Namanganning Pop tumanida joylashgan “Zamin grinvorld” MChJning pomidor yetishtirish faoliyatida bugungi o‘zbek tadbirkoriga xos tinimsiz oldinga intilish fazilati namoyon bo‘ladi.
Pop qishloq xoʻjaligi deganda ko‘pchilikning ko‘z oldiga paxtachilik keladi. Tumanda, shuningdek, g‘allachilik, sholikorlik, mevachilik, tokchilik, polizchilik, sabzavotchilik, chorvachilik, asalarichilik, pillachilik ham yaxshi rivojlangan.
Tuman sabzavotchiligida issiqxona xo‘jaliklari faoliyati alohida o‘rin tutadi. Mana shunday istiqbolli issiqxonalardan biri “Zamin grinvorld” MChJga qarashlidir. Korxona 2021-yilda 6 gektar yerga 3,9 mln AQSh dollariga teng zamonaviy issiqxona qurishga kirishadi. Mahalliy aholining ushbu tur mahsulotga bo‘lgan ehtiyojini qondirish hamda xorijga eksport qilib, valyuta tushumiga hissa qo‘shish, yuzga yaqin hamqishloqlarni ish bilan ta’minlash – bu maqsadlar biznesning asosiy tamoyili bo‘lmish shaxsiy manfaat ko‘rish bilan uyg‘unlashgan edi. Oradan bir yil o‘tib, 2022-yil sentabrda issiqxona ishga tushdi va ilk pomidor ko‘chatlari ekildi.
Korxona bozorda talabgir bo‘lgan, mahaliy sharoitlarga muvofiq keluvchi Fujimaru navini tanladi. Sifatli urug‘lik, agrotexnik tadbirlarning to‘g‘ri tashkil etilgani tez orada o‘z natijasini berdi – o‘sha yilning dekabr oyidayoq ilk hosil terib olindi. Pomidorning bu navi bir yillik bo‘lib, yil davomida hosil terib olish imkonini beradi. Natijada, jami maydoni 6 gektar bo‘lgan issiqxonada gektariga 200 tonnadan pomidor terib olish rejalashtirilgan. Issiqxonada pomidorlar bir tomondan terishga tayyor bo‘lib turgani holda, boshqa tomondan qiyg‘os gullab kelayotganini ko‘rib, bu reja asosli ekanligiga amin bo‘lasiz.
Lekin, korxona bu ish bilan kifoyalanib qolishni istamaydi. Shu kunlarda yonma-yon qilib 7 gektarli yana bir issiqxona barpo etilmoqda, u ishga tushish arafasida.
Hozirda hosil ichki bozorga chiqarilayotgan bo‘lsa-da, kelgusi rejalarda eksport bozorlariga chiqish ko‘zda tutilgan. Shu maqsadda xorijiy potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Tadbirkorlikning barakasi shundaki, bir tadbirkor ketidan yuzlab aholi ishli bo‘ladi, qozoni qaynab, turmushi obodlashadi. “Zamin grinvorld” MChJ issiqxonalari ham bundan mustasno emas. Bugungi kunda xo‘jalikda 80 nafar ishchi-xizmatchilar mehnat qilib kelmoqda. Korxona issiqxonalarning navbatdagi bosqichini ishga tushirgach esa, yana 100 ga yaqin aholi ish bilan ta’minlanadi. Bu esa, hududning umumiy farovonligi, iqtisodiy barqarorligiga salmoqli hissa bo‘lib qo‘shiladi.

Как и какими темпами двигаются вперёд отечественные предприниматели? Ответ на этот и другие вопросы можно получить изучая деятельность ООО «Замин Гринуорлд», в Папском районе Наманганской области, которое занимается выращиванием томатов.
Многие думают, что данный район занимается исключительно хлопководством. И действительно, раньше было именно так. Сегодня здесь получили развитие зерноводство, рисоводство, виноградарство, овощеводство, выращиваются бахчевые, разводятся крупный рогатый скот, пчелы, тутовый шелкопряд.
Особое место занимает в деятельность тепличных хозяйств. Одна из таких современных теплиц принадлежит ООО «Замин Гринворлд». В 2021 году компания начинает строительство высокотехнологичной теплицы, стоимостью 3,9 млн долларов США на 6 га. Удовлетворение спроса местного населения и содействие поступлению выручки за счет экспорта, обеспечение работой около сотни человек — эти цели переплетались с главным принципом предпринимательства, с личной заинтересованностью. Через год, в сентябре 2022 года, теплица была введена в эксплуатацию и высажены первые саженцы томатов. Компания выбрала сорт Фудзимару, пользующийся спросом на рынке и подходящий для местных условий. Качественные семена и правильная организация агротехнических мероприятий вскоре дали результаты – в декабре того же года был собран первый урожай. Этот сорт является однолетним и позволяет собирать урожай на протяжении всего года. В результате в теплице площадью 6 га планируется собрать до 200 тонн томатов с гектара. Когда с одной стороны видишь помидоры в теплице, готовые к сбору, и зеленый лук, цветущий с другой, понимаешь, что все расчёты верны. Однако компания не хочет останавливаться на
достигнутом. Рядом строится еще одна теплица площадью 7 га, которую вот-вот сдадут в эксплуатацию. В настоящее время урожай реализуется на внутренний рынок, но в дальнейшем планируется выход на внешние рынки. С этой целью ведутся переговоры с потенциальными зарубежными покупателями.
Преимущества развития предпринимательства в том, что благодаря реализации одного проекта трудоустраиваются сотни людей, их жизнь и их бытовые услуги улучшаются. Теплицы ООО «Замин Гринворлд» не исключение. Сегодня в хозяйстве работает 80 человек. После того, как предприятие запустит следующую очередь, будет трудоустроено еще 100 человек. Это естественно позитивно повлияет на качество жизни сельчан, общее благополучие и экономическую стабильность региона.