Bugungi kunda O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi veb-sayti hamda ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalariga aholiga yer maydonlarini ajratish, yer uchastkasini ijaraga olish huquqlarini bekor qilish tartibi hamda yer munosabatlariga doir boshqa masalalar bo‘yicha ko‘plab savol va murojaatlar kelib tushmoqda. Shuni inobatga olib, vazirlikning Media-axborot tahlil bo‘limi tomonidan maʼlumot beruvchi maxsus videolavha tayyorlandi.
O‘zbekiston Respublikasi qonunchilik bazasida yerdan oqilona foydalanish va uni muhofaza qilish, tuproq unumdorligini oshirish, xo‘jalik yuritishning barcha shakllarini teng huquqlilik orqali rivojlantirish uchun sharoit yaratish, yuridik va jismoniy shaxslarning yer uchastkalariga bo‘lgan huquqlarini himoya qilishni taʼminlash, yer maydonlarini haqiqiy egalariga to‘g‘ri taqsimlash kabi masalalar bir qator hujjatlar orqali mustahkamlab qo‘yilgan.
Bu boradagi eng muhim asos O‘zbekiston Respublikasining Yer kodeksi hisoblanib, uning asosiy vazifalari yer munosabatlarini tartibga solish, shuningdek bu sohada qonuniylikni mustahkamlash, huquqbuzarliklarning oldini olishdan iborat. Xususan, ushbu kodeksning 5-moddasida yer munosabatlarini tartibga solish sohasida viloyatlar, Toshkent shahar davlat hokimiyati organlarining yerga egalik qilish va undan foydalanish, shuningdek yer uchastkasini ijaraga olish huquqlarini belgilangan tartibda ushbu Kodeksning 36-moddasiga muvofiq bekor qilish vakolatlari belgilangan.
Unga ko‘ra, yer uchastkasidan ixtiyoriy voz kechilganda, yuridik shaxs tugatilganda, yer uchastkasidan belgilanganidan boshqa maqsadlarda foydalanilganida, tuproq unumdorligi pasayib ketishi, kimyoviy va radioaktiv moddalar bilan ifloslanishiga eʼtiborsiz qaralganda, yer solig‘i, ijara haqi muntazam to‘lanmay kelinganda va bir qator boshqa vaziyatlarda ijaraga olish huquqi bekor qilinadi.
Bundan tashqari, Yer kodeksida yer uchastkasiga egalik qilish huquqi, yer uchastkasidan doimiy yoxud vaqtincha foydalanish huquqini tugatish holatlari batafsil tushuntirib berilgan. Qonunda belgilab qo‘yilishicha, mahalliy davlat hokimiyati organlari va davlat boshqaruvi organlari yer uchastkalariga bo‘lgan huquqlarni ochiq tanlov va elektron onlayn-auksion yakunlari to‘g‘risidagi bayonnomani bekor qilish yoki o‘zgartirish yo‘li bilan bekor qilishga haqli emas.
Respublikamizda mavjud dehqon xo‘jaliklari faoliyatini tartibga soladigan alohida hujjat O‘zbekiston Respublikasining “Dehqon xo‘jaligi to‘g‘risida”gi Qonunidir. Uning 25-moddasi dehqon xo‘jaligini yakunlovchi qoidalar va asoslariga bag‘ishlangan.

На веб-сайт и в социальные сети Министерства поступают вопросы по выделению земельных участков населению а также по порядку завершения дейсвия прав на аренду земельного участка и другие вопросы по земельным отношеням. Медиа-информационный аналитический центр Министерства подготовил специальный информационный видеорепортаж для разъяснения этих запросов.
Вопросы рационального использования и охраны земель, повышение плодородия почв, создание условий для равноправного развития всех форм хозяйствования, охрана прав юридических и физических лиц на земельные участки, правильное распределение земель между настоящими владельцами закреплены несколькими пунктами земельного законодательства Республики Узбекистан.
Основной документ, на который стоит ссылаться в этих вопросах – Земельный Кодекс Республики Узбекистан. В его задачи входит урегулирование земельных отношений, укрепление легитимности в этой области и предотвращение правонарушений. В частности, в 5-ой статье Кодекса определено, что прекращение прав владения и пользования землей, а также аренды земельного участка органов государственной власти областей и города Ташкента прекращаются в установленном порядке в соответствии со статьей 36 данного Кодекса.
Согласно этому пункту, право аренды земельного участка прекращается в случаях добровольного отказа от земельного участка, истечения срока, на который был предоставлен земельный участок, ликвидации юридического лица, использования земельного участка не по целевому назначению, не уделение должного внимания снижению плодородия почв, загрязнению химическими и радиоактивными веществами, систематического невнесения земельного налога и арендной платы, и в ряде других ситуаций.
Кроме того, в Земельном кодексе подробно разъяснено в каких случаях право на владение земельным участком, а также временного и постоянного его использования могут быть прекращены. Согласно закону, органы государственной власти на местах и органы государственного управления, не вправе прекращать права на земельные участки путем отмены или изменения протокола об итогах открытого конкурса и электронного онлайн-аукциона.
Специальным документом, регулирующим деятельность дехканских хозяйств республики, является Законом Республики Узбекистан «О дехканском хозяйстве». Статья 25 этого Закона посвящена правилам и основаниям ликвидации дехканского хозяйства.