Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti “Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Hukumat qaroriga (275-son, 04.05.2021 y.) muvofiq, 2021/2022 o‘quv yilidan Toshkent davlat agrar universitetining Nukus filiali negizida tashkil etildi.
Institutda taʼlimning kredit-modul tizimi joriy etilgan, shuningdek, haftada besh kunlik o‘qish hamda haftaning shanba kuni mustaqil o‘zlashtirish kuni deb belgilandi.
2022/2023 o‘quv yilidan Institut tuzilmasida Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkiloti bilan hamkorlikda “Geoaxborot tizimlari” markazi va laboratoriyasi tashkil etiladi.
Shuningdek, Institut huzurida davlat muassasasi shaklidagi “Moyli ekinlar seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari” o‘quv-ilmiy markazi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.

Согласно постановлению Правительства (№ 275 от 04.05.2021 г.) «О мерах по созданию Института сельского хозяйства и агротехнологий Каракалпакстана» создан Институт сельского хозяйства и агротехнологий Каракалпакстана.
В вузе внедрена кредитно-модульная система образования, обучение будет вестись пять дней в неделю, а суббота определена днем самообразования.
С 2022/2023 учебного года совместно с германским обществом международного сотрудничества в структуре Института будут созданы Центр «Геоинформационные системы» и лаборатория. Также здесь будет налажена деятельность учебно-научного центра «Агротехнологии селекции, семеноводства и выращивания масличных культур».
Специалистам, приглашенным на работу в институт из-за рубежа и других регионов республики, на льготных условиях будет выделяться доступное строящееся жилье в Нукусе.