“Hyatt Regency Tashkent” mehmonxonasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda ASK Facility (Yevropa Ittifoqi Qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash dasturi) bilan hamkorlikda xalqaro moliya institutlari, manfaatdor vazirlik va idoralar vakillari ishtirokida vazirlik huzurida tashkil etilgan Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasida strategik rivojlanish va tadqiqotlar xalqaro markazining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Maʼlumot uchun: Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasida strategik rivojlanish va tadqiqotlar xalqaro markazi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-dekabrdagi PQ-58-sonli qarori ijrosini o‘z vaqtida va sifatli taʼminlash maqsadida Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida tashkil etilgan.
Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasida strategik rivojlanish va tadqiqotlar xalqaro markazi (ISCAD) taqdimotiga bag‘ishlangan tadbirni qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev nomidan uning o‘rinbosari Maqsud Ro‘zmetov, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi elchisi Sharlotta Adrian va Yevropa Ittifoqining ASK FACILITY loyihasi rahbari Adrian Nil ochib berdi. Taqdimotda 200 ga yaqin mehmonlar, yaʼni xalqaro tashkilotlar, moliya institutlari, vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Maqsud Ro‘zmetov Markazni tashkil etishning maqsad va vazifalari to‘g‘risida maʼlumot berar ekan, quyidagi fikrlarni bildirib o‘tdi: “ISCAD markazi ko‘p tarmoqli qishloq xo‘jaligi oziq-ovqat strategik tahlil markazi sifatida tashkil etilib, sektorni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yanada samarali siyosat, dasturlar va xizmatlarni ishlab chiqish, fermer xo‘jaliklari va agrobiznesni rivojlantirish, shuningdek, ichki bozorlarda va xalqaro miqyosda raqobatbardoshlikni oshirishga ko‘mak berish uchun mo‘ljallangan”.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi rahbari, Elchi Sharlotta Adrian ISCAD markazi ochilishi bilan qutlab, YEI hamda Qishloq xo‘jaligi vazirligining bugungi va kelgusi hamkorlik aloqalari haqida so‘z yuritdi hamda yangi markaz agrar sektorni rivojlantirish, iqlim o‘zgarishining ushbu sohaga taʼsirini baholash kabi yo‘nalishlarda faoliyat olib borishi ahamiyatli ekanini taʼkidlab o‘tdi.
“Markaz hozirda xalqaro moliya institutlari tomonidan taqdim etilgan kredit mablag‘lari va loyihalarni boshqarish masʼuliyatini ham o‘z zimmasiga oladi. – dedi ISCAD direktori, Qishloq xo‘jaligi vaziri maslahatchisi Alisher Shukurov. – Ushbu funksiyalarni birlashtirishdan maqsad loyihalarning uzviyligi, izchil va mantiqan aloqadorligini taʼminlash, qishloq xo‘jaligi strategiyasini amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlashni bosqichma-bosqich yaxshilash, yana-da sifatli maʼlumotlar, tadqiqot va tahlillar asosida ularning samaradorligi hamda umumiy taʼsirini oshirishdir”.
EU ASK Facility rahbari Adrian Nil ISCADning O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligini 2020-2030-yillarda rivojlantirish strategiyasini amalga oshirishdagi o‘rni va markazning istiqbolli rejalari to‘g‘risida fikr bildirdi.
Tadbir doirasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan EU ASK Facility dasturi texnik ko‘magi ostida nashr etilgan “Maqbul qishloq xo‘jaligi amaliyoti” qo‘llanmasi va “O‘zbekistonda agrar oziq-ovqat sektori 2021/2022” hisobotining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Hisobot nashri ISCAD va EU ASK Facility mutaxassislari hamkorligida vazirlik tomonidan qo‘shma tashabbus sifatida ishlab chiqilgan bo‘lib, qishloq xo‘jaligida oziq-ovqat sektorining joriy holati va istiqboliga oid aniq jadvallar va xulosalardan iborat keng mavzularni qamrab olgan.“Maqbul qishloq xo‘jaligi amaliyoti” qo‘llanmasi esa fermer xo‘jaliklarini boshqarish amaliyotini takomillashtirish maqsadida, eng avvalo murabbiy va maslahatchilar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, fermerlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlarda yo‘l-yo‘riq hamda ko‘makchi hisoblanadi.

В отеле «Hyatt Regency Tashkent» в сотрудничестве с Министерством сельского хозяйства и Программой поддержки сельского хозяйства Европейского Союза (ASK Facility) при участии представителей международных финансовых институтов, заинтересованных министерств и ведомств состоялось мероприятие-презентация Международного центра стратегического развития и исследований в сфере продовольствия и сельского хозяйства (ISCAD), созданного при Министерстве сельского хозяйства.
Для справки: Международный центр стратегического развития и исследований в сфере продовольствия и сельского хозяйства создан при Министерстве сельского хозяйства для обеспечения своевременной и качественной реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2021 года ПП-58.
В мероприятии, посвященному открытию Международного центра стратегического развития и исследований в сфере продовольствия и сельского хозяйства (ISCAD) приняли участие заместитель министра сельского хозяйства Максуд Рузметов, посол Делегации Европейского Союза в Узбекистане Шарлотта Адриан и руководитель проекта Евросоюза ASK Facility Адриан Нил, а также порядка 200 гостей, представители международных и территориальных организаций.
В самом начале мероприятия заместитель министра сельского хозяйства Максуд Рузметов рассказал об истории создания, целях и задачах Центра. В частности, он отметил: «Центр ISCAD был создан в качестве многопрофильного центра стратегического анализа сельскохозяйственной продукции, который будет способствовать разработке более эффективной политики, программ и услуг по поддержке сектора, развитию фермерских хозяйств и агробизнеса, а также повышению конкурентоспособности на внутреннем рынке и на международном уровне».
Глава делегации Европейского Союза в Узбекистане, посол Шарлотта Адриан поздравила с открытием центра ISCAD и рассказала о текущих и будущих отношениях сотрудничества между ЕС и Министерством сельского хозяйства и подчеркнула важность деятельности нового центра в таких областях, как развитие аграрного сектора, оценка воздействия климатических изменений на данную область.
«Центр также берет на себя ответственность за управление кредитными средствами и проектами, предоставляемыми в настоящее время международными финансовыми институтами. – отметил директор ISCAD, советник министра сельского хозяйства Алишер Шукуров. – Целью объединения этих функций является обеспечение согласованности, логической последовательности проектов, постепенное улучшение поддержки в реализации сельскохозяйственной стратегии, повышение их эффективности и общего воздействия на основе более качественных данных, исследований и анализа».
О роли ISCAD в реализации Стратегии развития сельского хозяйства Узбекистана (2020–2030 гг.) и планах на будущее подробно рассказал Адриан Нил, руководитель EU ASK Facility.
На мероприятии была представлена презентация изданий «Практика оптимального сельского хозяйства» и «Аграрно-продовольственный сектор в Узбекистане 2021/2022», опубликованных Минсельхозом при технической поддержке программы EU ASK Facility.
Пособие «Практика оптимального сельского хозяйства» было разработано министерством в рамках совместной инициативы экспертов ISCAD и EU ASK Facility и охватывает широкий круг тем, в том числе лаконичные таблицы и заключения о текущем состоянии и перспективах продовольственного сектора в сельском хозяйстве. Издание, являясь практическим руководством для поддержки фермеров в их работе, в первую очередь предназначено инструкторам и консультантам для совершенствования методов управления фермерскими хозяйствами.