O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan Oliy Majlis Senatining Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi hamkorligida, vazirlik huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi ekspertlari ishtirokida “Sifatli ko‘chat – yuqori hosil garovi” mavzusidagi seminar-trening tashkil etildi.
Seminarda Qishloq xo‘jaligi vazirligi ilmiy-tadqiqot institutlari olimlari, Senatning Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi ekspertlar guruhi a’zolari, tegishli vazirlik va idoralar mutasaddilari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida qishloq xo‘jaligida ilmiy asoslangan yangi texnologiyalarni amaliyotga joriy etish, sifatli hosilga erishish va aholi daromadini oshirish borasida olimlar munosabati tinglandi. Shuningdek, sifatli ko‘chat yetishtirish va intensiv bog‘larda kasallik va hasharotlarga qarshi kurash, zamonaviy agrotexnika tadbirlarni qo‘llash hamda uzumchilik sohasi bo‘yicha maʼruzalar o‘qildi.
“Olimlar oldida turgan eng birinchi masala hosildorlik va mahsulot sifatini oshirishdir. Bu yo‘lda ilm ahli tinmay izlanishlar olib borishyapti. Bugungi kun fermerining talabi mahsulotlarni eksportga chiqarish. Demak, eksportga chiqishi mumkin bo‘lgan ekin navlarini joriy qilishga alohida eʼtibor qaratishimiz kerak. Bu saʼy-harakatlarning barchasi oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashga qaratilgan, – deya taʼkidlab o‘tdi Milliy markaz direktori o‘rinbosari Norqul Xushmatov. – Shu kunga qadar Milliy markaz tizimidagi ilmiy-tadqiqot muassasalari tomonidan Davlat dasturlari doirasida qiymati 44,4 mlrd so‘mlik 78 ta loyiha bo‘yicha tadqiqotlar olib borilib (53 ta amaliy, 12 ta innovatsion, 1 ta olima ayollar, 4 ta yosh olimlar, 5 ta xalqaro-qo‘shma, 2 ta startap va 1 ta tijoratlashtirish), natijada bir qator ilmiy ishlanmalar tayyorlandi”.
Seminarda Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi vakillari 2022-yilda ko‘chatchilik sohasida markaz tomonidan amalga oshirilishi belgilangan vazifalar yuzasidan maʼlumotlar berib o‘tishdi. Ularga ko‘ra:
– shimoliy, o‘rta va janubiy mintaqalarga mos, kasallik va zararkunandalarga hamda qurg‘oqchilikka chidamli 2 ta olma, 1 ta nok, 1 ta o‘rik, 1 ta olxo‘ri, 1 ta limon, 2 ta shaftoli, 1 ta anor, 1 ta qulupnay va 1 ta qorag‘at navlarini yaratish;
– meva, uzum va dekorativ ekin turlarining 3 mln dona (shundan, 1 mln dona in vitro usulida, 1,8 mln dona urug‘dan va 200 ming dona qalamchadan) ko‘chatlari, shundan, 1,5 mln dona uzum (500 ming dona in vitro usulida va 1 mln dona qalamchadan), 10 mln dona (200 ming dona in vitro sharoitida va 9,8 mln dona urug‘dan) tut ko‘chati, 150 ming dona gul ko‘chatlarini yetishtirish;
– har bir hududda ixtisoslashgan ko‘chatxonalarni tashkil qilgan holda, bitta ko‘chatxonadan har yili kamida 2 mln dona sertifikatlangan ko‘chat yetishtirish;
– 7 ta in vitro laboratoriyasida virusdan holi mahalliy va xorijiy uzum navlarining 20 mln dona ko‘chatlarini tayyorlash;
– 5 ta hududda 2 mln dona payvandlangan ko‘chat yetishtiruvchi zamonaviy ko‘chatxonalar tashkil etish;
– 150 ming gektar maydonga mo‘ljallangan sertifikatlangan, eksportbop, urug‘siz, xo‘raki va vinobop uzum ko‘chatlari yetkazib berish rejalashtirilgan.

Прошел семинар-тренинг на тему «Качественная рассада — гарантия высокого урожая», организованный Министерством сельского хозяйства РУ совместно с Комитетом по аграрным и водохозяйственным вопросам Сената Олий Мажлиса, с участием экспертов Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве.
Участниками семинара были ученые научно-исследовательских институтов Министерства сельского хозяйства, члены экспертной группы Комитета Сената по сельскому и водному хозяйству, должностные лица профильных министерств и ведомств, а также представители СМИ.
На мероприятии ученые рассказали о внедрении в сельское хозяйство современных технологий, получении качественного урожая и увеличении доходов населения. Также были зачитаны лекции о виноградарстве, качественном выращивании рассады и борьбе с болезнями и насекомыми в интенсивных садах, а также о применении современных агротехнических мероприятий.
«Задача ученых – повысить производительность и качество продукции, поэтому они постоянно исследуют это направление. Сегодня потребность фермера состоит в экспортировании своей продукции. Это означает, что нужно уделить особое внимание внедрению экспортоориентированных сортов. Все эти усилия направлены на обеспечение продовольственной безопасности, — сказал заместитель директора Национального центра Норкул Хушматов. — На сегодняшний день научно-исследовательскими учреждениями Национального центра проведены исследования по 78 проектам на сумму 44,4 млрд сумов в рамках государственных программ (53 практических, 12 инновационных, 1 женщина-ученый, 4 молодых ученых, 5 международных совместных, 2 стартапа и 1 по коммерциализации), в результате чего был подготовлен ряд научных разработок».
На семинаре представители Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве рассказали о задачах, поставленных центром на 2022 год в области питомничества:
— в северных, центральных и южных регионах создать адаптированные, устойчивые к болезням, вредителям и засухе: 2 сорта яблока, 1 сорт груши, 1 сорт абрикоса, 1 сорт слив,
1 сорт лимона, 2 сорта персика, 1 сорт граната, 1 сорт клубники и 1 сорт смородины;
— выращивание 3 млн саженцев плодовых, виноградных и декоративных культур (в т.ч. 1 млн — методом in vitro, 1,8 млн — из семян и 200 тыс. — из черенков), в частности 1,5 млн виноградников (500 тыс. — методом in vitro и 1 млн – из черенков) 10 млн шелковиц (200 тыс. — in vitro и 9,8 млн — изсемян), 150 тыс. саженцев цветов;
— выращивание не менее 2 млн сертифицированных саженцев в год из одного питомника с созданием специализированных питомников в каждом регионе;
— подготовка 20 млн безвирусных саженцев из местных и зарубежных сортов винограда в 7 лабораториях in vitro;
— создание современных питомников для выращивания 2 млн привитых саженцев в 5 регионах;
— поставка сертифицированных, экспортоориентированных, бессемянных, столовых и винных саженцев винограда, рассчитанных на 150 тыс. га.