2022-yilning 16-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligida vazirning Iqtisod, innovatsion rivojlanish va investitsiyalar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Alisher Shukurov, mas’ul xodimlar hamda Qatarning Munitsipalitet va atrof–muhit vazirligi Oziq–ovqat xavfsizligi departamenti direktori doktor Masud Jarallah al–Marriy boshchiligidagi delegatsiya vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda qishloq xo‘jaligi sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati muhokama qilindi. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosini kengaytirish imkoniyatlari, shu jumladan, logistika marshrutlari, savdo ofislarini ochish va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.
Qatar Munitsipalitet va atrof-muhit vazirligi vakili O‘zbekistondan yangi va quritilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berishni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Mehmonlarga respublikamizda agrosanoat majmuini isloh qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar haqida ma’lumot taqdim etildi.

16 августа 2022 года в Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялась встреча Советника министра по вопросам экономики, инновационного развития и инвестиций Алишера Шукурова и ответственных работников управлений Минсельхоза РУ с делегацией из Катара, которую возглавил директор Департамента безопасности пищевых продуктов Министерства муниципалитета и окружающей среды Доктор Масъуд Жаралла ал-Марри.
В ходе встречи обсудили текущее состояние двустороннего сотрудничества в области сельского хозяйства, рассмотрели возможности расширения торговли сельскохозяйственных товаров, в том числе логистические маршруты, открытие торговых представительств и др.
Представитель Министерства муниципалитета и окружающей среды Катара выразил заинтересованность в налаживании линий поставок свежей и сушеной сельхозпродукции из Узбекистана в Катар.
Иностранной стороне предоставили информацию о предпринимаемых широкомасштабных мерах по реформированию агропромышленного комплекса республики.