O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Samarqandda o‘tayotgan oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha xalqaro konferensiya doirasida xorijiy hamkasblari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi.
Jumladan, Qatar munitsipalitet va atrof-muhit vaziri Abdulla bin Abdulaziz bin Turki as-Subayya bilan uchrashuvda tomonlar o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik aloqalarini mustahkamlash masalalari muhokama etildi. Aziz Voitov O‘zbekiston va arab mamlakatlari o‘rtasida agrar sohadagi hamkorliklar qadimdan mustahkam bo‘lib kelgani, bunda O‘zbekiston-
Qatar munosabatlari alohida o‘rin tutishini bildirdi.
Qatar tomoni chorvachilikni rivojlantirish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash borasidagi hamkorlikka tayyor ekanligini bildirdi. Bu taklifni mamnuniyat bilan qabul qilgan O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri, o‘z navbatida, meva-sabzavotchilik yo‘nalishida ham ikki tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklifni o‘rtaga tashladi. Bu taklif Qatar munitsipalitet va atrof-muhit vaziri tomonidan qabul qilinib, tegishli chora-tadbirlar ko‘rilishiga kelishib olindi.
Uchrashuv so‘ngida Qatar munitsipalitet va atrof-muhit vaziri Abdulla bin Abdulaziz bin Turki as-Subayya vazir Aziz Voitov va O‘zbekiston agrar sohasi vakillarini oktyabr oyida Qatarda o‘tkaziladigan “Qatar Expo” xalqaro ko‘rgazmasida qatnashishga taklif etdi.

Министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов провел двусторонние встречи со своими зарубежными коллегами в рамках международной конференции по продовольственной безопасности в Самарканде.
В частности, на встрече с министром муниципалитетов и окружающей среды Катара Абдуллой бен Абдулазизом бин Турки аль-Субайей, сторонами были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества. Азиз Воитов отметил, что сотрудничество между Узбекистаном и арабскими странами в аграрной сфере
было крепким с давних времен, и узбекско-катарские отношения занимают в них особое место.
Катарская сторона выразила готовность к сотрудничеству в развитии животноводства и обеспечении продовольственной безопасности. Министр сельского хозяйства Узбекистана, с благодарностью принявший эту инициативу, в свою очередь предложил наладить двустороннее сотрудничество в направлении производства плодоовощной продукции. Оно было принято министром муниципалитетов и окружающей среды Катара и решено, что будут приняты все соответствующие меры для реализации намеченных планов.
В завершение встречи министр муниципалитетов и окружающей среды Катара Абдулла бин Абдель Азиз бин Турки аль-Субайя пригласил министра Азиза Воитова и представителей аграрного сектора Узбекистана принять участие в международной выставке «Qatar Expo», которая состоится в Катаре в октябре.
Самаркандская конференция продолжается и на ее полях проходят двусторонние встречи, наполненные конкретикой и конструктивными диалогами.