Toshkent davlat agrar universitetning shakllanishi Markaziy Osiyodagi ko‘plab boshqa oliy o‘quv yurtlari singari 1918-yilda mahalliy ziyolilar tashabbusi bilan tashkil qilingan Mirzo Ulug‘bek nomidagi Milliy Universitet nomi bilan chambarchas bog‘liq. 20-yillarda uning tarkibidagi 8 ta fakultet ichida – qishloq xo‘jaligi fakulteti faoliyat yuritgan. 1930-yil 26-mayda ushbu fakultet negizida mustaqil holda O‘rta Osiyo qishloq xo‘jaligi instituti tashkil qilingan va bir qancha o‘zgarishlardan so‘ng, 1934-yil oktyabridan Toshkent qishloq xo‘jaligi instituti deb nomlandi.
1991-yil aprel oyida oliy o‘quv yurti Toshkent davlat agrar universiteti maqomini oldi.
Universitet kichik bir fakultetdan qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Markaziy Osiyodagi yirik o‘quv va ilmiy markazga aylandi.
1969-yildayoq oliy o‘quv yurtida texnik taʼlim vositalari laboratoriyasi tashkil qilingan. 70-yillar boshida birinchi lingofon kabineti tashkil etilgan.
1979-yilda mustaqil ilmiy bo‘limlar tashkil qilindi: qishloq xo‘jaligi ilmiy tajriba stansiyasi, 1 ta muammoli va 4 ta sohaga oid ilmiy tekshirish laboratoriyalari, 1932-yilda Oliy o‘quv yurtida aspirantura tashkil qilindi.
Hozirgi kunda muassasada xalqaro munosabatlarni kengaytirish va chuqurlashtirishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Xorijiy oliy taʼlim muassasalari bilan 50 ga yaqin shartnoma va memorandumlar imzolangan. Ularga asosan universitetning talabalari Germaniya, Rossiya singari davlatlarda ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tab kelishmoqda, professor-o‘qituvchilar dunyoning turli davlatlariga halqaro loyihalar doirasida o‘quv kurslari va seminarlarda ishtirok etib kelishmoqda.

Формирование Ташкентского государственного аграрного университета, как и многих высших учебных заведений Центральной Азии, связано с Национальным университетом им. Мирзо Улугбека, организованного в 1918 году местной интеллигенцией. В 20-ые годы в его состав входили 8 сельскохозяйственных факультетов. 26 мая 1930 года на базе этих факультетов был основан Средне-Азиатский сельскохозяйственный институт, а после нескольких изменений в октябре 1934 года он был переименован в Ташкентский институт сельского хозяйства.
В апреле 1991 года высшее учебное заведение получило статус Ташкентского государственного аграрного университета.
В первые годы институт готовил специалистов по агрономии, хлопководству, селекции и семеноводству, защите растений и шелководству. В 1941 году в нем была начата подготовка специалистов по плодоовощеводству, в 1942 году – по виноградарству, в 1944 году – по лесомелиорации, в 1945 году – по агрохимии и почвоведению, защите растений, в 1952 году – по экономике сельского хозяйства, в 1959 году – по бухгалтерскому учету в сельском хозяйстве, в 1978 году – по зоотехнике. С 1959 года в вузе была организована подготовка специалистов заочной формы обучения без отрыва от производства.
Наряду с подготовкой кадров для своей страны, с 1946 по 1993 годы институт подготовил 1 039 специалистов с высшим образованием для 71 зарубежной страны, 207 кандидатов наук и докторов наук для 40 стран. В вузе при кафедрах повысили свою квалификацию 111 специалистов из 25 стран, на курсах ООН, работавших при вузе с 1976 по 1990 годы, прошли обучение 615 специалистов из 75 стран.