O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligida Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohalari statistikasini raqamlashtirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha idoralararo Ishchi guruhining ikkinchi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ochiq muloqot tarzida o‘tkazilgan tadbirda Davlat statistika qo‘mitasi va Qishloq xo‘jaligi vazirligida shakllanayotgan statistik maʼlumotlarning aniqligini oshirish, maʼlumotlarni shakllantirish jarayonlarida inson omilini qisqartirish, o‘zaro elektron hamkorlikni kuchaytirish va bu borada amalga oshirilayotgan ishlarning holati muhokama qilindi.
Uchrashuvda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarining dastlabki reestri namunasi, “Agrosanoatni raqamlashtirish markazi” DM tomonidan yaratilayotgan “Agroplatforma” axborot tizimida qo‘llash uchun ishlab chiqilgan mahsulotlar klassifikatori loyihalari va ularni takomillashtirish bo‘yicha takliflar bildirilib, maʼqullandi.

В Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялось второе заседание межведомственной рабочей группы по поддержке цифровизации статистики сельского хозяйства и пищевой промышленности.
На мероприятии, проведенном в форме открытого диалога, специалисты обсудили повышение достоверности статистических данных, формируемых в Государственном комитете по статистике и Минсельхоза РУ, снижение человеческого фактора в процессах подготовки данных, усиление взаимного электронного сотрудничества, а также текущее состояние работ в этом направлении.
На заседании были представлены для рассмотрения проекты предварительного реестра сельхозтоваропроизводителей, классификатора продукции, разработанные для использования в информационной системе «Агроплатформа», создаваемой ГУ «Центр цифровизации агропромышленного комплекса», и одобрены предложения по их совершенствованию.