Mamlakatimizdagi Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA) vakolatxonasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markazi, Urug‘chilikni rivojlantirish markazi hamda “Agrosanoat majmuida xizmatlar ko‘rsatish markazi” Davlat unitar korxonasining rahbar-mutaxassislari ishtirokida hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda TIKA agentligi tomonidan taklif qilingan “O‘zbekistonda urug‘chilik sohasining barqаror rivojlanishiga hissa qo‘shish va malaka oshirishga qaratilgan texnikaviy hamkorlik” loyihasi bo‘yicha mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash, urug‘larni sertifikatlash va ro‘yxatga olish jarayonlari, umumiy urug‘ savdosining rivojlanishiga imkon beruvchi marketing bozorini rivojlantirish kabi masalalar muhokama etildi. Shuningdek, O‘zbekistondagi soha sektori xodimlarini Turkiyadagi 5 oydan 2 yilgacha bo‘lgan muddatli taʼlim va amaliyot, malaka oshirishga jalb etish hamda texnikaviy hamkorlik loyihalari bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Ushbu loyiha tomonlar o‘rtasida urug‘chilik, nav sinash va sertifikatlash tizimlarini o‘rganish va takomillashtirishga xizmat qiladi.
Uchrashuv mobaynida kelgusida amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan hamkorlikdagi ishlar yuzasidan fikrlar almashildi. Xususan, ularning amalga oshirilishi fermerlarga va tadbirkorlarga, sohaga doir tashkilotlarga ko‘plab qulaylik va yengilliklarni berishi ta’kidlandi.
Loyihani sifatli va to‘laqonli shakllantirish va dastlabki ishlarni amalga oshirish yuzasidan ushbu oyning oxirida ZOOM orqali ikki tomonlama rahbar va mutaxassis xodimlarni jalb etgan holda muzokaralar o‘tkazish rejalashtirildi. Shu bilan birga yaqin kelajakda Turkiyadan tegishli tashkilotlar mutaxassislarini Toshkentdagi TIKA vakolatxonasi ko‘magida O‘zbekistonga tashrifini tashkillashtirish bo‘yicha masala ko‘tarilib, agentlik tomonidan maʼqullandi.
Maʼlumot o‘rnida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining 2022-yil 15-fevraldagi 02-336-son hamda Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 15-fevraldagi 03/1-330-son topshirig‘i bilan tasdiqlangan O‘zbekiston va Turkiya Respublikalari o‘rtasida agrosanoat sohasida strategik hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish topshirig‘i ijrosini taʼminlash vazifasi qo‘yilgandi.
2022-yil fevral oyida esa, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Turkiyaning Oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi va chorvachilik vazirligi o‘rtasida “Qishloq xo‘jaligi sohasida texnik, ilmiy, iqtisodiy va mutaxassislar tajribasini almashish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida”gi Bitim imzolangandi.

В представительстве Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) в нашей республике состоялась кооперационная встреча с участием руководителей и специалистов Центра тестирования сортов сельскохозяйственных культур, Центра по развитию семеноводства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан и Государственного унитарного предприятия «Центр оказания услуг в агропромышленном комплексе».
На встрече были обсуждены такие вопросы, как испытание сортов сельскохозяйственных культур, сертификация и регистрация семян в нашей стране в рамках проекта «Техническое сотрудничество, направленное на содействие устойчивого развития семеноводческой отрасли Узбекистана и повышение квалификации», предложенного агентством TIKA, развитие маркетингового рынка, позволяющего развивать общую торговлю семенами и др. Также состоялись переговоры о привлечении работников отрасли Узбекистана в Турцию для прохождения от 5 месяцев до 2 лет обучения и практики, повышения квалификации, а также о проектах технического сотрудничества.
Этот проект будет служить изучению и улучшению систем производства семян, тестирования сортов и сертификации между сторонами.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно дальнейшего сотрудничества. В частности, отмечено, что их реализация предоставит множество удобств и облегчит работу фермеров, предпринимателей, организаций, связанных с отраслью.
Проведение переговоров с привлечением руководителей и специалистов-сотрудников через ZOOM планируется в конце текущего месяца по вопросам качественного и полного формирования проекта и выполнения предварительных работ. Вместе с тем, был поднят и одобрен вопрос организации визита специалистов профильных организаций из Турции в Узбекистан при поддержке представительства ТIКА в Ташкенте.
Для справки: приказом Администрации Президента Республики Узбекистан от 15 февраля 2022 года № 02-336 и Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 февраля 2022 года № 03/1-330 была утверждена «Дорожная карта» по расширению стратегического сотрудничества в сфере АПК между Республикой Узбекистан и Республикой Турция. Поставлена задача обеспечить своевременную и качественную реализацию данного документа.
В феврале 2022 года между Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и Министерством продовольствия, сельского хозяйства и животноводства Турции было подписано Соглашение «О техническом, научном, экономическом сотрудничестве и обмену специалистами в области сельского хозяйства».