O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi raqamlashtirish markazi tashkil etilganiga mart oyida ikki yil to‘ladi. Markazning asosiy faoliyat yo‘nalishlari quyidagilardan iborat:
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish markazida Qirg‘iziston Respublikasi va O֮‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida 2023-2025-yillarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining savdo aylanmasi hajmini oshirish va agrosanoat majmui sohasida qo‘shma investitsion loyihalarni amalga oshirish doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmuini raqamlashtirish markazi direktori Saidagzam Alimov Qirg‘iz Respublikasi Agroiqtisodiyot vazirligi huzuridagi “Agro Smart” raqamlashtirish va marketing markazi direktori Qodirbek Burabaevga markaz faoliyati haqida so‘zlab berdi.
Farg‘ona viloyatidagi pilot loyiha misolida Markaz tomonidan ishlab chiqilgan “Geoportal” platformasining ishlash jarayoni namoyish etildi. Bu yerda “Geoportal” – dasturiy texnologik ta’minoti fazoviy ma’lumotlar bilan ishlashi uchun (sug‘oriladigan va sug‘orilmaydigan), suv resurslari, monitoring tizimlari va qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirish to‘g‘risidagi barcha ma’lumotlar aniq ko‘rsatilgan.
Uning asosiy vazifasi – bu kartografik web-xizmatlar asosida geoma’lumotlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri olish, meteografiya, interfaol veb-vizualizatsiya, interfaol veb-xizmatlari asosida geografik ma’lumotlarni yuklab olish va chop etish, filtrlash va kataloglashtirish, saqlash xizmatlari va vositalari bilan ta’minlashdan iborat.
Platforma fazodan olingan suratlardan foydalangan holda to‘ldiriladi. Kelgusida bunday loyihalar butun O‘zbekiston bo‘ylab ishlab chiqilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, hozirda maxsus kameralar bilan jihozlangan kartografik va multispektral dronlar sotib olinmoqda. Dronlardan olingan manbalar o‘simliklarda so‘riladigan yorug’lik haqida ko’p miqdordagi ma’lumotlarni to’plash imkonini beradi. Olingan ma’lumotlar asosida, ekish holati to’g’risida xulosa chiqarish mumkin. Bu, o’z navbatida, qishloq xo’jaligini boshqarishga innovatsion yondashuvni, shuningdek yerlardagi dehqonchilik ishlarini aniq korishni ta’minlaydi.
Saidagzam Alimov, shuningdek, kelajakda Markaz ma’lumotni qayta ishlash uchun sun’iy intellektdan foydalanish rejalashtirganini ham aytib o‘tdi. Sun’iy intellektning mexanizmlar va tizimlarga integratsiyalashuvi odatdagi, jismoniy mehnat talab qiladigan yoki murakkab jarayonlarni avtomatlashtirish, shu jumladan, ularning aniqligi va ishchanligini oshiradi.

Центру цифровизации при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан в марте исполняется два года. Основными направлениями деятельности Центра являются:
В рамках реализации совместных инвестиционных проектов в сфере агропромышленного комплекса (АПК) и увеличения товарооборота сельскохозяйственной продукции между Кыргызской Республикой и Республикой Узбекистан на 2023-2025 гг. прошла встреча в Центре цифровизации АПК при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Директор Центра цифровизации АПК при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан Саидагзам Алимов своему коллеге из Кыргызской Республики Кодырбеку Бурабаеву, директору Государственного предприятия Центра цифровизации и маркетинга «Агро Смарт» при Министерстве сельского хозяйства Кыргызской Республики рассказал о деятельности Центра.
Так, на примере пилотного проекта по Ферганской области была продемонстрирована работа платформы «Геопортал», разработанной Центром. Здесь наглядно показаны все данные по земельным угодьям (орошаемым и неорошаемым), водным ресурсам, системам мониторинга и размещения сельхозкультур и др. «Геопортал» – программно-технологическое обеспечение для работы с пространственными данными.
Его основная задача – обеспечение средствами и сервисами хранения и каталогизации, публикации и загрузки пространственных (географических) данных, поиска и фильтрации по метаданным, интерактивной веб-визуализации, прямого доступа к геоданным на основе картографических веб-сервисов. Платформа заполняется с использованием космоснимков. В дальнейшем подобные проекты планируется разработать по всему Узбекистану.
Кроме того, в настоящий момент закупаются картографические и мультиспектральные дроны, которые оборудованы специальными камерами. Данные с дронов позволяют собирать большой объем информации о свете, поглощенном растениями и отраженном от них. На основе полученных данных делается вывод о состоянии посадок. Это в свою очередь обеспечивает инновационный подход к ведению сельского хозяйства, а также точечного земледелия.
Также Саидагзам Алимов поделился планами на будущее, что Центр планирует применять искусственный интеллект (ИИ) для обработки информации. Интеграция ИИ в механизмы и системы позволит автоматизировать рутинные, трудоемкие или сложные процессы, в том числе повысить их точность и производительность.