O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va O‘zbekistonning Latviyadagi elchixonasi ko‘magida Toshkent davlat agrar universiteti delegatsiyasi Yevropaning bir qator davlatlarida xizmat safarida bo‘lib, nufuzli oliy ta’lim muassasalari bilan muzokaralar o‘tkazmoqda.
Joriy yilning 13-iyul kuni TDAU jamoasi Litvaning Buyuk Vitautas Magnus universitetiga tashrif buyurib, bir qator bitimlar imzolashdi.
Hususan, ikki universitet o‘rtasida Qo‘shma ta’lim dasturlarini tashkil etish to‘g‘risida shartnoma tuzildi. Shartnomaga ko‘ra, o‘quv jarayoni “2+1,5” formulasiga asosan “Logistika” bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha tashkil etiladi. Dasturni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarga Yevropa Ittifoqida tan olingan diplom beriladi. Shuningdek, TDAU professor-o‘qituvchilarini ingliz tilida dars o‘tishga o‘rgatishga qaratilgan 6 oylik malaka oshirish kurslari ochiladi.
Bundan tashqari, uchrashuv davomida TDAUni rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqishda Litva tajribasini qo‘llash bo‘yicha hamkorlikda xalqaro loyihani amalga oshirish, universitetning chet tilini biladigan talabalari uchun Litvada yozgi maktablarni tashkil etish, qolaversa, ilmiy tadqiqotchilarning stajirovkasini olib borish hamda Litva iqlim sharoitida sholi yetishtirishni yo‘lga qo‘yish loyihasini amalga oshirishga kelishib olindi.

При поддержке Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан и Посольства Узбекистана в Латвии делегация Ташкентского государственного аграрного университета находится в командировке в ряде стран Европы и ведет переговоры с престижными высшими учебными заведениями.
13 июля этого года команда ТГАУ посетила Литовский университет имени Великого Витаутаса Магнуса и подписала ряд договоров.
В частности, между двумя вузами подписано соглашение о создании совместных образовательных программ. Согласно договору, учебный процесс будет организован по формуле «2+1,5» в бакалавриате по образовательным направлениям «Логистика». Выпускникам, успешно завершившим программу, вручается диплом, признаваемый в Европейском Союзе. Также будут открыты 6-месячные курсы повышения квалификации, направленные на обучение профессоров и преподавателей ТГАУ обучению на английском языке.
Кроме того, в ходе встречи обсуждались такие вопросы, как реализация совместного международного проекта по применению литовского опыта в разработке стратегии развития ТГАУ, организация летних школ в Литве для студентов со знаниями иностранного языка, проведение стажировки научных сотрудников и реализация проекта по организации выращивания риса в климатических условиях Литвы.