O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov, O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligi vaziri Shavkat Hamroyev, Sirdaryo viloyati hokimi Akmaljon Mahmudaliyev, Xovos tumani hokimi Uchqun Kamolov, shuningdek, vazirlik delegatsiyalari ishtirokida Sirdaryo viloyatida joylashgan “RS Success Agro” biotexnologik sanoat qishloq xo‘jaligi kompleksining investitsiya loyihasini ishlab chiqish bo‘yicha uchrashuv o‘tkazildi.
Delegatsiya aʼzolari “RS Success Agro” birinchi biotexnologik sanoat qishloq xoʻjaligi majmuasi faoliyati bilan tanishdilar, moyni soxta narsalardan ishonchli himoya qiluvchi va mahsulotning haqiqiyligini kafolatlovchi “Leodar” avtomatlashtirilgan kannabis moyini quyish liniyasining ilgʻor texnologiyalarini koʻrdilar.
“RS Success Agro” biotexnologik sanoat agromajmuasi bosh direktori Robiya Ibragimova vazirlarni qadoqlash va shishaga qadoqlangan “Leodar” kannabis moyini innovatsion texnologik liniyalari, qishloq xo‘jaligi hayvonlari uchun tola va ozuqa ishlab chiqarish liniyasi bilan tanishtirdi.
Bugungi kunda RS Success Agro O‘zbekistonda kannabis yetishtirish va oziq-ovqat mahsulotlari va texnik kannabis ishlab chiqarish an’analarini qayta tiklamoqda.
Malumot uchun
“RS Success Agro” agromajmuasi Sirdaryo viloyatida joylashgan. Bugungi kunga qadar u Oʻzbekistonda texnik kannabis yetishtirish, qayta ishlash, saqlash va tashish boʻyicha litsenziya olgan birinchi kompaniya hisoblanadi.
O‘zbekistonda kannabisni yetishtirish va sanoat maqsadlarida foydalanish Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 7-dekabrdagi qarori bilan tartibga solinadi. 770-sonli “Giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarni ishlab chiqarish yoki ishlab chiqarish bilan bog‘liq bo‘lmagan kannabis o‘simligidan sanoat maqsadlarida foydalanish va yetishtirishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”.
Ushbu hujjat 0,2% dan kam THC (tetrahidrokannabinol) ni o‘z ichiga olgan va litsenziya bilan mamlakatda yetishtirishga ruxsat berilgan navlarni belgilaydi.

Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов, Министр водного хозяйства Республики Узбекистан Шавкат Хамраев, хоким Сырдарьинской области Акмалджон Махмудалиев, хоким Хавастского района Учкун Камалов, а также делегации министерств провели рабочее совещание по развитию инвестиционного проекта биотехнологического индустриального агрокомплекса «RS Success Agro», расположенного в Сырдарьинской области.
Делегация ознакомилась с работой первого биотехнологического индустриального агрокомплекса «RS Success Agro», с передовыми технологиями автоматизированной линии розлива масла из конопли «Leodar», которые надежно защищают продукт от подделок и гарантируют подлинность.
Робия Ибрагимова, генеральный директор биотехнологического индустриального агрокомплекса «RS Success Agro», ознакомила министров с инновационными технологическими линиями розлива и бутилирования масла из конопли «Leodar», линией производства волокна и кормов для сельскохозяйственных животных.
Сегодня «RS Success Agro» возрождает в Узбекистане традиции коноплеводства и производства пищевых продуктов из технической конопли.
Агрокомплекс «RS Success Agro» расположен в Сырдарьинской области. На сегодняшний день – первая компания, которая получила в Узбекистане лицензию на выращивание, переработку, хранение, транспортировку технического каннабиса.
В Узбекистане культивирование и использование конопли в промышленных целях регулируются Постановлением Кабинета Министров от 7.12.2020г. № 770 «О мерах по упорядочению деятельности использования и выращивания растения каннабис в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ». В данном документе определены сорта, которые содержат ТГК (тетрагидроканнабинола) менее 0,2% и разрешены к выращиванию на территории страны при наличии лицензии.