O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri maslahatchisi Alisher Shukurov boshchiligidagi delegatsiya ayni kunlarda Koreya davlatida xizmat safarida bo‘lib turibdi. Delegatsiya vakillari “O‘zbekistonda meva-sabzavotchilikda ilg‘or texnologiyalar o‘quv markazini tashkil etish” loyihasi doirasida Koreya qishloq xo‘jaligi boshqaruv tizimi, meva-sabzavotchilik sohasidagi tajribasi bilan yaqindan tanishish va loyiha bo‘yicha kelgusida bajariladigan ishlar borasida kelishib olish maqsadida turli qishloq xo‘jaligi obyektlarini o‘rganib, koreyalik hamkasblari bilan uchrashuvlar o‘tkazmoqda.
Dastlab delegatsiya aʼzolari Koreya qishloq xo‘jaligi sohasida samarali foydalanib kelinayotgan lowtech, middletech va hitech usulidagi issiqxonalar bilan tanishib chiqishdi. Bu issiqxonalarda asosan sabzavot mahsulotlari yetishtiriladi. Tanishtiruv davomida hamrohlik qilgan koreyalik professor olimlar ushbu yo‘nalishdagi muammo va yechimlar, issiqxona xo‘jaligini yuritishda eʼtibor beriladigan jihatlar haqida gapirib berishdi.
Uchrashuvlar chog‘ida ikki tomonlama taqdimotlar qilinib, qiziqtirgan savollarga javoblar olindi. Shuningdek, kartoshkachilik sohasida 5 mln AQSH dollarlik yangi loyihani amalga oshirish bo‘yicha vazir maslahatchisi Alisher Shukurov muzokaralar olib bordi.
2021-2025-yillarga mo‘ljallangan 4 mln AQSH dollarlik “O‘zbekistonda meva-sabzavotchilikda ilg‘or texnologiyalar o‘quv markazini tashkil etish” loyihasini amalga oshirishdan asosiy maqsad fermerlarning qishloq xo‘jaligi texnologiyalari bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish orqali meva-sabzavotchilik sohasini yana-da rivojlantirishdan iborat. Bundan tashqari, loyihaga qo‘shimcha ravishda 2022-yil 14-iyulda “Koreya Respublikasi Hukumatining grant mablag‘lari hisobiga O‘zbekiston qishloq xo‘jaligiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-321-son qarori qabul qilindi.
Mazkur loyihaga ko‘ra, Toshkent viloyati Yuqorichirchiq tumanidagi Qishloq xo‘jaligida bilim, innovatsiyalar va agroxizmatlar AKIS markazida o‘quv markazi, issiqxonalar, ko‘chatchilik xo‘jaliklarini qurish rejalashtirilgan. O‘quv markazida besh yil davomida o‘zbekistonlik qishloq xo‘jaligi ishtirokchilari, fermer va dehqonlar o‘qitiladi, shuningdek, Koreya respublikasida malaka oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Делегация во главе с советником министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Алишером Шукуровым в настоящее время находится с рабочим визитом в Корее. В рамках проекта «Создание учебного центра по передовым технологиям в плодоовощеводстве в Узбекистане» члены делегации проводят встречи с коллегами из Кореи и знакомятся с корейской системой управления сельским хозяйством, опытом работы в области плодоовощеводства и согласования дальнейших работ по по проекту, а также изучают различные сельскохозяйственные объекты.
Делегация начала свое знакомство с теплиц lowtech, middletech va hitech, которые эффективно используют в сельском хозяйстве Кореи. В теплицах в основном выращивают овощную продукцию. Сопровождавшие делегацию корейские профессора и ученые рассказали о проблемах и решениях в этом направлении, аспектах, которые необходимо учитывать при эксплуатации тепличных хозяйств.
В ходе встреч были представлены двусторонние презентации и дискуссии в формате вопрос-ответ. Также советник министра Алишер Шукуров провел переговоры по реализации нового проекта в области картофелеводства с бюджетом 5 млн долларов США.
Основной целью реализации проекта «Создание учебного центра по передовым технологиям в плодоовощеводстве в Узбекистане», на который заложено 4 млн долларов США на 2021-2025 годы является дальнейшее развитие отрасли плодоовощеводства путем усовершенствования навыков фермеров по работе с агротехнологиями. Кроме того, в дополнение к проекту, 14 июля 2022 г. было принято Постановление №ПП-321 «O мерах по внедрению передовых технологий в сельское хозяйство Узбекистана за счет грантовых средств Правительства Республики Корея».
По этому проекту планируется построить учебный центр, теплицы, питомники в Центре знаний, инноваций и агроуслуг в сельском хозяйства АКИС в Юкорикчирчикском районе Ташкентской области. В течение пяти лет в учебном центре обучение будут проходить специалисты из сферы сельского хозяйства, фермеры и дехкане Узбекистана, для которых обучение станет возможностью повысить свою квалификацию в Корее.