Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanida Avstriyaning BAUER kompaniyasiga tegishli yomg‘irlatib sug‘orish uskunasini o‘rnatish ishlari yakunlanmoqda. Uzunligi 350 m bo‘lgan bitta tizim, 40 gektardan ortiq yer maydonini sug‘orish imkoniyatiga ega.
Uskuna qiymati, shuningdek, suv, elektr energiyasi sarfi kabilar qishloq xo‘jaligi mahsuloti ishlab chiqaruvchisiga tegishli yer maydoni hajmi, qolaversa, ekish uchun rejalashtirilgan qishloq xo‘jaligi ekinlari kabilardan kelib chiqib individual tarzda hisoblanadi.
O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan oqilona sug‘orishning zamonaviy texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha hukumat loyihasi doirasida katta o‘lchamdagi yomg‘irlatib sug‘orish uskunasini o‘rnatish ishlari Navoiy, Jizzax va Farg‘ona viloyatlarida ham amalga oshirilmoqda.
Agro ishlab chiqaruvchilar uchun ma’lumot!
O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi ishtirokidagi katta o‘lchamli mobil va statsionar sug‘orish uskunasi (yomg‘irlatib sug‘orish tizimi)ni imtiyozli o‘rnatish bo‘yicha hukumat loyihasi.
Uskunalarni o‘rnatishdan oldin O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi «Burg‘ilash xizmati» MChJ loyiha ishtirokchisiga aylangan agro ishlab chiqaruvchining yer uchastkasini tekshiruvdan o‘tkazadi hamda loyihaviy-texnik hujjatlarini tayyorlaydi.
❓Qanday qilib loyiha ishtirokchisiga aylanish va katta o‘lchamli yomg‘irlatib sug‘orish qurilmasini sotib olish mumkin?
❓Sug‘orish uchun minimal maydon qanday hajmda bo‘lishi kerak?
❓Texnika qanday foiz asosida beriladi, lizingni to‘liq qoplash uchun necha yil ajratiladi, imtiyozli davr qancha davom etadi?

В Янгиюльском районе Ташкентской области завершается установка системы дождевального орошения австрийской компании BAUER. Одна система длиной 350 метров будет орошать поле площадью более 40 гектаров.
Стоимость оборудования, а также расходы воды, электричества и т.д. рассчитываются индивидуально, в зависимости от конкретного контура земельного участка производителя сельхозпродукции, а также исходя из запланированных для высадки сельскохозяйственных культур и т.п.
В рамках исполняемого Минсельхозом РУ правительственного проекта по внедрению современных технологий рационального орошения установка габаритного дождевального оборудования в настоящее время также осуществляется в Навоиской, Джизакской и Ферганской областях.
Агропроизводителям для информации!
Правительственный проект при участии Минсельхоза РУ по льготной установке мобильного и стационарного габаритного оросительного оборудования (дождевальная система) в Узбекистане.
Перед началом установки оборудования специалисты ООО «Бургулаш хизмати» при Минсельхозе РУ проводят обследование земельного участка агропроизводителя, ставшего участником проекта, а также подготавливают проектно-техническую документацию.
❓Как стать участником проекта и приобрести габаритную дождевальную оросительную установку?
❓Какой должна быть минимальная площадь для орошения?
❓Под какие проценты выдаётся техника, какой срок выделяется на полное погашение лизинга и сколько длится льготный период?