Dehqon xo‘jaligini yuritish uchun fuqarolarga yer ajratishda ochiq, oshkora, shaffof tizim yaratilgan. Bu yerlar “Е-auksion” savdo platformasida ochiq elektron tanlov orqali ajratilmoqda. Elektron tanlovda ishtirok etib, yerdan foydalanish imkoniyatga ega bo‘lgan dehqonlar o‘ziga ajratilgan yer maydoniga ekin ekib, daromad ko‘rishmoqda, natijada, oilalariga baraka kirmoqda.
Kimlarga imtiyozlar bor? Yer ajratishda «Temir daftar», «Ayollar daftari» va «Yoshlar daftari»ga kiritilgan hamda xorijdan qaytgan mehnat muhojirlariga ustuvorliklar beriladi. Bundan tashqari, ushbu daftarlarga kiritilgan aholiga dehqon xo‘jaligini yuritish uchun yer uchastkalari ochiq elektron tanlov orqali ijaraga berilganda, mazkur nazarda tutilayotgan shaxslar yuqoridagi daftarlardan chiqarilmaydi va ular uchun qonunchilikda belgilangan barcha imtiyoz va preferensiyalar bir yil muddatga saqlab qolinadi.
Qanday yer maydonlari ajratiladi? O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 23- noyabrdagi PQ-20 va 2022-yil 10-sentyabrdagi PQ-373-son qarorlariga ko‘ra, fermer xo‘jaliklari va klasterlarning paxta va g‘alladan qisqartirilgan, aholi punktlariga yaqin hamda suv taʼminoti yaxshi bo‘lgan 100 ming gektar ekin yer maydonlari fuqarolarga ochiq elektron tanlov orqali ijara huquqi asosida 431 mingdan ortiq dehqon xo‘jaliklariga ajratib berildi.
Ajratilgan yerlarda “Bir hudud — bir mahsulot” tamoyili asosida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish uchun 18,4 ming gektar sabzavot, 10,3 ming gektar poliz, 10,1 ming gektar kartoshka, 21 ming gektar moyli va dukkakli, 33 ming gektar boshqa ekinlar ekildi. Natijada 2022-yilda 1,8 mln tonna (asosiy maydonda 1,4 mln tn, takroriy maydonda 300 ming tn) qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirilib, 1,3 mln nafar yangi ish o‘rinlari yaratildi.
2023-yilda esa jami 96 ming 655 gektar ekin yer maydonlari 350 mingdan ziyod lotlarga bo‘lingan holda aholiga dehqon xo‘jaligini yuritish uchun ajratib beriladi. Dehqon xo‘jaligini yuritish uchun suv taʼminoti yaxshi bo‘lgan yerlardan — Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida 0,15 gektardan 1 gektargacha, boshqa viloyatlarda 0,30 gektardan 1 gektargacha hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 0,30 gektardan 2 gektargacha bo‘lgan o‘lchamlarda, kam suvli yerlardan — viloyatlarda 0,50 gektardan 1 gektargacha hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 0,50 gektardan 2 gektargacha bo‘lgan o‘lchamlarda 30 (o‘ttiz) yil muddatga ijaraga beriladi.
Tanlovda ishtirokchi qanday imtiyozlarga ega bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 24-noyabrdagi 709-sonli qarori bilan dehqon xo‘jaligini yuritish uchun yer maydonlarini ajratish bo‘yicha Reglament tasdiqlangan bo‘lib, unga ko‘ra, fuqarolar dehqon xo‘jaligini yuritish uchun bir marta ochiq elektron tanlov orqali yer uchastkasi olishi mumkin.
Ushbu ekin yer maydonlarini dehqon xo‘jaligi yuritish maqsadida aholiga berish uchun tashkil etiladigan ochiq elektron tanlovda 1 nafar talabgor ishtirok etgan taqdirda ham istisno tariqasida, tanlov o‘tkazilgan hisoblanadi.
Shuningdek, mahsulot yetishtiruvchilarga qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik, ko‘chat, mineral o‘g‘it va kimyoviy vositalar yetkazib beriladi, shuningdek, zaruriy agrotexnik xizmatlar ko‘rsatish ishlarini tashkil etiladi.
Videolavhamizda Navoiy viloyatida ham ushbu tanlov orqali yer maydoniga ega bo‘lib, yaxshi daromad olishni va uni xorijiy davlatlarga eksport qilishni ko‘zlayotgan dehqonlar haqida hikoya qilamiz.

Создана открытая, прозрачная система выделения гражданам земли для ведения хозяйства. Эти земли выделяются путем открытого электронного конкурса на торговой площадке «Е-auksion». Принимая участие в электронном конкурсе, фермеры, которые имеют возможность пользоваться землей, сажают урожай на выделенной им земле и получают доход с нее.
Кто имеет право принять участие? При распределении земель приоритет отдается трудовым мигрантам, включенным в «Железный реестр», «Женский реестр» и «Молодежный реестр» и вернувшимся из-за границы. Кроме того, при передаче в аренду земельных участков для ведения сельского хозяйства резидентам, включенным в эти реестры, посредством открытого электронного конкурса, указанные лица не исключаются из указанных реестров и все установленные законодательством льготы и преференции для них сохраняются в течение одного года.
Какие выделяются земельные участки? Согласно постановлениям Президента Республики Узбекистан ПП-20 от 23 ноября 2021 г. и ПП-373 от 10 сентября 2022 г. фермерские хозяйства и кластеры сократили производство хлопка и зерна, приблизили к населенным пунктам и водоснабжению 100 000 га хороших пахотных земель. Земельные участки были выделены более чем 431 000 фермерам на правах аренды посредством открытых электронных торгов.
Засеяно 18,4 тыс. га овощей, 10,3 тыс. га риса, 10,1 тыс. га картофеля, 21 тыс. га масличных и зернобобовых культур, 33 тыс. га других культур. В результате в 2022 году будет произведено 1,8 млн т сельхозпродукции (1,4 млн т по основному направлению, 300 тыс. т по второстепенному), создано 1,3 млн новых рабочих мест.
Всего в 2023 году для ведения сельского хозяйства населению будет выделено 96 655 га пашни, разделенной на более чем 350 000 участков. Из земель с хорошей водообеспеченностью для ведения сельского хозяйства — от 0,15 до 1 га в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях, от 0,30 до 1 га в других областях и от 0,30 до 2 га в Республике Каракалпакстан в размерах из маловодных земель — от 0,50 до 1 га в областях и от 0,50 до 2 га в Республике Каракалпакстан сроком на 30 лет.
Какие преимущества получит участник конкурса?
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 709 от 24 ноября 2021 года утверждено Положение об отводе земель для ведения фермерского хозяйства, согласно которому граждане, открытые для ведения фермерского хозяйства, могут получить земельный участок через электронный отбор.
В порядке исключения, даже если в открытом электронном конкурсе, организуемом в целях предоставления населению площадей пашни, участвует 1 заявитель, конкурс считается состоявшимся.
Также производителям доставляются материально-технические ресурсы, необходимые для выращивания сельскохозяйственных культур, в том числе семена, саженцы, минеральные удобрения и химикаты, а также оказываются необходимые агротехнические услуги.
В нашем видео-материале мы рассказываем о фермерах Навоийской области, которые получили землю благодаря этому конкурсу и хотят получить хороший доход и экспортировать ее в зарубежные страны.