой опыт среди студентов ТГАУ. Для этого здесь проводят практические занятия и предоставляют информационно-консультационные услуги на базе отечественной и мировой науки.
Этот центр также выпускает методическую и учебную литературу, готовит видеопродукцию, проводит обучающие семинары, тренинги, организует выставки, ярмарки, практические занятия на полях.
На сегодняшний день площадь земель учебно-опытной станции ДУК Информационно-консультационного центра составляет 54,4 га. Здесь есть теплицы, научные центры рыболовства и животноводства, фруктовые и декоративные сады, цветочные поля. В ходе изучения были внесены предложения по совершенствованию хозяйств этого опытного участка. Были определены и работы по запуску научной лаборатории экофизиологических исследований именно на опытном участке и усовершенствованию существующей теплицы по гидропонике. Азиз Воитов также побеседовал с участниками «Школы фермеров», действующей на территории образовательной опытной станции и ознакомился с их потребностями, запросами и предложениями, а также их достижениями.
Также министр дал поручение запустить котельные, построенные на территории ТГАУ и завершить подключение газовых ветвей в рамках подготовки к осенне-зимнему сезону.
Следующим пунктом назначения, по которому отправился Азиз Воитов, стало малое инновационное предприятие «AgroVitroClone».
Здесь он не только познакомился с деятельностью предприятия, но и побеседовал с израильскими и венгерскими учеными, приехавшими в нашу страну для изучения земель Ахангаранского района Ташкентской области и ознакомился с презентацией этих специалистов. По словам ученых, Ахангаранский район богат подземными водами. С их помощью в районе можно создавать виноградные плантации.
Отмечалось, что совместно с учеными, на Национальный центр знаний и инноваций в сельском хозяйстве при министерстве возложена задача по размещению сельскохозяйственных культур на 50 тысячах гектаров земли в Ахангаранском районе, исходя из почвенных условий и биологии растений.
Для этого в Национальном центре была сформирована специальная группа с участием местных и зарубежных специалистов. В Узбекистан приехали ученые с Израиля Израели Этан, Орен Таль, Ральф Джордж, Эрез Фаит и венгерский ученый Акос Молнар, которые работают в таких областях, как орошение, внесение удобрений, садоводство, умные технологии. Они работали вместе в течение недели, чтобы улучшить плодородие почвы и урожайность в районе Ахангарана.
Во время визита Азиза Воитова в предприятие «AgroVitroClone» министр ознакомился с работами по выращиванию плодовых, декоративных и редких сортов культур, лекарственных видов растений, а также их безболезненному и безвирусному микроклональному размножению через черенки в in-vitro лаборатории.
В рамках встречи была представлена научная информация об эндемичных, лекарственных растениях «Ajuga turkestanica» и «Codonopsisbactera», которые размножаются в лаборатории. Также обсуждались проводимые
исследования, их результаты и возможности, созданные здесь для студентов.
Министр, в свою очередь, дал свои предложения по привлечению в лабораторию компании более квалифицированных молодых кадров, широкому внедрению научных инноваций в производство. Также было отмечено, что лаборатории этого предприятия должны использоваться в качестве учебного центра для студентов Ташкентского государственного аграрного университета и других высших учебных заведений сельскохозяйственной сферы.