Aslida ozar elining mehnatkashligi qardosh O‘zbekiston xalqiga juda o‘xshash. Yerni yaxshi ko‘radi ular. Mehrni ham zamindan topgani bor gap. So‘nggi yillarda Ozarbayjonda agrar tarmoqda amalga oshirilgan islohotlar tufayli qishloq xo‘jaligi yuksalmoqda. Tobora Yevropa va Osiyo bozorlari zabt etilayotir.
Bu esa tadbirkorlik muhiti va ko‘nikmasi jadal rivoj topayotganidan darak. “Pasha” xoldingi tarkibiga kiruvchi “Agro Food Investment” va “Grand Agro Invitro” korxonalari misolida fikrimizni davom ettiramiz. 2020 yilda asos solingan tijorat loyihalari bugungi kunda mamlakat qishloq xo‘jaligi tarmog‘ida o‘ziga hos o‘ringa ega bo‘la olayapti.
“Grand Agro Invitro” korxonasi 10 gektar maydonda joylashgan bo‘lib, 2000 kvadrat metrida zamonaviy laboratoriyalar, 3.6 gektarida esa so‘nggi texnologiyalar bilan jihozlangan issiqxonalar barpo etilgan. Mazkur korxona qishloq xo‘jaligi uchun yiliga 4 mln dona payvantak yetishtirib bermoqda. Bundan tashqari 2 mln dona ko‘chat tayyorlab bermoqda. Faqat shu emas. O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi soha vakillaridan iborat delegasiya mazkur korxona ayni o‘zi yetishtirgan payvantak va ko‘chatlarni dastavval o‘zida sinab ko‘rishiga guvoh bo‘ldi. Masalan, “Grand Agro Invitro” korxonasini o‘rab turgan hudud va unga tutash manzilda, ja’mi 2.5 ming gektar maydonda zaytun bog‘lari barpo etilgan. Zaytun plantasiyasining e’tiborga molik jihati ayni ko‘chatlar mahalliy iqlim sharoitiga to‘la moslashgan hamda hosildorligi yuqori sanaladi. Ko‘chatlarning bari o‘zining mahsuloti sanaladi. Sinalgan, boshqalar ham daladan ko‘rib, laboratoriyadan haridga shartnoma imzolashlari mumkin. Faqat shugina emas. O‘zbekiston delegasiyasining diqqati yangi nav hamda ko‘chatlarga qaraldi.
Masalan, Surxon vohasi taraflarda anorning donsiz navi borligi haqida bozorlarda ma’lumotlar yuradi. Sotuvchilar ham borligini ta’kidlashadi. Ammo bu navni ko‘z ko‘rib, og‘iz ta’m tortmagan, ko‘pchilikning. Biz ayni Kaliforniya (AQSh)da seleksiya natijasida yetishtirilgan Vanderful (Agricola Cuyuma S.A “Wonderful”) navini ko‘rishga muyassar bo‘ldik. Bu nav danagi nihoyatda yumshoqligi bilan yo‘qday his paydo qiladi. Genetik olimlarning fikriga ko‘ra umuman urug‘siz meva bo‘lmaydi. Otalik mavjud bo‘lmasa, uning keyingi taqdiri xavf ostida bo‘ladi. Shuning uchun anorning danaksiz emas, danagi yumshoq va o‘ta kichkina navi deb ishlatilishi maqsadga muvofiq. Vanderful bugungi kunda har tomonlama o‘zini oqlagan nav hisoblanadi. Delegasiya a’zolari yana bir yangilikni ko‘zdan kechirdilar. Bu Diospiros oilasiga taalluqli “Olmos siymo” nav (Roja brilliant) xurmosi. Dunyo bozorida juda talab katta hisoblanadi unga. Ozar olimlari mazkur navni ham payvantak orqali ko‘chat holiga keltirib, undan hosil olishga muvaffaq bo‘lganlar. Mahsulot nihoyatda ko‘rimliligi hamda narxi yuqoriligi bilan boshqalaridan ajralib turadi. Ozarbayjonda mazkur navni seleksiya qilingani ham bor. Buni “Shish burun” deb atashadi. Bu mahalliy nav bilan chatishgan duragay. MDH bozorlarida ham uni uchratish mumkin. Ayni kuz boshidan boshlab, iste’mol bozorlari shish burunlar bilan to‘ldiriladi. Mana shu nav sotib bo‘lingach, boshqa xurmolar savdosi yurisha boshlaydi.
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi delegasiyasi shu kuni yana bir manzilga tashrif buyurdi. “Agro Food Investment” korxonasi. Bir xoldingga qarashli tijoriy loyiha davomi. Kiraverishda “Azbadam” peshtahtasi ilingan. Menimcha tarjimaga xojat yo‘q. Korxonaning 600 gektar maydonni egallagan bodomzori bor. Mazkur bog‘lar yaxshi hosil natijasida 6 ming tonna meva berar ekan. 2020 yilda asos solingan korxonada asosan bodom mevasi qayta ishlanadi, saralanadi va qadoqlanadi. 4 ta nav ushbu zavodni qabul qilish dastgohlariga moslangan. Soatiga 1 tonna mahsulot mavsumda tinim bilmay qayta ishlashga yuz tutadi. Avtomatlashtirilgan jarayon o‘z o‘rnida korxonada ish uslubini maqbullashtirish va ishlab chiqarishdan orttirilgan mablag‘ni ilmiy izlanishga yo‘naltirish imkonini bermoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur korxona 2022 yil yakunlariga ko‘ra O‘zbekistonga 80 tonna tozalangan va saralangan bodom eksportini amalga oshirgan. Turdosh ishlab chiqarish majmualaridan farqli jihati – bu yerda o‘zining 500 tonna yuk saqlashga ixtisoslashgan maxsus omborxonaning borligi.

Трудолюбивый азербайджанский народ во многом очень похож на братский народ Узбекистана. Они любят работать на земле. И не зря говорят, что земля отвечает взаимностью. В последние годы сельское хозяйство Азербайджана развивается и растет благодаря проводимым реформам. Занимается всё больше ниш на европейских и азиатских рынках. Это признак того, что предпринимательство вкупе с современными методами работы даёт свои плоды.
Это можно увидеть на примере предприятий «Агро Фуд Инвестмент» и «Гранд Агро Инвитро», входящих в состав холдинга «Паша». Проекты, реализация которых началась в 2020 году, сегодня занимают особое место в развитии всего аграрного сектора. На 10 гектарах предприятия «Гранд Агро Инвитро» расположились современные лаборатории площадью 2 000 квадратных метров и оборудованные по последнему слову техники теплицы на 3,6 гектар. Это предприятие ежегодно производит 4 миллиона черенков для нужд сельского хозяйства. Помимо этого, здесь выращивается 2 миллиона саженцев. Но это ещё не всё. Делегация в составе представителей агропромышленного комплекса Узбекистана стала свидетелем того, как на предприятии были проведены испытания выращенных здесь же черенков и саженцев.
На территории вокруг предприятия «Гранд Агро Инвитро» заложены оливковые рощи площадью 2,5 тысячи гектар. Примечательным является то, что саженцы полностью адаптированы к местным климатическим условиям и их продуктивность достаточно высока. И, конечно, выращены они здесь же, на предприятии. Любой может проследить за развитием деревца в полевых условиях и тут же подписать договор на покупку. Понятно, что внимание делегации Узбекистана было приковано к новым сортам и саженцам. Например, часто можно слышать, что в Сурхандарье есть сорт граната без косточек. Торговцы подтверждают его наличие. Но многие ещё не видели и не пробовали этот сорт. Нам представилась возможность увидеть сорт «Чудесный» (Agricola Cuyuma S.A. «Wonderful»), выведенный в результате селекции в Калифорнии (США). Косточки этого сорта чрезвычайно мягкие и ни на что не похожи. По мнению генетиков, плодов вообще без семян не существует. Ведь при отсутствии отцовства на карту поставлена дальнейшая судьба сорта. Поэтому, чем гранат без косточек, лучше с косточками, но мягкими. Сорт «Чудесный» сегодня во всех отношениях себя оправдал.
Члены делегации познакомились еще с одним новшеством. Это сорт хурмы «Diamond shape», принадлежащий семейству «Diospyros». Он пользуется большим спросом на мировом рынке. Ученым удалось вырастить этот сорт путем прививки и получить урожай. Продукт отличается своим внешним видом и высокой ценой. Есть и сорт, который по праву считается истинно азербайджанским. Это «Шишбурун» — гибрид, скрещенный с местным сортом. Его можно встретить на рынках стран СНГ. После продажи урожая этого сорта, начнется торговля другими видами хурмы. Делегация Узбекистана в этот день посетила еще одно предприятие – «Агро Фуд Инвестмент», имеющее непосредственное отношение к тому же холдингу. На входе расположен прилавок с вывеской «Азбадам». Пожалуй, перевод не нужен. Здесь разбит миндальный сад площадью 600 гектар. Урожайность составляет в среднем 6 тысяч тонн. Предприятие, основанное в 2020 году, к тому же перерабатывает, сортирует и упаковывает миндаль. К технологиям завода адаптированы 4 сорта миндаля. В сезон мощности позволяют перерабатывать 1 тонну продукции в час. В свою очередь, автоматизированный процесс позволяет оптимизировать порядок работы на предприятии и направлять средства, полученные от производства, на научные исследования. Согласно полученным данным, до конца 2022 года это предприятие экспортировало в Узбекистан 80 тонн очищенного и сортированного миндаля. Отличием от аналогичных производственных комплексов является наличие специального склада вместимостью 500 тонн.