OʻzR Qishloq xoʻjaligi vazirligi masʼullari hamda Yevropa Ittifoqining Qishloq xoʻjaligini qoʻllab-quvvatlash va soha bilimlarini oshirish (ASK Facility) dasturi ekspertlari dehqonchilik va bogʻdorchilik sektorida qoʻshilgan qiymat zanjirini oʻrganish maqsadida Boʻka va Zangiota tumanlariga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida ikki tumanning qishloq va suv xoʻjaligi boʻlimlari, Oʻsimliklar karantini va himoyasi agentligi boʻlimi, Fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi hamda klasterlar vakillari bilan bir qator uchrashuvlar oʻtkazildi. Joylarda qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirish texnologiyalari, ishlab chiqarish resurslari va xizmatlari, infratuzilma kabi qoʻshimcha qiymat zanjiriga taʼsir etuvchi omillar chuqur oʻrganildi.
Uchrashuvlarda taʼkidlanganidek, mahsulotlarni yakuniy isteʼmolchiga yetkazib berishgacha boʻlgan yigʻish, tashish, saqlash, qayta ishlash, qadoqlash va sertifikatlash kabi jarayonlarga sarflanadigan xarajatlarning yuqoriligi qishloq xoʻjaligi ishlab chiqaruvchilari oladigan foydani kamaytiradi. Shu bois Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 23-oktyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga moʻljallangan strategiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi PF-5853-son Farmonida qoʻshilgan qiymat zanjirlarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilgan. Chunki qoʻshilgan qiymat zanjirlari mahsulotlarni eng minimal xarajat evaziga maksimal foyda bilan isteʼmolchilarga yetkazib berishga yordam beradi.
Bu kabi uchrashuvlar Toshkent viloyatining boshqa tumanlarida ham uyushtirilib, olingan maʼlumotlar viloyatda qoʻshilgan qiymat zanjirlarini rivojlantirish yuzasidan tahlil va takliflarini ishlab chiqishda foydalaniladi.

Ответственные представители Министерства сельского хозяйства РУ и эксперты Программы Европейского Союза по поддержке сельского хозяйства и повышению знаний в сфере (ASK Facility) посетили Бокинский и Зангиатинский районы в целях изучения цепочки добавленной стоимости в секторе земледелия и садоводства.
В ходе визита были проведены встречи с представителями отделов сельского и водного хозяйства двух районов, Агентства по карантину и защите растений, Совета фермерских, дехканских хозяйств и приусадебных земель и кластеров. На местах были тщательно изучены такие факторы, как сельскохозяйственные и продовольственные технологии, производственные ресурсы и услуги, а также инфраструктура, которые влияют на цепочку добавленной стоимости.
Как было отмечено в ходе встреч, высокие затраты на уборку, транспортировку, хранение, переработку, упаковку и сертификацию продукции перед доставкой конечному потребителю снижают прибыль сельхозпроизводителей. Поэтому в Указе Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2019 года № ПФ-5853 «Об утверждении Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы» уделяется особое внимание развитию цепочек добавленной стоимости. Это связано с тем, что цепочки добавленной стоимости помогают доставлять продукты потребителям с максимальной выгодой при минимальных затратах.
Аналогичные встречи пройдут и в других районах Ташкентской области. Полученные в ходе встреч сведения будут использованы для анализа и разработки предложений по развитию цепочек добавленной стоимости в области.