Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) FAO-GEF hamkorligidagi “O‘zbekistonning tog‘ va vodiy hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish” loyihasi doirasida Toshkent davlat agrar universiteti bilan bitim tuzdi. Mazkur kelishuv doirasida FAO Namangan, Sirdaryo va Qashqadaryo voliyatlarida joylashgan 4 ta namunaviy uchastkalarda tanazzulga uchragan o‘rmonlarni qayta tiklash, yaylovlarni barqaror boshqarish, plantatsiyalar yaratish, yog‘ochdan bo‘lmagan o‘rmon mahsulotlarni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar rejasini ishlab chiqish yuzasidan vazifalarni bajarish borasida Universitetga moliyaviy yordam ko‘rsatadi.
Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlarida bo‘lgani kabi O‘zbekistonda ham o‘rmonlar cho‘llanishga qarshi kurashish, eroziya va boshqa tabiiy kataklizmlarning oldini olish, shuningdek, sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari va yaylovlarni tanazzuldan himoya qilishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi. Ular ekologiya, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik va suv resurslarini saqlashga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi.
O‘zbekiston aholisining aksar qismi qishloq joylarda istiqomat qiladi, shuning uchun aholining farovonligi to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘rmonlarga va davlat o‘rmon fondining boshqa toifalariga bog‘liq. Biroq mavjud tizimli va holatlarga bog‘liq bo‘lgan nuqsonlar tufayli daraxtlarni o‘zboshimchalik bilan kesish va nazoratsiz mol boqish holatlari uchrab turadi.
«Shu munosabat bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti O‘zbekistonda o‘rmonlarni barqaror rivojlantirishni targ‘ib qilish borasida muhim ishlarni amalga oshirmoqda. Bunda o‘rmon xo‘jaligini boshqarish va o‘rmon resurslaridan foydalanishning shunday usulini qo‘llash nazarda tutilmoqdaki, mahalliy aholiga o‘rmon mahsulotlaridan yanada kengroq foydalanish, o‘rmonlarni boshqarishda bevosita ishtirok etish, o‘rmon hosildorligini va shu bilan birga, ularning ekologik funksiyasi, estetikasi va rekreatsion qimmatini, biologik va landshaft xilma-xilligini saqlab qolish imkoni beriladi», – ta’kidladi FAO/GEFning “O‘zbekistonning tog‘ va vodiy hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish” loyihasi koordinatori Olimjon Qaxxorov.
FAO va Global ekologiya fondining «O‘zbekistonning tog‘ va vodiy hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish» loyihasi 2018-yildan Sirdaryo, Pop, Kitob va Dehqonobod o‘rmon xo‘jaliklarida amalga oshirilyapti. Mazkur hududlarda o‘rmonlarni barqaror boshqarish, sun’iy yo‘ldosh navigatsiyasidan foydalangan holda o‘rmon hududlarining axborot tizimlari va elektron xaritalarni yaratish, gender tenglikka rioya qilish masalasiga alohida e’tibor bergan holda, mahalliy aholini o‘rmonlarni barqaror rivojlantirish jarayoniga faol jalb qilish bo‘yicha zaruriy ishlar olib borilyapti.
Yangi kelishuvga ko‘ra, Toshkent davlat agrar universiteti ko‘chatxonalar, yong‘oq, mevali ekin plantatsiyalari, yog‘och olishga mo‘ljallanmagan o‘rmon mahsulotlari va qayta ishlash infratuzilmasini yaratish, shuningdek, dala-tajriba maydonlarida yaylovlarni tiklash uchun texnik tavsifnomalarni ishlab chiqishda yordam beradi. FAO hamda universitet orasidagi mazkur kelishuv doirasidagi hamkorlik o‘rmonlarni saqlab qolish va ulardan foydalanishning ma’muriy, huquqiy, texnik, iqtisodiy, ijtimoiy, ekologik va gender sohalarini qamrab olgan holda, O‘zbekistondagi o‘rmonlarni barqaror boshqarishni ta’minlashga munosib hissa qo‘shishi kutilmoqda.

Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций (ФАО) заключила соглашение с Ташкентским государственным аграрным университетом в рамках проекта ФАО/ГЭФ «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана». В рамках соглашения ФАО окажет финансовую поддержку Университету для выполнения задач по разработке Плана действий по восстановлению деградированных лесов, устойчивому управлению пастбищами, созданию плантаций, развитию недревесной лесной продукции на 4-х пилотных участках, расположенных в Наманганской, Сырдарьинской и Кашкадарьинской областях.
В Узбекистане, как и в других странах Центральной Азии, леса играют важнейшую роль в борьбе с опустыниванием, предотвращением эрозии и другими природными катаклизмами, а также в защите орошаемых сельскохозяйственных угодий и пастбищ от деградации. Они оказывают существенное влияние на экологию, сельское хозяйство, животноводство и сохранение водных ресурсов.
Значительная часть населения Узбекистана проживает в сельской местности, в связи с чем благосостояние жителей напрямую связано с лесами и другими категориями государственного лесного фонда. Однако, вследствие существующих системных и ситуационных пробелов, имеют место случаи самовольной вырубки деревьев и неконтролируемый выпас скота, что является причиной деградации лесов.
«В этой связи Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций ведет значимую работу по продвижению устойчивого управления лесами в Узбекистане. Под этим подразумевается такое ведение лесного хозяйства и такой характер использования лесных ресурсов, которые позволяют дать возможность местному населению более широко использовать лесную продукцию, непосредственно участвовать в устойчивом управлении лесами, сохранять не только продуктивность лесов, но и их экологические функции, эстетическую и рекреационную ценность, биологическое и ландшафтное разнообразие», — отметил координатор проекта ФАО/ГЭФ «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана» Олимжон Каххаров.
Проект ФАО и Глобального Экологического Фонда «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана» реализуется с 2018 года в Сырдарьинском, Папском, Китабском и Дехканабадском лесхозах. На данных территориях ведутся работы по устойчивому управлению лесами, созданию информационных систем и электронных карт лесных территорий с использованием спутниковой навигации, широкому вовлечению местного населения в процесс устойчивого управления лесами с особым упором на соблюдение гендерного равенства.
Согласно новому соглашению, Ташкентский государственный аграрный университет окажет содействие в разработке технических характеристик для создания питомников, плантаций орехоплодных культур, недревесных лесных продуктов и перерабатывающей инфраструктуры, а также для восстановления пастбищ на демонстрационных участках. Ожидается, что сотрудничество между ФАО и университетом в рамках данного соглашения внесет вклад в обеспечение устойчивого управления лесами в Узбекистане, которое охватывает административные, правовые, технические, экономические, социальные, экологические и гендерные аспекты сохранения и использования лесов.